Справа № 709/1436/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.07.2016 року смт.Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
в складі: головуючого - судді Цибри Н.В.
за участі секретаря Петраш Т.М.
представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засідання праву за адміністративним позовом ОСОБА_3 до УПФУ в Чорнобаївському районі про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в :
21 червня 2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 70% місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 06.06.2016 року № 18/132 вих 16 без обмежень граничного розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером і з 16.12.2014 року йому призначена пенсія за інвалідністю на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ з відповідними змінами), яку він отримує до теперішнього часу. Зазначена пенсія обчислюється відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 70% середньомісячного заробітку. Останнє його місце роботи - прокуратура Черкаської області, посада - прокурор Чорнобаївського району Черкаської області.
Згідно довідки прокуратури Черкаської області від 06.06.2016 року № 18/132вих16 з 01.12.2015 року заробітну плату прокурора району підвищено до 12341 грн. 46 коп.
У зв'язку з цим 08 червня 2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з врахуванням зазначеної довідки прокуратури Черкаської області та без обмежень максимального розміру пенсії і здійснити виплату пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням виплачених сум.
15 червня 2016 року позивач отримав лист №2594/03 від 15 червня 2016 року, в якому відповідач зазначив, що з 01.01.2015 року відповідно до п. 3 ч. 1 Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII, пункт 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, а саме - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, які б визначали умови, за настанням яких органом Пенсійного фонду України можливо було б здійснювати перерахунок раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, не приймалося. Таким чином, з 01.01.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ та від 14.10.2014 року № 1697-VII - не перераховуються.
Тому, він вважає такі дії протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення.
У судове засідання позивач не з"явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити в повному обсязі на підставах, зазначених у позові.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позову, мотивуючи тим, що відсутні законні підстави для перерахунку призначеної позивачу пенсії. Заперечення представники відповідача обгрунтували тим, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Мністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексв України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв"язку з викладеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи позивач ОСОБА_3А.є пенсіонером, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача і з 16 грудня 2014 року йому призначена пенсія по інвалідності на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ з відповідними змінами), яку він отримує до теперішнього часу. Зазначена пенсія обчислюється відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 70% середньомісячного заробітку. Останнім місцем роботи позивача є прокуратура Черкаської області, посада - прокурор Чорнобаївського району Черкаської області.
З 01 грудня 2015 року було підвищено заробітну плату працівникам прокуратури Черкаської області, в тому числі і прокурору Чорнобаївського району Черкаської області. Згідно довідки від 06 червня 2016 року № 18/132вих16 з 01.12.2015 року заробітну плату прокурора Чорнобаївського району підвищено до 12341 грн. 46 коп.
У зв'язку з цим 08 червня 2016 року позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням зазначеної довідки прокуратури Черкаської області та без обмежень максимального розміру пенсії і здійснити виплату пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням виплачених сум.
15 червня 2016 року позивач отримав лист №2594/03 від 15 червня 2016 року, в якому відповідач зазначив, що з 01.01.2015 року відповідно до п. 3 ч. 1 Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII, пункт 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, а саме - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів, які б визначали умови, за настанням яких органом Пенсійного фонду України можливо було б здійснювати перерахунок раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, не приймалося. Таким чином, з 01.01.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ та від 14.10.2014 року № 1697-VII - не перераховуються.
Суд вважає вказані дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу протиправними, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч.9 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу - 16 грудня 2014 року), прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами 1 або 2 групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
За частиною другою цієї статті пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За приписом ч.17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв"язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченому йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідки № 18-132вих16 від 06 червня 2016 року, виданої прокуратурою Черкаської області про розмір нового середньомісячного заробітку позивача, який складає 12341 грн. 46 коп.
Отже, зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунок вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI та Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166- VIІ, змін не зазнали, змінилась лише нумерація частини цієї статті.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а не в розмірі, як зазначає відповідач.
Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією прав на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Чорнобаївському районі щодо відмови позивачу ОСОБА_3 у перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Для поновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Чорнобаївському районі здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 70% місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 06 червня 2016 року № 18/132вих16 без обмежень граничного розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 69, 71, 94, 99, 100, 104, 158, 159, 162, 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Чорнобаївському районі щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1 , перерахунок пенсії за інвалідністю відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 70% місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 06 червня 2016 року № 18/132вих16 без обмежень граничного розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.
Постанова підлягає до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя: Н.В.Цибра