Рішення № 58872424, 05.07.2016, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
909/438/16
Номер документу
58872424
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2016 р. Справа № 909/438/16 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О.

секретар судового засідання Кричовський Р. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області,

вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ,76014

до відповідача: ДП "Кутське лісове господарство"

вул. С.Стрільців,1,смт. Яблунів,Косівський район,

Івано-Франківська область,78621

про стягнення збитків заподіяних навколишньому природному середовищу в сумі 42618,24 грн.

за участю:

Від позивача: ОСОБА_1 - завідувач юридичного сектору, (довіреність №02-19/2102 від29.12.15)

Від відповідача: ОСОБА_2 - юрисконсульт, (довіреність №01-3/127 від 31.03.16 )

Встановив:

В судовому засіданні 14.06.16 оголошена перерва до 10:20 год 05.07.16.

Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою про стягнення з відповідача, Державного підприємства "Кутське лісове господарство" збитків заподіяних навколишньому природному середовищу в сумі 42618,24 грн.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області проводилась перевірка додержання Відповідачем, ДП "Кутське лісове господарство" вимог природоохоронного законодавства , на предмет охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

За наслідками перевірки складено акт від 22.11.13, в якому зафіксовано факт незаконної порубки дерев на території Космацького, Кутського, Яблунівського та Косівського лісництв , лісопунктах , що знаходиться у підпорядкуванні ДП "Кутське лісове господарство".

Зокрема, виявлено наступні порушення

по Космацькому лісництву:

У кварталі ЗО вид І.іпл.0,8га ССР 2013р.- незаконну рубку 1 сироростучого дерева ялина, діаметром пня 20/0,19 см/м куб .

по Кутському лісництву:

У кварталі 9 вид 23-незаконну рубку 5 сироростучих дерев поради бука, діаметром пня-32/0,30; 16/0,068; 23/0,27; 36/0,3; 45/1,07 см/м куб.

по Яблунівському лісництву:

У кварталі 11 вид 36 пл. 1,5га Руб рід 2013р.- незаконну рубку 1 сухостійного дерева породи ялина діаметром пня 26/0,32 см/м.куб , не здійснена очистка лісосіки об'ємом 0,05га;

у кварталі кв.34 вид 38 пл.6,7га СВР 2013р. незаконну рубку 1 сухостійного дерева породи ялина діаметром пня 25/0,32 см/м куб , не здійснена очистка лісосіки об'ємом 0,5га.

по Косівському лісництву:

У кварталі 33 вид 53 пл. 1,6га ПЗПР 2013р.- пошкодження дерев до ступеня не припинення росту 1 сироростучого дерева породи бук діаметром пня 42,40/2,30 см/м куб.

Правова відповідальність за вказані правопорушення передбачена ст. 105 Лісового кодексу України.

Відповідно до Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» , Постанови КМУ №541 від 24.07.2013р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд», Постанови КМУ №555 від 27.07.1995р. «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» розраховано шкоду в сумі 16941,04грн.

За фактами допущених правопорушеннь, посадову особу відповідача майстра лісу Косівського лісництва ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ст.64 КУпАП, складено протокол №01174 від 22.11.2013 року про адміністративне правопорушення та винесено постанову №01174 від 22.11.2013 року про накладення адміністративного стягнення.

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області, керуючись вимогами статей 5-7 Господарського процесуального кодексу України, з метою досудового врегулювання спору було надіслано ДП «Кутське лісове господарство» претензію № 180/13 від 25.11.2013 року про сплату збитків в сумі 16941,04 грн., за шкоду, яку відповідач заподіяв державі внаслідок допущення незаконної рубки, пошкодження дерев до ступеня не припинення росту та не очистки лісосіки.

ДП «Кутське лісове господарство» добровільно відшкодувало шкоду в сумі 3129,30грн. Отже, залишок невідшкодованої суми становить 13811,74грн.

Також факт правопорушення, яке мало місце у ДП «Кутське лісове господарство» зафіксовано актом позапланової перевірки від 16.05.2014, складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони, використання відтворення лісів на території Космацького лісництва.

При візуальному обстеженні виявлено у кварталі 24 виділ 3,- незаконну рубку 7 сухостійних дерев породи смерека, що є порушенням норм Лісового кодексу України. Відповідно до Постанови КМУ №541 від 24.07.2013р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» нараховано шкоду в сумі 5624,00грн., яку відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», слід було перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені правопорушення .

За фактами допущенних правопорушеннь, посадову особу відповідача майстра лісу Косівського лісництва ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ст.64 КУпАП, складено протокол №00512 від 16.05.2014 року про адміністративне правопорушення та винесено постанову №00512 від 16.05.2014 року про накладення адміністративного стягнення.

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області, керуючись вимогами статей 5-7 Господарського процесуального кодексу України, з метою досудового врегулювання спору було надіслано ДП «Кутське лісове господарство» претензію № 72/14 від 26.05.2014 про сплату шкоди в сумі 5624,00 грн.

ДП «Кутське лісове господарство» добровільно відшкодувало шкоду в сумі 567,00грн. Залишок невідшкодованої суми становить 5057,00грн.

Крім того, факт аналогічного правопорушення мало місце у ДП» Кутське лісове господарство» про, що вказано у акті позапланової перевірки від 14.01.2016, складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони, використання відтворення лісів на території Космацького лісництва.

При візуальному обстеженні виявлено у кварталі 27 діл 10 ВСР-2015- незаконну рубку 10 дерев різних порід, а саме: 3 сироростучих дерева породи ялиці білої, діаметром 37; 36;- 20см; 3 буреломних дерева породи бук лісовий діаметром : 45; 57; 40см; 2 сироростучих дерева породи бук лісовий діаметром: 24; 50см . та 2 сухостійних дерева породи ялина європейська , діаметром : 24; 50см , що є порушенням норм Лісового кодексу України.

Відповідно до Постанови КМУ №541 від 24.07.2013р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» нараховано шкоду в сумі 23949,50грн , яку відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», слід було перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені правопорушення .

Також, за фактами допущенних правопорушеннь, посадову особу Відповідача майстра лісу Косівського лісництва ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ст.64 КУпАП, складено протокол №00047 від 14.01.2016 року про адміністративне правопорушення та винесено постанову №00047 від 14.01.2016 року про накладення адміністративного стягнення.

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області, керуючись вимогами статей 5-7 Господарського процесуального кодексу України, з метою досудового врегулювання спору було надіслано ДП «Кутське лісове господарство» претензію № 1/16 від 15.01.2016 року про сплату збитків в сумі 23949,50 грн.,

ДП «Кутське лісове господарство» добровільно відшкодувало шкоду в сумі 200,00грн. Залишок невідшкодованої суми становить 23749,50грн.

Оскільки, відповідач ДП "Кутське лісове господарство" в добровільному порядку невідшкодував шкоду заподіяну наколишньому середовищу, позивач звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою за захистом свого порушеного права та просить суд стягнути збитки заподіяні навколишньому природному середовищу в сумі 42618,24 грн., які слід перерахувати на користь фонду охорони навколишнього природного середовища , а саме:

-13053,00 грн. у фонд охорони навколишнього природного середовища с Бабин Косівського району: р/р 33112331700271, отримувач: УК у Косівському р с Бабин /24062100, Код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано- Франківській обл. МФО 836014, на території якої вчинені дані правопорушення.

-758,74 грн. у фонд охорони навколишнього природного середовища м.Косів ІСосівського району: р/р 33115331700267, отримувач: УК у Косівському р /м.Косів 14062100, Код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській ;г!і МФО 836014, на території якої вчинені дані правопорушення.

- 28806,50 грн. у фонд охорони навколишнього природного середовища с Космач Косівського району: р/р 33114331700279, отримувач: УК у Косівському рійоні /с.Космач /24062100, Код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Ізано-Франківській обл. МФО 836014 на території якої вчинені дані правопорушення.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та просить суд позов задовольнити.

Відповідача позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними, свої заперечення виклав у відзиві на позов №01-3/231 від 09.06.16. Зокрема, представник відповідача вказав, що вказані збитки підлягають стягненню з винних осіб , а не з підприємства, оскільки воно безпосередньо шкоду лісовому господарству не завдавало.

Факти незаконної рубки дерев зафіксовані у відповідних актах, а матеріали службових перевірок передані до правохоронних органів з метою встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності передбаченої законом.

Враховуючи викладені обставини представник відповідача вважає позов безпідставним та просить суд в позові відмовити.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін , дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища створені Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Статтею 68 цього Закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області , була проведена перевірка додержання Відповідачем, ДП "Кутське лісове господарство" вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

За наслідками перевірки складено акти від 22.11.13, 16.05.14, 14.01.16, в яких зафіксовано факт незаконної порубки дерев на території Космацького, Кутського, Яблунівського та Косівського лісництва, лісопунктах , що знаходиться у підпорядкуванні ДП "Кутське лісове господарство". Розмір матеріальної шкоди, завданої лісу в наслідок незаконних рубок склав 42618,24грн.

Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначені акти слід розцінювати, як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

За змістом ст. 17 Лісового кодексу України, постійним лісокористувачем зазначених в актах перевірки ділянок лісу є ДП "Кутське лісове господарство", і саме це підприємство не забезпечило охорону і збереження закріплених за ним лісів, допустило їх самовільну порубку, яку своєчасно не було виявлено. Тобто, в результаті господарської діяльності зазначене підприємство порушило вимоги ст. 19 Лісового кодексу України, якою зобов'язано постійних лісокористувачів забезпечувати охорону лісових насаджень, вести лісове господарство, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Порушення вимог лісового законодавства призвело до незаконної порубки лісу на території Космацького лісництва ДП "Кутське лісове господарство".

Згідно зі статтею 107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно розрахунку, проведеного Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541, розмір шкоди, завданої незаконною рубкою дерев лісового фонду ДП "Кутське лісове господарство", становить 42618,24грн., внаслідок чого державі завдано істотної шкоди.

Відповідно до ст. 16, ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування . У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 19, ч.ч. 1, 5 ст. 86 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу.

Відповідно до положень ст. 86, 88, 89, 90 Лісового кодексу України, організація забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів.

Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.

Статтею 40 наведеного Закону передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обовязкових екологічних вимог.

Cтаттею 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплені економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 вказаного Закону, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч. 1 ст. 69 наведеного вище Закону).

Згідно ч. 1 ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев та чагарників (п. 1 ч. 2 ст. 105 ЛК України).

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Статтею 1166 ЦК України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, відповідно до якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає в себе певні елементи: шкода; протиправність поведінки особи, яка заподіяла шкоду; причинний зв'язок між ними; вина. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності.

Факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки актами від 22.11.13, 16.05.14, 14.01.16, які є чинними на час вирішення спору та підписані представником відповідача без жодних зауважень.

Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч.ч. 1, 5 ст. 86, п. 5 ч. 2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.

Оскільки, при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, ,то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідач не подав доказів відсутні вини у вчиненні правопорушення - незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій йому території. При цьому, факт наявності вини відповідача у заподіянні шкоди, який пов'язаний з неналежним виконанням службових обов'язків його працівником, встановлений у протоколах про адмінправопорушення та постановах про адміністративне стягнення .

Таким чином, відповідач, як постійний лісокористувач, допустив незаконну рубку лісу, що є підставою для стягнення з нього збитків, завданих навколишньому природному середовищу.

Суд не приймає до уваги пояснення відповідача, які стосуються передачі матеріалів про незаконні рубки до правохоронних органів , як заперечення своєї вини, оскільки вказані заходи є його обов"язком і стосуються лише встановлення осіб, які вчинили порушення природоохоронного законодавства, та притягнення їх до передбаченої законом відповідальності.

Визначений позивачем розмір збитків в сумі 42618,24грн. підтверджується наявними у справі доказами, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.49 ГПК України, судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 1166Цивільного кодексу України, ст. 33, 43, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до відповідача, Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про стягнення збитків заподіяних навколишньому природному середовищу в сумі 42618,24 грн.

Стягнути з відповідача, державного підприємства "Кутське лісове господарство"( вул. Січових Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область, код 20562608) на користь позивача, Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, р/р 35213078081073 в ДКСУ м.Київ, МФО - 820172, код 37952307) збитки заподіяні навколишньому природному середовищу в сумі 42618,24 грн., які слід перерахувати:

-13053,00 грн. у фонд охорони навколишнього природного середовища с Бабин Косівського району: р/р 33112331700271, отримувач: УК у Косівському р/с. Бабин /24062100, Код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано- Франківській обл. МФО 836014.

-758,74 грн. у фонд охорони навколишнього природного середовища м.Косів Косівського району: р/р 33115331700267, отримувач: УК у Косівському р /м.Косів / 24062100, Код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014 .

- 28806,50 грн. у фонд охорони навколишнього природного середовища с Космач Косівського району: р/р 33114331700279, отримувач: УК у Косівському рійоні /с.Космач /24062100, Код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Ізано-Франківській обл. МФО 836014 .

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та позивачу.

Стягнути з відповідача, державного підприємства "Кутське лісове господарство"( вул. Січових Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область, код 20562608) на користь позивача, Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, р/р 35213078081073 в ДКСУ м.Київ, МФО - 820172, код 37952307) 1378,00грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та позивачу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 11.07.16

Суддя Калашник В. О.