УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
11 липня 2016 року справа № 823/884/16
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали адміністративного позову Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області до публічного акціонерного товариства «Еталон» про стягнення коштів,
УСТАНОВИЛА:
08.07.2016 у ОСОБА_1 окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (далі - позивач) про стягнення з публічного акціонерного товариства «Еталон» (далі відповідач) на його користь заборгованості в сумі 4501,96грн. за січень, вересень-грудень 2015 року з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2 колишнім працівникам відповідача.
Згідно з ч.2 ст.17, ч.2 ст.18, ч.2 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) справа підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду. Однак позовна заява підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Ознайомившись із матеріалами позову суддя встановила недоліки, які перешкоджають відкриттю провадження у справі.
Так, частиною 3 ст.106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадку, коли його не належить сплачувати.
Суддя звернула увагу, що позивач не звільнений від сплати судового збору та не надав доказів його сплати за подання цього позову. Водночас, у прохальній частині позову просить звільнити його від сплати судового збору у звязку з відсутністю коштів на такі цілі.
Ч.1 ст.88 КАС України передбачено право суду, враховуючи майновий стан сторони, зменшити розмір належних до оплати судових витрат, звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже підставою для звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони з урахуванням належних та допустимих доказів майнового стану сторони. Разом з тим, звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач не надав жодних доказів. Посилання на обмежене фінансування державної установи не є достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору, встановленого законом. Обов'язок сплати судового збору передбачає гарантування принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду, а надання переваг у звільненні від сплати судового збору окремим особам є порушенням такого принципу.
Крім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 №484-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору зобовязано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Отже законодавець з урахуванням стану фінансування державних органів прийняв однозначне рішення у формі закону про необхідність сплати ними судового збору.
Тому суддя дійшла висновку відмовити у задоволенні наведеного клопотання.
Абз.2 підп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI Про судовий збір (далі Закон №3674-VI) встановлено, що за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, судовий збір справляється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Отже ставкою судового збору за подання цього позову є 1378,00грн. (1 розмір мінімальної заробітної плати).
Врахувавши викладене, суддя дійшла висновку про невідповідність позовної заяви вимогам ст.106 КАС України, що має наслідком на підставі ч.1 ст.108 КАС України залишення позовної заяви без руху.
З метою забезпечення права позивача на судовий захист своїх прав та інтересів суддя вирішила надати йому достатній строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду доказу сплати судового збору в належному розмірі на рахунки ОСОБА_1 окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 17-19, 23, 106, ч.1 ст.108, ст.ст.254-256 КАС України, суддя
УХВАЛИЛА:
1. У задоволенні клопотання Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про звільнення від сплати судового збору відмовити.
2. Позовну заяву Уманського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області до публічного акціонерного товариства «Еталон» про стягнення коштів залишити без руху.
3. Позивачу надати строк до 25 липня 2016 року для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду доказу сплати судового збору в належному розмірі на рахунки ОСОБА_1 окружного адміністративного суду.
4. Розяснити, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
5. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана у Київський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції у 5 денний строк з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
6. Копію ухвали направити позивачу.
Суддя А.М. Бабич