Справа № 748/1048/16-п Головуючий у 1 інстанції Кухта В. О. Провадження № 33/795/143/2016 Категорія -
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2016 року місто Чернігів
Апеляційний суд Чернігівської області в складі :
Головуючого суді ОСОБА_1
прокурора Матвієнка О.В.
за участю правопорушника ОСОБА_2
представника правопорушника ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові в залі суду справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Чернігівського районного суду Чернігівської області від 13 червня 2016 року, -
У С Т А Н О В И В :
Цією постановою
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, майора, який проходить службу за адресою: військова частина - польова пошта В1688, смт. Гончарівське, Чернігівського району, Чернігівської області, та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст. 172-15 КУпАП України та застосоване до нього адміністративне стягнення у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті на строк 2(дві) доби.
Як встановив суд, Відповідно до наказу командира військової частини польова пошта В1688 №160 від 23.07.2014, ОСОБА_2 зараховано до списків особового складу військової частини В1688 та призначено на посаду начальника стройової частини відділення особового складу військової частини В1688.
Згідно наказу командира військової частини В1688 №272 від 22.12.2014, ОСОБА_2 допущено до виконання вакантної посади начальника відділення особового складу. 22.12.2014 ОСОБА_2 справи та посаду начальника відділення особового складу прийняв.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава гарантує військовослужбовцям грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби. До складу грошового забезпечення входять надбавки, доплати винагороди, одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно п. 8.1.7 Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №590 від 12.11.2010, документами, які є підставою для нарахування грошового забезпечення, зупинення його виплати, є витяги з наказів командира військової частини.
Посадові особи стройового органу подають до фінансово-економічної служби витяги з наказів, після отримання яких проводиться нарахування грошового забезпечення або зупинення його виплати.
Відповідно п. п. 2.13, 2.14 «Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України», затвердженої наказом Міністра оборони України №333 від
26.05.2014, облік особового складу військової частини ведеться старшим помічником начальника штабу з кадрів та стройової частини, а у військовій частині де указана посада штатом не передбачена, облік веде інша посадова особа, визначена наказом командира військової частини, яка відповідає за: ведення обліку особового складу, своєчасне складання і подання на підпис проектів наказів по стройовій частині, організацію їх виконання та проведення перевірок порядку обліку особового складу.
Відповідно до функціональних обов'язків начальника відділення особового складу військової частини В1688, затверджених командиром військової частини 08.01.2014, майор ОСОБА_2, проходячи військову службу на посаді начальника відділення особового складу, зобов'язаний систематично аналізувати кількісну та якісну укомплектованість підрозділів військової частини, завжди мати точні відомості про штатну чисельність військової частини та її укомплектованість, здійснювати контроль за підготовкою та оформлення документів, їх своєчасним виконанням, вести контроль обліку особового складу у підрозділах військової частини.
В період березня - квітня 2015 року у військовій частині польова пошта В1688 проводилось звільнення військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації.
Так, у березні - квітні 2015 року було звільнено 88 військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації.
Поряд з цим, майор ОСОБА_2, на території військової частини польова пошта В1688, за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Гончарівське, в період з 17.03.2015 по 21.04.2015, під час проведення звільнення військовослужбовців, виконуючи обов'язки начальника відділення особового складу, будучи зобов'язаним вести належний облік особового складу, своєчасно складати та подавати на підпис командиру військової частини В1688 проекти наказів по стройовій частині, контролювати їх виконання, недбало ставлячись до військової служби, неналежним чином виконуючи службові обов'язки, всупереч вимогам ст. ст. 11 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. п. 2.13, 2.14 «Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України», затвердженої наказом Міністра оборони України №333 від 26.05.2014, п. 8.1.7 Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №590 від 12.11.2010, облік особового складу військової частини належними чином не вів, проекти наказів про звільнення вказаних військовослужбовців з військової служби своєчасно не підготував та на підпис командиру військової частини В1688 не надав, а взагалі самоусунувся від виконання службових обов'язків, переклавши їх виконання на інших осіб. Внаслідок недбалого ставлення до військової служби майором ОСОБА_2, накази про звільнення військовослужбовців надійшли до фінансово-економічної служби після фактичного звільнення військовослужбовців та не відповідали дійсності.
У зв'язку з викладеним, колишнім військовослужбовцям було нараховано та виплачено грошове забезпечення за час після звільнення, чим заподіяно збитків державі на загальну суму 131313,18 грн.
Таким чином, майор ОСОБА_2 вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава гарантує військовослужбовцям грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби. До складу грошового забезпечення входять надбавки, доплати винагороди, одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №24 від 31 січня 2015 року «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичної операції» (чинна на час вчинення адміністративного правопорушення), в особливий період та під час
проведення антитерористичної операції військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Відповідно п. 5 «Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України», затвердженої наказом Міністра оборони України №595 від 15.11.2010, винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини.
Згідно функціональних обов'язків начальника стройової частини відділення особового складу, затверджених командиром військової частини польова пошта В1688, ОСОБА_2 проходячи військову службу на посаді начальника стройової частини відділення особового складу зобов'язаний вести облік особового складу, складати проекти наказів по стройовій частині, готувати проекти наказів, документів, забезпечувати їх оформлення та облік, контролювати виконання встановлених правил роботи з документами, організовувати контроль за своєчасним розглядом та виконанням документів.
Поряд з цим, встановлено, що майор ОСОБА_2, в період з 06.03.2015 по 06.05.2015, на території військової частини польова пошта В1688, за адресою: смт. Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області, обіймаючи посаду начальника стройової частини відділення особового складу, будучи військовою службовою особою, внаслідок недбалого ставлення до військової служби, порушуючи вимоги ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. п. 2.13, 2.14 «Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України», затвердженої наказом Міністра оборони України №333 від 26.05.2014, функціональних обов'язків начальника стройової частини відділення особового складу, належний облік особового складу не вів, при_складанні проектів наказів, їх достовірності та правильності не перевірив.
Зокрема, в період з 06.03.2015 по 06.05.2015, відповідно до своїх посадових обов'язків, ОСОБА_2 підготував та надав на підпис командиру військової частини В1688 проекти наказів «Про встановлення розмірів надбавки та винагороди особовому складу, які приймають безпосередню участь в антитерористичній операції». До вказаних проектів наказів ОСОБА_2 включив себе, як такого, кому належить виплата указаної надбавки за періоди участі в антитерористичній операції, а саме: з 12.02.2015 по 28.02.2015; з 01.03.2015 по 31.03.2015; з 01.04.2015 по 30.04.2015.
Зазначені накази підписані командиром військової частини В1688, після чого ОСОБА_2, у відповідності з його службовими обов'язками, направлені для виконання, нарахування та виплати винагороди до фінансово - економічної служби.
Як наслідок, ОСОБА_2 нараховано та виплачено винагороду за участь в антитерористичній операції в сумі понад 16 тис. грн.
Поряд з цим, встановлено, що майор ОСОБА_2 в період з 12.02.2015 по 28.02.2015; з 01.03.2015 по 31.03.2015; з 01.04.2015 по 30.04.2015 у проведенні антитерористичної операції участі не приймав, у воєнних конфліктах задіяний не був, а перебував у пункті постійної дислокації військової частини В1688 за адресою: смт. Гончарівське Чернігівського району.
Внаслідок цього, ОСОБА_2 безпідставно нараховано та виплачено винагороду за участь в антитерористичній операції в сумі понад 16 тис. грн., чим державі заподіяно збитки на вказану суму, що підтверджено висновком економічної експертизи.
Таким чином, майор ОСОБА_2, проходячи військову службу на посаді начальника стройової частини відділення особового складу військової частини В1688, будучи військовою службовою особою, недбало ставлячись до військової служби, всупереч вимогам ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. п. 2.13, 2.14 «Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України», затвердженої наказом Міністра оборони України №333 від 26.05.2014, функціональних обов'язків начальника стройової частини відділення особового складу військової частини В1688, на території військової частини В1688, за адресою: смт. Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області, належний облік особового складу не вів, правильність та достовірність проектів наказів не забезпечив, а достовірно знаючи, що він, в періоди з 12.02.2015 по 28.02.2015, з 01.03.2015 по 31.03.2015 та з 05.04.2015 по 30.04.2015, в зоні проведення антитерористичної операції не перебував та не мав права на отримання винагороди за участь в антитерористичній операції, в період з 06.03.2015 по 06.05.2015 підготував та надав на підпис командиру військової частини В1688 проекти наказів до яких включив себе, як такого, якому належить виплата винагороди за участь в антитерористичній операції.
Внаслідок цього, ОСОБА_2 безпідставно нараховано та виплачено зазначену винагороду в сумі понад 16 тис. грн., чим завдано збитків державі на вказану суму.
Таким чином, майор ОСОБА_2 вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Не погоджуючись з постановою суду ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову районного суду скасувати, а провадження по справі закрити в звязку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення. Свої вимоги мотивував тим, що суд першої інстанції не вивчені в повному обсязі всі обставини справи, а саме: відмовив в клопотанні його представника про допит судових експертів, за результатами службового розслідування особисто вніс в касу військової частини надлишково виплачені кошти, отримав дисциплінарне стягнення. Також, вказував, що суд першої інстанції також не взяв до уваги, що відповідно до статті 242 Положення про проходження військової служби особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини. Крім того, вказував, що він притягувався до дисциплінарної відповідальності, а відповідно до діючого законодавства, він не може бути двічі притягнений до відповідальності за одне і те саме правопорушення.
В засіданні апеляційного суду ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 підтримали подану апеляційну скаргу, просили постанову районного суду скасувати, а провадження по справі закрити у звязку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Прокурор заперечував проти апеляційної скарги ОСОБА_2, просив її залишити без задоволення, а постанову районного суду без змін. Вказував на законність, обґрунтованість рішення першої інстанції.
Заслухавши пояснення правопорушника, його представника, прокурора, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог, викладених у ст. ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП, у справі обставини правопорушення повинні бути зясовані всебічно, повно й обєктивно в їх сукупності.
Обставини вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень судом першої інстанції встановлені вірно. Ці обставини підтверджуються функціональними обов'язками начальника відділення особового складу військової частини А1815, згідно з якими, він був зобов'язаний завжди мати точні відомості про штатну чисельність військової частини та її укомплектованість, здійснювати контроль за підготовкою та оформлення документів, їх своєчасним виконанням, вести контроль обліку особового складу у підрозділах військової частини. Показаннями свідка ОСОБА_4, які він давав в судовому засіданні суду першої інстанції, що передавав рапорти про звільнення військовослужбовців з військовими квитками до стройової частини звідки військові квитки поверталися з відмітками та передавалися військовослужбовцям, які убували з військової частини.
Показаннями командира військової частини В1688 свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні районного суду, що на той час виконував обов'язки командира військової частини. ОСОБА_2 як начальник відділення особового складу готував на підставі рапортів накази про звільнення військовослужбовців та подавав їх йому на підпис. Навантаження було великим через велику кількість військовослужбовців, які підлягали звільненню. У нього як у командира не було можливості перевіряти накази, які надавалися ОСОБА_2 на підпис щодо достовірності внесених туди даних через їх велику кількість. Після підписання наказу стройовою частиною виготовляється витяг з наказу, який передається до фінансової служби, яка зупиняє виплату грошового забезпечення звільненим військовослужбовцям.
Висновком експертів за результатами проведення економічної експертизи від 21.03.2016 № 3395/15-24/796-979/16-24, проведеної по кримінальному провадженню № 42015270320000105, до збитків в розмірі 131 313,18 грн. призвело несвоєчасне подання наказів до фінансово-економічної служби військової частини.
Цим доказам суд дав належну оцінку і вірно кваліфікував дії ОСОБА_2 за ст. 172-15 КУпАП.
Твердження ОСОБА_2 стосовно того, що суд першої інстанції не правомірно відмовив в клопотанні його представника про допит судових експертів є безпідставними, оскільки судом був досліджений висновок експертів за результатами проведення економічної експертизи від 21.03.2016 №3395/15-24/796-979/16-24, проведеної по кримінальному провадженню №42015270320000105 та йому дана належна оцінка.
Посилання апелянта, що судом не враховано, що за результатами службового розслідування ОСОБА_2 особисто вніс в касу військової частини надлишково виплачені кошти, також є безпідставними з причини їх врахування та зазначення в рішенні районного суд.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до переконання про доведеність вини ОСОБА_2 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-15 КУпАП, за зазначених у постанові суду обставин, відповідають фактичним обставинам справи, підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами.
Відповідно до ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
З матеріалів справи, вбачається, що на ОСОБА_2 було накладено дисциплінарне стягнення щодо вказаних правопорушень, однак даний вид стягнення не є тотожній з адміністративним видом стягнення, тому твердження ОСОБА_2 стосовно неможливості двічі бути притягненим до відповідальності за одне і те саме правопорушення, оскільки він притягувався до дисциплінарної відповідальності, також є такими, що не заслуговують на увагу.
Відповідно ч. 4 ст. 15 КУпАП військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладення стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Так, суд першої інстанції врахував характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, позитивні характеристики ОСОБА_2 з місця служби, велике навантаження в роботі, яке значною мірою стало причиною недбальства, відшкодування шкоди.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є мірою відповідальності і застосування з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи вищевикладене, суд правильно призначив ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті на строк 2(дві) доби, передбаченого санкцією ст. 172-15 КУпАП.
Суд приходить до переконання про безпідставність доводів апелянта стосовно закінчення строків накладення стягнення та правильність обґрунтування суду першої інстанції з даного приводу.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
З матеріалів справи вбачається, що за даними фактами кримінальне провадження було закрите 16.05.2016 року, про що є відповідна постанова слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону.
Тобто, на ОСОБА_2 може бути накладено адміністративне стягнення за вказані правопорушення не пізніше місяця з 16.05.2016 року.
Вказаних строків суд першої інстанції чітко дотримався, про що свідчить оскаржувана постанова від 13.06.2016 року.
Керуючись ст. 293, 294 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2. залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського районного суду Чернігівської області від 13 червня 2016 року, стосовно ОСОБА_2 без змін.
Постанова апеляційного суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1