ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2016 р.м.ОдесаСправа № 500/1569/15-а
Категорія: 5.5 Головуючий в 1 інстанції: Бурнусус О.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого- Яковлєва О.В.,
суддів- Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
при секретарі - Іовіч М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 19 травня 2016 року, у справі за позовом Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії до Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради Одеської області, Комунального підприємства "Ізмаїльське міжміське бюро технічної інвентаризації", за участі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору - Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Українського гідрометеорологічного центру, Державної установи "Держгідрографія", про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачем подано до суду позов, у якому заявлено вимоги Виконавчому комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради Одеської області, Комунальному підприємству "Ізмаїльське міжміське бюро технічної інвентаризації", а саме: визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 205 від 01 березня 2001 року; визнання протиправним та скасування свідоцтва про право комунальної власності № 273 від 22 червня 2005 року; визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 12 червня 2015 року за № 461.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11 грудня 2015 року залишено без розгляду вказаний адміністративний позов, в частині вимог щодо визнання протиправними та скасування рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від № 205 від 01 березня 2001 року та свідоцтва про право комунальної власності № 273 від 22 червня 2005 року.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 19 травня 2016 року відмовлено у задоволенні решти позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленою у справі постановою, позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається, що рішення у справі прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції безпідставно відмовлено у скасуванні оскаржуваного рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 12 червня 2015 року за № 461, яким протиправно передано третій особі державне майно, що розташоване по вул. Героїв Сталінграду № 36 в м. Ізмаїлі, Одеської області, та яке перебуває у користуванні позивача.
При цьому, апелянтом зазначено, що ним надано достатньо доказів, підтверджуючих право державної власності на спірний обєкт нерухомості починаючи з 1950 року, які безпідставно не прийняті судом першої інстанції, внаслідок чого зроблено помилковий висновок про необґрунтованість заявлених вимог.
В свою чергу, КП "Ізмаїльське міжміське бюро технічної інвентаризації" подано заперечення на вказану апеляційну скаргу, з яких вбачається, що Ізмаїльською міською радою прийнято правомірне рішення про розпорядження належним їй майном, згідно наявного у неї свідоцтва про право власності на таке майно.
При цьому, висновок позивача про відсутність права власності на спірне майно у Ізмаїльської міської ради є помилковим, так як право власності на вказаний обєкт місцева влада мала починаючи з 25 червня 1959 року.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 23 січня 2015 року Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради прийнято рішення «Про безкоштовну передачу на баланс нежитлових приміщень» № 28, яким вирішено наступне: Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради передати на баланс (без права повного господарського відання та без права володіння та розпорядження) комунальному підприємству «Ізмаїльське міжміське бюро технічної інвентаризації» нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Ізмаїл, вул. Героїв Сталінграду, б.36, загальною площею 292,15 кв.м., першочерговою вартістю 48617,00 грн., що складається з: літ. «А», прим. №1, 2, 3, 7-15, площею 202,7 кв. м; підвальні приміщення № ІХ, VІІ - 44,0 кв. м, 1/2 частину прим. І, ІІ, ХV - 9,65 кв. м; склад літ. «Г» - 35,8 кв.м.
В свою чергу, 30 січня 2015 року у зв'язку з виявленою помилкою в частині номерів переданих приміщень першого поверху рішенням Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради № 58 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 28 від 23 січня 2015 року «Про безкоштовну передачу на баланс нежитлових приміщень», шляхом викладення п.1 рішення в наступній редакції: Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради передати на баланс (без права повного господарського відання та без права володіння та розпорядження) комунальному підприємству «Ізмаїльське міжміське бюро технічної інвентаризації» нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Ізмаїл, вул.Героїв Сталінграду, б.36, загальною площею 292,15 кв.м, першочерговою вартістю 48617,00 грн., що складається з: літ. «А», прим. №1,2,3,7-18, площею 202,7 кв. м; підвальні приміщення № ІХ, VІІ - 44,0 кв.м, 1/2 частину прим. І, ІІ, ХV - 9,65 кв.м.; склад літ. «Г» - 35,8 кв.м. (замість приміщення №15 - приміщення №18).
В подальшому, 12 червня 2015 року виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради прийнято рішення № 461 щодо внесення змін до рішення № 58 від 30 січня 2015 року в частині нумерації переданих підвальних приміщень та їх площі.
Згідно письмової відповіді Фонду державного майна за № 10-25-12678 від 15 липня 2015 року, приміщення за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Героїв Сталінграду, б. 36, перебуває на балансі Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії.
Як вбачається з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, нерухоме державне майно, що перебуває на балансі Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії, площею 336,9 кв.м., складається з частини адміністративної будівлі, чотирьох господарських сараїв, двох гаражів, частини підвального приміщення, прохідної та кіоску для відбору проб повітря.
В свою чергу, рішенням виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 205 від 01 березня 2001 року оформлено право власності за міською громадою на об'єкт нерухомості - домоволодіння № 36 по вул. Героїв Сталінграда.
На підставі зазначеного рішення Виконавчим комітету Ізмаїльської міської ради видано свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 22 червня 2005 року за № 273, яким зареєстровано право власності на адміністративну будівлю, загальною площею 886,1 кв.м., розташовану за адресою: м. Ізмаїл, вул. Героїв Сталінграда, б.36, за міською громадою в особі Ізмаїльської міської ради.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог, так як позивачем не доведено належними доказами факт передачі в користування виконавчим комітетом частини нежитлового приміщення комунальній установі, балансоутримувачем якого є саме Дунайська гідрометеорологічна обсерваторія
З такими висновками не погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, особа яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, має право на судовий захист.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є визначення правомірності прийнятого Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області рішення, як рішення субєкта владних повноважень, від 12 червня 2015 року за № 461, яким визнано нечинним рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 58 від 30 січня 2015 року та змінено рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 28 від 23 січня 2015 року, яким, в свою чергу, передано на баланс КП "Ізмаїльське міжміське бюро технічної інвентаризації" нежиле приміщення, за адресою: м. Ізмаїл ,вул. Героїв Сталінграду, б. 36.
Згідно вищевикладених норм, особа яка вважає, що рішенням субєкта владних повноважень порушені її права, має право на судовий захист в порядку адміністративного судочинства.
Колегія вважає, що даний спір виник з публічно-правових відносин, за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовував в межах наданих законом повноважень свої управлінські функції, зокрема, його рішення і оскаржується позивачем, а тому даний спір належить розглядати саме в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, підставою для звернення Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії до суду з даним позовом став факт наявності в останнього доказів перебування нежилого приміщення, за адресою: м. Ізмаїл, вул. Героїв Сталінграду, б. 36, балансоутримувачем якого він є, в державній власності, зокрема згідно витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, що виключає можливість у органів місцевого самоврядування вчиняти будь-які дії з розпорядження цим майном.
В свою чергу, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 273 від 22 червня 2005 року, право власності на адміністративну будівлю, загальною площею 886,1 кв.м., розташовану за адресою: м. Ізмаїл, вул. Героїв Сталінграда, б.36, зареєстровано за Ізмаїльською міською радою.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що між сторонами у справі існує спір щодо права власності на вказане майно, а тому такий спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, оскаржуваним рішенням суду першої інстанції досліджено надані сторонами докази щодо наявності у них права власності на спірний обєкт нерухомості, а як наслідок зроблено висновок щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог, чим фактично підтверджено право власності на спірне майно за Ізмаїльською міською радою.
Тому, колегія суддів вважає, що вирішуючи спірні правовідносини суд першої інстанції, в порушення норм процесуального права, безпідставно вийшов за межі наданих йому повноважень та фактично вирішив спір про право власності.
В даному випадку, в порядку адміністративного судочинства перевіряється виключно чи діяв Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Одеської області під час винесення оскарженого рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, колегія зазначає, що з урахуванням уточнених позовних вимог позивачем заявлено вимогу про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської від 12 червня 2015 року за № 461.
Проте, в даному випадку, права позивача порушенні саме рішенням Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 28 від 23 січня 2015 року, а не рішеннями про внесення змін до нього, а тому на думку колегії суддів, для належного захисту порушених прав позивача, необхідно вийти за межі його позовних вимог та скасувати вказане рішення.
Так, ст. 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», одними із принципів місцевого самоврядування в Україні є принципи законності та поєднання місцевих і державних інтересів.
Згідно положень ст. 29 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
З матеріалів справи вбачається, а саме наданого позивачем листування між сторонами у справі (а.с.150-175 т. ІІ), вбачається, що починаючи з 2005 року Ізмаїльській міській раді надходили пропозиції щодо урегулювання права власності на спірний обєкт нерухомості.
Колегія суддів вважає, що станом на момент прийняття рішення № 28 від 23 січня 2015 року, Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Одеської області був обізнаний щодо наявного конфлікту місцевого і державного інтересів стосовно права володіння спірним майном.
При цьому, не взявши до уваги можливе порушення прав позивача, як балансоутримувача спірного майна, а також можливе порушення прав держави щодо розпорядження належним майном, Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області прийнято спірне рішення.
Тому, колегія суддів вважає, що рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 28 від 23 січня 2015 року, прийняте без урахування інтересів та прав всіх учасників спірних правовідносин, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Також, колегія суддів зазначає, що для повного вирішення спірних правовідносин, сторонам у справі необхідно визначити право власності на спірний обєкт нерухомості у судовому порядку.
В частині розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що згідно ч. 6 ст. 94 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір, у загальній сумі 73,08 грн., при цьому, за подання апеляційної скарги, позивачем сплачено судовий збір, у сумі 1450 грн.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії задовольнити.
Постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 19 травня 2016 року скасувати та прийняти у справі нову постанову, якою позов Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 461 від 12 червня 2015 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області на користь Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії сплачений судовий збір за подання адміністративного позову, у сумі 73,08 грн., а також сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги, у сумі 1450 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складання постанови у повному обсязі, згідно ст. 160 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 07 липня 2016 року.
Головуючий:О.В. Яковлєв
Судді:А.В. Бойко
ОСОБА_1