Постанова № 58887769, 12.07.2016, Бахмацький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
12.07.2016
Номер справи
728/1565/16-а
Номер документу
58887769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер № 728/1565/16-а

Номер провадження 2-а/728/42/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2016 року Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Костенко О.Ф., при секретарі Кулик Л.І.

за участю: позивачки - ОСОБА_1, представника відповідача - Гриненко С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмацької ОДПІ ГУ Державної фіскальної служби України у Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 10.05.2016 року вона звернулась до Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби України у Чернігівської області із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Але Бахмацька об'єднана державна податкова інспекція у Чернігівській області у видачі їй довідки відмовила, мотивуючи це тим, що підстави для видачі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. №15-1, відсутні. Просить суд визнати дії Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області щодо відмови у видачі їй довідки про заробітну плату, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 з 01.12.2015 року, незаконними, та зобов'язати Бахмацьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області видати їй вищевказану довідку. Просить, також, стягнути на її користь з відповідача 551,20 грн. судового збору, сплаченого нею при подачі позову. Позивачка подала до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати незаконною відмову відповідача у видачі довідки і зобов'язати видати довідку про заробітну плату державного службовця, яка прирівнена до її посади у Бахмацькій МДПІ, з якої вона вийшла на пенсію - заступника головного бухгалтера (головного державного інспектора з фінансування бухгалтерського обліку та звітності Бахмацької ОДПІ).

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 просила позовні вимоги задовільнити в повному обсязі і зазначила, що до її колишньої посади заступника головного бухгалтера на даний час прирівнюється посада - головного державного інспектора фінансово- економічної роботи та бухгалтерського обліку, яка значилася станом на 01.12.2015 року в штатному розписі.

Представник відповідача - Бахмацької ОДПІ ГУ Державної фіскальної служби України у Чернігівській області Гриненко С.П. в судовому засіданні позову не визнала і пояснила, що порядок та підстави перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до вищезазначеної постанови виключено пункт 4 постанови № 865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, та внесено зміни до пункту 5 постанови №865 та виключено підстави для перерахунку пенсій. З огляду на викладене, підстави для проведення перерахунку пенсії та видачі довідок про заробітну плату відсутні. Станом на 01.12.2015 року у відповідача були наявні посади завідувача сектору фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку - головного бухгалтера; та головного державного інспектора фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, остання посада прирівнюється до колишньої посади позивачки -заступника головного бухгалтера.

Ознайомившись із матеріалами справи, заслухавши представника відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.

Позивачка ОСОБА_1 з 10 червня 2007 року і по теперішній час перебуває на обліку в Бахмацькому об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в Чернігівській області як пенсіонер, що отримує пенсію державного службовця. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» їй призначено пенсію державного службовця, що має понад 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до 7 категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року і застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25 %.

Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.12.2015 року.

10.05.2016 року позивачка звернулась до Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби України у Чернігівській області із заявою про видачу їй довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Але Бахмацька об'єднана державна податкова інспекція у Чернігівській області у видачі їй довідки відмовила, мотивуючи це тим, що підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», та видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1 відсутні, про що позивачку було повідомлено листом від 11.05.2016 року № 179/к/25-02-05-25 (а.с. 12-13).

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Бахмацька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління державної фіскальної служби України у Чернігівської області - є юридичною особою, а саме, органом державної влади, діяльність якої не припинена (а.с. 21-24).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до ст. 13 ч.1 п.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно із п.1 ч.3 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 19 ч.2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Згідно із ст. 23 ч. 1, ч.2 п. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач не є суб'єктом владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат. Зазначені повноваження здійснює Пенсійний Фонд України. А форма довідки для перерахунку пенсії, яку повинен надати відповідач, передбачена Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670».

Відповідно до ст. 18 ч.1 п.4 Кодексу адміністративного судочинства України «місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг».

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з п.6 «Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України 03.12.2003 №319/144 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2003 року за №1134/8455, якщо посада, з якої державний службовець вийшов на пенсію, на час перерахунку відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного державного органу: а) посада прирівнюється за посадовим окладом до посади керівних працівників чи спеціалістів у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію.

На думку суду позивачкою доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність своєї відмови в наданні довідки про розмір заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а тому позовні вимоги про зобов'язання Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби України у Чернігівській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При подачі до суду адміністративного позову ОСОБА_1 було сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн., що підтверджується квитанцією про сплату від 10.06.2016 року за № 128 (а.с.1). В зв'язку з цим, на користь позивачки з відповідача підлягають стягненню понесені судові витрати.

Але, як вбачається з позовної заяви, позивачка заявила дві вимоги немайнового характеру, одна із яких - про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, а інша - про зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, але судовий збір сплатила як за одну вимогу немайнового характеру.

Згідно із ст. 6 ч.3 абз. 2 Закону України «Про судовий збір» у разі, коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. А тому, згідно із ст. 94 ч. 1 КАС України з відповідача необхідно стягнути на користь держави 551 грн. 20 коп. відповідно до ст. 4 ч. 2 п.3 п./п. 1 абз. 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 1, 4 , 13, 10, 19, 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовільнити в повному обсязі.

Визнати дії Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 з 01.12.2015 року незаконними.

Зобов'язати Бахмацьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату державного службовця - головного державного інспектора фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України

в Чернігівській області, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 з 01.12.2015 року, за формою, передбаченою Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.

Стягнути з Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору, сплаченого позивачкою при подачі позову.

Стягнути з Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь держави 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судових витрат, недоплачених позивачкою при подачі позову до суду.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду 1 інстанції, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАСУ, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: _____ О.Ф.Костенко