Справа №263/7651/16-а
Провадження №2а/263/189/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.07.2016 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області під головуванням судді Ікорської Є.С при секр етарі Турчиній Н.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасувати рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом до відповідача, відповідно до якого просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо неврахування 90 % від суми зарплати під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасувати рішення ПФУ від 27.05.2016 р. про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок пенсії з 19.05.2016 року на підставі довідки Прокуратури Донецької області №18-57-997 від 19.05.2016 р. та відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789- XII, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати, та здійснити відповідні виплати, починаючи з 19.05.2016 р., сплатити різницю з 01.12.2015 р. недоотриманих сум пенсії і зобов'язати відповідача в подальшому здійснювати відповідний перерахунок пенсії у випадку підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 02.04.1987 року по 09.04.2015 рік працював у органах прокуратури Донецької області. З квітня 2005 р. знаходиться на обліку в УПФУ та отримує призначену пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати. Рішенням заступника начальника управління УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя від 27.05.2016р. №576 ОСОБА_2 було відмовлено у здійсненні перерахунку з більшого заробітку та надано відповідне рішення. Вважає, що таким чином відповідач здійснив перерахунок його пенсії у розмірах, нижчих ніж встановлено законодавством України. Вказує, що відповідач керувався при зміні розміру його пенсії постановами Кабінету Міністрів України, однак до спірних правовідносин необхідним є застосування норм Закону України «Про прокуратуру», яким не обмежено максимальний розмір його пенсії. Враховуючи викладене, просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Маріуполі Донецької області щодо неврахування 90 % від суми зарплати під час перерахунку розміру його пенсії за вислугу років, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-997 від 19.05.2016 року відповідно до норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, здійснивши відповідні виплати, скасувавши рішення ПФУ від 27.05.2016 р. про відмову в перерахунку пенсії.
Позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність, на задоволенні позову наполягав.
Представник відповідача УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя надала письмові заперечення, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя, є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме, що прокурорам і слідчим пенсія обчислюється в розмірі 60% від суми їхньої місячної заробітної плати, який є чинним. На підставі постанови Жовтневого районного суду м.Маріуполя від 04.06.2015 року ОСОБА_2 з 10.04.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-187 від 09.04.2015 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку перераховано та виплачено пенсію в повному обсязі. Посилання позивача на те, що вказані вище Закони стосуються лише призначеної пенсії та не можуть бути застосовані до нього, оскільки не мають зворотної сили, є безпідставними. Вважає, що вимоги позивача не мають правового підґрунтя, тому просить відмовити у задоволенні позову.
Оцінивши обставини, повідомлені позивачем та відповідачем, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 04.05.2005 року, про що не заперечує відповідач. Первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати.
З 10.04.2015 року розмір пенсії позивача було перераховано з розрахунку 90% від суми заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Донецької області №18-57-187 від 09.04.2015 р., що також не заперечується сторонами.
18.05.2016 року позивач звернувся до відповідача за роз'ясненням стосовно поновлення виплати пенсії за вислугою років в розмірі, встановленому ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», просив провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-997 від 19.05.2016 року в сумі заробітної плати для нарахування пенсії та роз'яснення щодо зменшення розміру пенсії.
Рішенням №576 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя від 27.05.2016 р. вих.15902/03 позивачу роз'яснено, що постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 не передбачено перерахунок розміру пенсії, а тому здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2015 р. з урахуванням нової довідки про заробітну плату від 19.05.2016 р. №18-57-997, виданою прокуратурою Донецької області, немає законних підстав.
Постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя від 04.06.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 10.04.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-187 від 09.04.2015 року, виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати.
Відповідно до довідки Прокуратури Донецької області від 27.05.2016 р. №18-57-997 сума заробітної плати ОСОБА_2 для перерахування пенсії за відповідною посадою складає 16 966,93 грн.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 року, який набирав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, розмір пенсії за вислугу років прокурорів і слідчих прокуратури зменшено до 80% місячної (чинної) заробітної плати.
Згідно з положеннями вищевказаної статті у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Крім того, статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із зазначеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд України у справах № 21-445а13, № 21-420а13, № 21-348а13.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Донецької області № 18-57-997 від 19.05.2016 року відповідно до статті 50- 1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789- XII «Про прокуратуру).
Враховуючи викладене, з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову частково, в частині вимог щодо зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати відповідний перерахунок пенсії у випадку підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, оскільки не можуть бути задоволені вимоги на майбутнє без врахування законів, які можуть діяти на час виплати щомісячних платежів.
Керуючись Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статтями 10-11, 71, 86, 160-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасувати рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо неврахування ОСОБА_2 90 % від суми заробітної плати під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Донецької області №18-57-997 від 19.05.2016 року.
Скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області від 27.05.2016 року №576 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 за вислугу років із більшого заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 19.05.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції закону №1789-ХІІ від 05.11.1991 р.) на підставі довідки Прокуратури Донецької області №18-57-997 від 19.05.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати, та сплатити недоотримані суми пенсії з 01.12.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Є.С.Ікорська