КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/589/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кашпур О.В.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.,
за участі :
секретар с/з Артюхіна М.А.
пр-к апелянта Ананко Ю.М.
пр-к позивача Підгорний К.Є.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на постанову Чернігівського кружного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Добрянське лісове господарство" до Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про нарахування пені,
ВСТАНОВИВ :
Позивач, Державне підприємство "Добрянське лісове господарство", звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про нарахування пені.
Постановою Чернігівського кружного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права , просив оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що працівниками ДПІ у Ріпкинському районі ГУ ДФС у Чернігівській області було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковому розрахунку (декларації) рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за І півріччя 2015 року ДП "Добрянське лісове господарство", за результатами якої складено акт перевірки від 20.10.2015 р. № 331/15-115/00993509.
Згідно Акту перевірки позивачем допущено наступні порушення норм податкового законодавства:
- пп. 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України, наказ Міністерства фінансів України від 21.12.2012 р. № 1404 "Про затвердження форми Податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2013 р. за № 172/22704.
- пп. "б" п. 50.1 ст. 50 розділу ІІ Податкового кодексу України, відповідальність передбачена згідно з пунктом 120.2 статті 120 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України;
- пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 розділу ІІ Податкового кодексу України, у зв`язку з чим підприємству нараховується пеня в сумі 226546,31 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у Ріпкинському районі прийнято податкове повідомлення - рішення від 04.11.2015 № 0005271500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів на суму 272122,95 грн., у тому числі 272122,95 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Крім того, ДПІ у Ріпкинському районі на підставі пп. 129.1.2 п. 129.1, п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України та згідно Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350/18645, нарахувала позивачу пеню в сумі 226546,31 грн.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що нарахування позивачем рентної плати за перший квартал 2015 року відбулося з дотриманням норм чинного законодавства України, зокрема, положень п. 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та фактам колегія судді звертає увагу на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ДП "Добрянське лісове господарство" зареєстровано Ріпкинською районною державною адміністрацією 28.10.1993 р. Основним видом діяльності позивача є лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві, лісозаготівлі. В рамках даного виду діяльності підприємство здійснює, у тому числі, заготівлю деревини в порядку рубок головного користування.
29.04.2015 позивачем подано податковий розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року реєстраційний № 9081812986, у якому було задекларовано суму рентної плати за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування в розмірі 2087468,00 грн.
ДП "Добрянське лісове господарство" 16.06.2015 в порядку, передбаченому п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, самостійно, виявивши факт заниження податкового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року на суму 819942,00 грн. подав уточнюючий податковий розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року, реєстраційний № 9125819422, у якому задекларував загальну суму рентної плати за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування, в розмірі 2907410,00 грн. та нарахував штраф у розмірі 3% від суми заниження, що становило 24598,26 грн.
Суму податкового зобов`язання з рентної плати за користування лісовими ресурсами з врахування суми податкового зобов'язання та штрафу уточнюючому податковому розрахунку було сплачено, про що свідчать платіжні доручення.
10.08.2015 ДП „Добрянське лісове господарство" подано податковий розрахунок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за І півріччя 2015 року (реєстраційний №9167568523 від 10.08.2015), відповідно до якого нарахована сума рентної плати (рубки головного користування) становить 9404087,00 грн., у тому числі:
- за II квартал 2015 року - 6496677,00 грн.;
- за І квартал 2015 року - 2907410,00 грн. за звітний (податковий) період (р. 5 уточнюючої декларації №9125819422 від 16.06.2015).
Згідно отриманого від ДП „Добрянське лісове господарство" переліку лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки на 2015 рік, станом на 01.07.2015, загальна сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів становить 9404087,00 грн., з них:
- 8349869,00 грн. - сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення (рубки головного користування) по лісорубних квитках, що виписані до 01.04.2015;
- 1054218,00 грн. - сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення (рубки головного користування) по лісорубних квитках, що виписані в період з 01.04.2015 до 01.07.2015.
За наслідками перевірки контролюючим органом виявлено, що ДП „Добрянське лісове господарство" до податкового розрахунку рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за І квартал 2015 року не включило в повному обсязі суму рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення (рубки головного користування) по лісорубних квитках, що виписані до 01.04.2015 у сумі 5442459,00 грн.
Так, у першому кварталі 2015 р. позивачем сплачено рентну плату від обсягу фактично заготовленої деревини: сосна (ділова 19673 м.куб, сума рентної плати 2725890,88 грн.; дрова 2133 м.куб, сума рентної плати 7785,45 грн.); дуб (ділова 414 м.куб, сума рентної плати 135435,96 грн.; дрова 782 м.куб, сума рентної плати 4918,78 грн.); береза (ділова 1015 м.куб, сума рентної плати 21812,35 грн.; дрова 1172 м.куб, сума рентної плати 5906,88 грн.); вільха (ділова 114 м.куб, сума рентної плати 2527,38 грн.; дрова 124 м.куб, сума рентної плати 608,84 грн.); інші (ділова 42 м.куб, сума рентної плати 538,02 грн.; дрова 544 м.куб, сума рентної плати 1985,60 грн.).
Зазначені обставини підтверджуються довідкою ДП "Добрянське лісове господарство" про кількість деревини, заготовленої у І кварталі 2015 р.
Позивач обгрунтовуючи притоправність рішень контролюючого органу, посилаючись на п.256.1 ст.256 ПК України, вказував, що при обчисленні сум рентної плати необхідно враховувати обсяги фактично заготовленої ним деревини.
Суд першої інстанції погодився з такими доводами позивача та вказував, що при обчисленні сум рентної плати позивач правильно виходив з обсягів фактично заготовленої ним деревини. Видані позивачу лісорубні квитки є по своїй суті документами, які надають право на заготівлю деревини, але не підтверджують факт її заготівлі, вони в силу приписів наведених норм не є первинними документами, а тому і підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій з заготівлі деревини бути не можуть.
Колегія суддів не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Згідно ст.67 Лісового кодексу України у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів:
1) заготівля деревини;
2) заготівля другорядних лісових матеріалів;
3) побічні лісові користування.
Відповідно до ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється протягом календарного року.
Відповідно до п.9.1.6 статті 9 Податкового Кодексу України рентна плата належить до загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 14.1.27 статті 14 Податкового Кодексу України визначено, що рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Порядок виконання обов'язку платників податків зі сплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів визначений Розділом IX Податкового кодексу України.
Попередня редакція Податкового Кодексу України не передбачала такого поняття як "рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів". Податкове законодавство оперувало таким поняттям яз "збір за спеціальне використання лісових ресурсів" і порядок його справляння визначався розділом XVII Податкового Кодексу України.
Загальні правила справляння цього збору визначалися ст.334 ПК України і особливістю його сплати було те, що згідно абз.2 п.334.4 ст.334 ПК України збір сплачувався лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми збору, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум збору, сплачених відповідно до підпунктів 334.2.1 і 334.2.2 пункту 334.2 цієї статті.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII Розділ XVII "Збір за спеціальне використання лісових ресурсів" виключено з Податкового Кодексу України. При цьому замість "збору на спеціальне використання лісових ресурсів" було введено "поняття рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів".
Так, зазначеними змінами, що діють з 01.01.2015 законодавцем було внесено зміни до Податкового кодексу в частині порядку та розмірів сплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, якими не передбачено поділу суми плати, зазначеної у спеціальному дозволі, на рівні щоквартальні частки, як це було визначено у п.334.4 ст.334 Податкового кодексу України, що діяв до 01.01.2015. У свою чергу, статтями 256, 257 та 258 Податкового кодексу України не передбачено поділ суми рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, зазначеної у спеціальному дозволі, на рівні щоквартальні частки.
Так, відповідно п. 256.1 ст. 256 Податкового кодексу України платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Підпунктом 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування рентною плати за спеціальне використання лісових ресурсів є: деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування (п.п. 256.2.1.); деревина, заготовлена під час проведення заходів (256.2.2.).
Згідно п. п. 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України сума рентної плати, обчислюється суб'єктами лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, і зазначається у таких дозволах.
Разом з тим, підпунктом 256.11.4. пункту 256.11. ст.256 Податкового кодексу України визначено, що незалежно від способу обліку деревини, що відпускається на пні (за площею, пеньками, приблизною кількістю) лісокористувачі, які допустили неповну заготівлю деревини, що дозволена для вирубки виписаними лісорубними квитками, або взагалі її не проводили, рентну плату обчислюють і сплачують повністю за всю дозволену для заготівлі кількість деревини, що зазначена в дозволі.
Згідно пп. 256.11.5, 256.11.6 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України лісокористувачі, у яких за результатами діяльності здійснюється перерахунок рентної плати, відображають донараховані суми рентної плати в податковій декларації. Лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати наростаючим підсумком з початку року.
Статтею 257 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничної строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, зокрема з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки
Згідно п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 Податкового кодексу України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Тобто, зазначені норми права зобов'язують платника податків по завершенню базового податкового (звітного) періоду, яким є квартал, обчислити суму податкових зобов'язань з рентної плати з урахуванням об'єкту оподаткування та ставки податку, занести ці дані до відповідної податкової декларації та сплатити протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Отже, платники при складанні податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів починаючи з 1 кварталу 2015 року, згідно внесених змін до Податкового кодексу України, зобов'язані декларувати всю суму плати, обчислену та зазначену суб'єктами лісових відносин у виданих ними спеціальних дозволах не залежно від обсягів вирубки.
Згідно ж положень п.256.11.2 ст.256 ПК України сума рентної плати, зазначена в лісорубному та в лісовому квитках підлягає перерахунку лише в разі збільшення кількості фактично заготовленої деревини порівняно з зазначеною у квитку більше ніж на 10 відсотків.
Таким чином, податкові зобов'язання з рентної плати за податковий (звітний) період сплачуються платниками виходячи з її розміру, зазначеному у спеціальному дозволі, незалежно від факту заготівлі деревини.
Тобто, твердження ДПІ в Ріпкинському районі Чернігівської області про необхідність нарахування рентної плати виходячи лише з даних отриманих у цьому кварталі лісорубних квитків, не зважаючи на відсутність факту повного заготовлення деревини за цими квитками, є правомірним та відповідає вимогам Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 120.2 ст. 120 Податкового кодексу України невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п'ятим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати).
Відповідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Абзацом 2 п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України, визначено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Враховуючи, що в частині нарахування та сплати податкового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року ДП "Добрянське лісове господарство" порушило вимоги податкового законодавства, відповідно нарахування позивачу штрафу у розмірі 5442459,00 грн. та пені за несвоєчасну сплату цього зобов`язання є правомірним.
Відповідно до п. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області задовольнити.
Постанову Чернігівського кружного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Добрянське лісове господарство" до Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про нарахування пені - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 11.07.2016.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.