Постанова № 58868284, 06.07.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
06.07.2016
Номер справи
645/2904/16-а
Номер документу
58868284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/2904/16-а

Провадження № 2-а/645/131/16

Постанова

іменем України

06 липня 2016 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді: Іващенко С.О.

секретаря судових засідань: ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та про зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до Фрунзенського суду м.Харкова з позовом про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 16.10.2009 року знаходиться на обліку у УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова і отримує пенсію як державний службовець. 17.05.16 року звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії як державному службовцю згідно з чинним законодавством з врахуванням виплат, а саме: матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки № 11-33/249 від 28.04.2016 року. З зазначених сум було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що підтверджується цією довідкою. Згідно рішення УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова від 19.05.16 р. №307 позивачу було відмовлено у перерахування пенсії, посилаючись на Постанову КМ України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії». Позивач вважає, що така відмова є незаконною, посилаючись на норми Закону України, "Про державну службу", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про оплату праці" і вважає, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховується в заробіток для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, яка зазначена у колонці «інші виплати» у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області №11-33/249 від 28.04.2016 року. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова здійснити перерахунок та виплачувати пенсію як державному службовцю у розмірі 90%, які були визнані чинним законодавством на момент призначення пенсії, з коригуванням заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відображених в довідці №11-33/249 від 28.04.2016 року Державної фінансової інспекції в Харківській області. Перерахунок просить провести з 01.06.2016 року.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не зявилась, надала суду заяву, якою просить розглядати справу за її відсутністю, та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова дав письмові заперечення, де посилається на те, що вимоги позивача про перерахунок пенсії є незаконними, посилаючись на Закон України « Про оплату праці», ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Вказує, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", то вони не включається до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям. Таким чином, пенсія позивачу була нарахована правомірно, в зв'язку з чим, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є законною.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання та надання ними заяв про слухання справи за їх відсутності, то суд на підставі ч.4 ст. 122 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова та отримує пенсію з 16.10.2009 року.

17.05.2016 року позивач звернулась до Управління ПФУ в Фрунзенському районі м.Харкова з заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю у розмірі 90 % виплати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Як підставу для перерахунку пенсії вона надала відповідачу довідку з місця роботи № 11-33/249 від 28.04.2016 року про складові заробітної плати.

Рішенням № 307 від 19.05.2016 року Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова у перерахунку пенсії по довідці № 11-33/249 28.04.2016 року в частині врахування «інших виплат» було відмовлено, так як доплата індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не передбачена ст. 33 Закону України «Про Державну службу».

Суд, беручи до уваги фактичні обставини справи та з урахуванням норм права, які необхідно застосувати до спірних правовідносин, вважає такі висновки відповідача помилковими, з огляду на наступне:

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до ч.2ст.6 Конституції Україниоргани законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановленихКонституцієюмежах і відповідно до законів України.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які зараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків (на час виходу позивача на пенсію було 81%) суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.2 ст.33 вищевказаного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 6 статті 33 зазначеного вище Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного вище Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, таким чином відмова відповідача щодо перерахунку пенсії є неправомірною, тому необхідно зобовязати Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи вищевикладене, суд вважає встановленим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входять до системи оплати праці державного службовця.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії до органу Пенсійного фонду 17 травня 2016 року.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова в частині відмови позивачу у перерахунку пенсії, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на здоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, необхідно визнати неправомірними та зобовязати відповідача здійснити відповідний перерахунок з 01.06.2016 року, тобто з моменту звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії.

Суд також враховує, що конституційні принципи на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст. 1, 3, частиною 2 ст.6, ст. 8, частиною 2 ст. 19, ст.ст. 22, 23 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене або обмежене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобовязань, виходячи із принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає і вирішує справи в адміністративних судах на засадах змагальності сторін, свободи і надання ними суду доказів і у доведені перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідачем не надано суду доказів щодо правомірності своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до наданої довідки про доходи, як це передбачено ч.2ст. 71 КАС України, а позивачем надано достатньо доказів на підтвердження позовних вимог.

За таких обставин суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.9, 10, 11, 69, 94, 122 ч.4, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та про зобовязання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу» згідно довідки Державної фінансової інспекції в Харківській області №11-33/323 від 07.06.2016, починаючі з 01.06.2016 року з врахуванням виплачених сум, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її призначення - 90 відсотків.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова в дохід держави судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі протягом 10-ти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя