копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2016 р. Справа № 818/543/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
суддів - Опімах Л.М., Прилипчука О.А.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Шосткинський завод хімічних реактивів" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів"), звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач-1, Шостинська ОДПІ), Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач-2, ГУ ДФС у Сумській області), Державної фіскальної служби України (далі по тексту - відповідач-3, ДФС України), в якому просить суд:
- скасувати податкові повідомлення-рішення Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області № 0000931501 від 26.01.2016 року, № 0000941501 від 26.01.2016 року, № 0000951501 від 26.01.2016 року, № 0000961501 від 26.01.2016 року;
- скасувати рішення Головного управління ДФС у Сумській області № 3504/10/18-28-10-04-04-20/17ск від 29.03.2016 року;
- скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 9124/6/99-99-10-01-02-25 від 22.04.2016 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені з порушенням чинного законодавства. При винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень допущенні істотні порушення в розрахунках, зокрема в періодах, за яких нараховується штрафна санкція, так наприклад, застосовано штрафну санкцію за періоди нібито прострочення, які ще навіть не настали, а саме з 28.12.2015 року по 30.09.2016 року, з 28.12.2015р. по 30.10.2016 р., з 11.01.2016 р. по 30.10.2016 року, також допущені арифметичні помилки, які незаконно збільшують суми штрафних санкцій. Крім того, рішення 3504/10/18-28-10-04-04-20/17ск від 29.03.2016 р. надане Головним управлінням ДФС у Сумській області та рішення № 9124/6/99-99-10-01-02-25 від 22.04.2016 р. надане ДФС України, окрім питання нарахування штрафних санкцій, взагалі не містять відповіді стосовно порушених питань у скаргах ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів".
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи провести за його відсутності (а.с. 94).
Представник Шостинська ОДПІ в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника (а.с. 95) та письмові заперечення, в яких зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення були прийняті за результатами камеральної перевірки, під час якої встановлено порушення п. 287.3 ст. 287 та п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов'язання з плати за землю (а.с. 35-37).
В судове засідання представник ГУ ДФС у Сумській області та Державної фіскальної служби України не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 97,99) та письмові заперечення, в яких зазначив, що ГУ ДФС у Сумській області та ДФС Украни прийняті рішення про результати розгляду скарги, в яких чітко зазначені норми Податкового кодексу України та Положення з обґрунтуванням підстав відмови в задоволені скарги по суті заявлених в ній вимог та застосованих штрафних санкцій. Доводи, викладені в позовній заяві не спростовують фактів, з урахуванням яких прийняті оскаржувані податкові повідомлення та рішення про результати розгляду скарги, а тому підстави для задоволення позову відсутні (а.с. 31-34).
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Шосткинською ОДПІ проведена камеральна перевірка ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" з питань своєчасності плати за землю за 2015 рік, за результатами якої складено акт від 16 січня 2016 року № 20/18-22- 1501/05761264 (а.с. 40-42). Перевіркою встановлено порушення п. 287.3 ст. 287 та п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов'язання з плати за землю.
На підставі зазначеного акту перевірки Шосткинською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 26 січня 2016 року № 0000931501 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі двадцяти відсотків за затримку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в сумі 82 651,40 гри., № 0000941501 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі десяти відсотків за затримку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати в сумі 8 645,81 грн., № 0000951501 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі двадцяти відсотків за затримку сплати суми грошового зобов'язання по земельному податку в сумі 14 292,30 гривень, № 0000961501 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі десяти відсотків за затримку сплати грошового зобов'язання по земельному податку в сумі 6 516,05 грн. (а.с. 6-9, 45-48).
Не погодившись з оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" звернулося з відповідною скаргою до Головного управління ДФС у Сумській області. 31.03.2016 року ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" отримано рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 29.03.2016 року № 3504/10/18-28-10-04-04-20/17ск про результати розгляду скарги, яким податкові повідомлення-рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 26.01.2016 року № 0000931501, № 0000941501, № 0000951501, № 0000961501 залишено без змін, а первинну скаргу ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" - без задоволення (а.с. 10-12).
Не погоджуючись з винесеним рішенням, ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" звернулося з відповідною скаргою до ДФС України. Рішенням Державної фіскальної служби України від 22.04.2016 року № 9124/6/99-99-10-01-02-25 оскаржувані податкові повідомлення-рішення та рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області залишено без змін, а скаргу ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" - без задоволення (а.с. 13).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Згідно з підпунктом 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Порядок погашення податкового боргу визначається пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, в якому зазначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
За приписами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» подано до Шосткинської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік (вхідний Шосткинської ОДПІ № 9005520874 від 29 січня 2015 року), якою було узгоджено податкове зобов'язання на січень - листопад 2015 року в сумі 69 265,52 грн. на кожен місяць та на грудень 2015 року в сумі 69 265,45 грн. (а.с. 52-53).
Відповідно до уточнюючої декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік (вхідний Шосткинської ОДПІ № 9067491695 від 14 квітня 2015 року), було узгоджено податкове зобов'язання на січень - листопад 2015 року в сумі 86 512,64 грн. на кожен місяць та на грудень 2015 року в сумі 86 512,50 грн. (а.с. 56-57).
Відповідно до уточнюючої декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік (вхідний Шосткинської ОДПІ № 9071399412 від 17 квітня 2015 року), було узгоджено податкове зобов'язання на січень - лютий 2015 року в сумі 86 512,64 грн., березень 2015 року в сумі 86 692,85 грн., квітень - листопад 2015 року в сумі 87 613,73 грн. на кожен місяць та на грудень 2015 року в сумі 87613,59 грн. (а.с. 58-59).
З інтегрованої картки платника податку ПАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» вбачається (а.с. 65-77), що грошове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності :
1) за квітень 2015 року в сумі 87 613,73 грн. по строку сплати 30 травня 2015 року погашено:
- 30 червня 2015 року в сумі 85 984,67 грн., тобто із затримкою на 31 календарний день;
- 30 липня 2015 року в сумі 1 629,06 грн., тобто із затримкою на 59 календарних днів.
2) за травень 2015 року в сумі 87 613,73 грн. по строку сплати 30 червня 2015 року погашено:
- 30 липня 2015 року в сумі 86 458,07 грн., тобто із затримкою на 30 календарних днів;
- 8 жовтня 2015 року в сумі 1 155,66 грн., тобто із затримкою на 100 календарних днів.
3) за червень 2015 року в сумі 87 613,73 грн. по строку сплати 30 липня 2015 року погашено:
- 8 жовтня 2015 року в сумі 66 388,54 грн., тобто із затримкою на 70 календарних днів;
- 26 жовтня 2015 року в сумі 21 225,19 грн., тобто із затримкою на 88 календарних днів.
3) за липень 2015 року в сумі 87 613,73 грн. по строку сплати 30 серпня 2015 року погашено:
- 26 жовтня 2015 року в сумі 65 839,85 грн., тобто із затримкою на 57 календарних днів;
- 30 листопада 2015 року в сумі 21 773,86 грн., тобто із затримкою на 92 календарних дня.
4) за серпень 2015 року в сумі 87 613,73 грн. по строку сплати 30 вересня 2015 року погашено:
- 30 листопада 2015 року в сумі 87 613,73 грн., тобто із затримкою на 61 календарний день.
5) за вересень 2015 року в сумі 87613,73 грн. по строку сплати 30 жовтня 2015 року погашено:
- 28 грудня 2015 року в сумі 61 646,50 грн., тобто із затримкою на 59 календарних днів.
Отже, суд зазначає, що грошові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за квітень-серпень 2015 року не були погашені своєчасно в повному обсязі.
Також, ПАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» було подано до Шосткинської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) на 2015 рік (вхідний Шосткинської ОДПІ № 9005490269 від 29 січня 2015 року), якою було узгоджено податкове зобов'язання на січень - листопад 2015 року в сумі 34 728,04 грн. на кожен місяць та на грудень 2015 року в сумі 34 728,05 грн. (а.с. 54-55).
З картки особового рахунку ПАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» по земельному податку з юридичних осіб, судом встановлено, що грошове зобов'язання по земельному податку:
1) за червень 2015 року в сумі 34728,04 грн. по строку сплати 30 липня 2015 року погашено:
- 30 липня 2015 року в сумі 29 991,61 грн., тобто із затримкою на 1 календарний день;
- 10 серпня 2015 року в сумі 2663,09 грн., тобто із затримкою на 11 календарних днів;
- 8 вересня 2015 року в сумі 20 73,32 грн., тобто із затримкою на 41 календарний день. 2) за липень 2015 року в сумі 34 728,04 грн. по строку сплати 30 серпня 2015 року погашено:
- 6 жовтня 2015 року в сумі 528,75 грн., тобто із затримкою на 37 календарних днів;
- 8 жовтня 2015 року в сумі 34 199,29 грн., тобто із затримкою на 39 календарних днів.
3) за серпень 2015 року в сумі 34 728,04 грн. по строку сплати 30 вересня 2015 року погашено:
- 26 жовтня 2015 року в сумі 32 505,82 грн., тобто із затримкою на 26 календарних днів;
- 9 листопада 2015 року в сумі 2 222,22 грн., тобто із затримкою на 41 календарний день.
4) за вересень 2015 року в сумі 34 728,04 грн. по строку сплати 30 жовтня 2015 року погашено частково:
- 28 грудня 2015 року в сумі 29 774,87 грн., тобто із затримкою на 59 календарних днів;
- 11 січня 2016 року в сумі 2 663,09 грн., тобто із затримкою на 73 календарних днів.
Таким чином, суд зазначає, що грошові зобов'язання по земельному податку за червень, серпень, вересень, жовтень 2015 року не були погашені своєчасно в повному обсязі.
Щодо посилання позивача про допущення помилок у періодах, за які нараховується штрафна санкція ПАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів», суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, в розрахунках штрафних санкцій до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень в стовпчику "Дата операції" було невірно вказано періоди, за які застосовано штрафні санкції ПАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів», а саме періоди: з 28.12.2015 року по 30.09.2016 року, з 28.12.2015 року по 30.10.2016 року, з 11.01.2016 року по 30.10.2016 року замість вірних - з 28.12.2015 року по 30.09.2015 року, з 28.12.2015 року по 30.10.2015 року, з 11.01.2016 року по 30.10.2015 року. Однак, суд зазначає, що допущені помилки є технічними і на суму штрафних санкцій ніяким чином не вплинули.
Про допущені помилки Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області повідомила ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" листом від 14.03.2016 року №2097/10/-18-22-15- 0465 ( а.с. 60-61). Крім того, з даним листом ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" було надіслано уточнені розрахунки штрафних санкцій до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи викладе, суд приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено Шостинською ОДПІ у відповідності до вимог чинного законодавства.
Щодо позовних вимог про скасування рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 29.03.2016 року № 3504/10/18-28-10-04-04-20/17ск та рішення Державної фіскальної служби України від 22.04.2016 року № 9124/6/99-99-10-01-02-25, суд зазначає наступне.
Процедуру оскарження платниками податків податкових повідомлень-рішень або інших рішень контролюючих органів (далі - рішення) під час адміністративного оскарження передбачено Порядком оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 21 жовтня 2015 року N 916.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 29.03.2016 року № 3504/10/18-28-10-04-04-20/17ск про результати розгляду первинної скарги та рішення Державної фіскальної служби України від 22.04.2016 року № 9124/6/99-99-10-01-02-25 про результати розгляду скарги (а.с. 10-13), були прийнятті в межах строку розгляду скарги та з урахуванням всіх обставин справи. В оскаржуваних рішеннях зазначені норми Податкового кодексу України та положення, з обґрунтуванням підстав відмови в задоволені скарг по заявлених в них вимогах та застосованих штрафних санкцій.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області від 26.01.2016 року № 0000931501, № 0000941501, № 0000961501, № 0000951501, рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 29.03.2016 року № 3504/10/18-28-10-04-04-20/17ск та рішення Державної фіскальної служби України від 22.04.2016 року № 9124/6/99-99-10-01-02-25 -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) В.О. Павлічек
Суддя (підпис) Л.М.Опімах
Суддя (підпис) О.А.Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек