Постанова № 58879993, 07.07.2016, Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
07.07.2016
Номер справи
577/2551/16-а
Номер документу
58879993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 577/2551/16-а

Провадження № 2-а/577/69/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" липня 2016 р. м. Конотоп

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

в складі: головуючого -судді Разумової І.Є.,

при секретарі Цукановій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити призначення та виплату пенсії за віком,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та зобов"язати Конотопське об»єднане управління Пенсійного фонду України з 24 лютого 2016 року здійснити призначення йому пенсії за віком відповідно до вищевказаного Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, та провести виплату пенсії з урахуванням виплаченої за вказаний період пенсії, обґрунтовуючи вимоги тим, що з 1 вересня 2009 року він перебуває на обліку в Конотопському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Після досягнення 60 років 24 лютого 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, в чому йому було відмовлено листом від 12 березня 2016 року з посиланням на те, що він вже отримує пенсію за вислугу років як працівник освіти, тобто використав своє право на призначення пенсії. Однак дії відповідача є неправомірними, оскільки Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" визначені види пенсій, перелік яких є остаточним та розширеному тлумаченню не підлягає. В цьому переліку немає такого виду пенсії як пенсія за вислугу років. У зв"язку з цим йому мала бути призначена пенсія за віком відповідно до положень ст.ст.24,25,40,44 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а не відповідно до ст.45 цього Закону, як це було зроблено відповідачем. При зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком останній повинен був призначити йому таку пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Тому відмова відповідача є незаконною.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги, просить їх задовольнити.

Представник відповідача: Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області за довіреністю Білан О.А. проти позову заперечує, пояснила, що позивач перебуває в них на обліку з 1 вересня 2009 року, отримує пенсію за вислугу років. Питання пенсійного забезпечення осіб при досягненні пенсійного віку регулюються Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а пенсійне забезпечення окремих категорій громадян , зокрема тих, що працюють у закладах та установах освіти на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, - Законом України «Про пенсійне забезпечення». Згідно п.16 розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. 24 лютого 2016 року позивач подав заяву про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", в чому йому було відмовлено, оскільки, враховуючи положення чинного законодавства, ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ОСОБА_1 має право на переведення на пенсію за віком, а не на її призначення, бо таке право він вже реалізував. До того ж суд вправі лише зобов"язати розглянути питання про призначення пенсії, а не приймати рішення.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оглянувши пенсійну справу № 148245, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

В судовому засіданні було встановлено, що позивач перебуває на обліку в Конотопському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області з 1 вересня 2009 року, отримує пенсію за вислугу років як працівник освіти (а.с.3,4,11), що підтвердила і представник відповідача Білан О.А.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Згідно ст.52, п.е ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції, що діяв на час призначення позивачеві пенсії, право на пенсію за вислугу років мали працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

В ч. 2 ст.7 Закону зазначено, що пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Частиною 1 ст.26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно паспорту НОМЕР_1, виданого 20 червня 2000 року Конотопським МВ УМВС України в Сумській області, ОСОБА_1 народився 1 січня 1955 року (а.с.5).

24 лютого 2016 року позивач подав до Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області заяву саме про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", що зазначено і в запереченнях відповідача (а.с.11).

Листом від 12 березня 2016 року № 3277/03-11 відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, пославшись на те, що 1 вересня 2009 року йому була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти. Право призначення пенсії ним використано, тому розглянути його заяву як первинне призначення пенсії за віком немає підстав. Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" він може бути переведений з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. За бажанням особи заробітна плата може враховуватись за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії (а.с.3).

Однак, згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В преамбулі Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.58 вищевказаного Закону України Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

В ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визанчено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.

Як передбачено ч.1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по вислугу років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до частини 2 цієї статті, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому частиною третьої статті 45 вищезгаданого Закону. Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Як було встановлено під час розгляду справи, звертаючись із заявою про призначення пенсії за віком, позивач не просив призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

При цьому суд зазначає, що при розрахунку пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення», яку отримує позивач до переведення на пенсію за віком, взагалі не застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Крім того, суд виходить з того, що в ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин взагалі не підлягають застосуванню.

Враховуючи наведене, суд приходить висновку про наявність у позивача права саме на призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, що являється належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1, забезпечує реалізацію його права на соціальний захист та повний захист прав і законних інтересів останнього.

Суд вважає, що такий висновок узгоджується також із правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною за наслідком перегляду в касаційному порядку справ вказаної категорії (ухвали від 01.12.2013 р. у справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 р. у справі № К/800/45035/13, від 16.01.2014 р. у справі № К/800/1384/13).

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак всупереч вимогам ч.2 ст.71 КАС України відповідач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, за таких обставин слід задовольнити позов.

Керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 4,10,26,40,45,58 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 7,51,52,55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.7,9-11,17,18,69-72,158-163,167 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В :

Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.

Визнати протиправними дії Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Зобов"язати Конотопське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області вчинити дії щодо призначення з 24 лютого 2016 року ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та щодо виплати недоплаченої пенсії з урахуванням виплачених за цей період сум.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: І. Є. Разумова