Постанова № 58856915, 05.07.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
813/6408/13-а
Номер документу
58856915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 П О С Т А Н О В А

05 липня 2016 року № 813/6408/13-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої - судді - Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання - Бігуна Н.Т.,

за участі:

прокурора - Турчина І.Я., згідно посвідчення,

представника заявника (відповідача) - Рібуна Р.В., згідно довіреності,

представника позивача - Маковецького Р.І., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" про перегляд постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а за нововиявленими обставинами та поворот виконання рішення суду, -

в с т а н о в и в :

06.06.2016 року публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" звернулось до суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а за позовом в.о. прокурора Залізничного району м. Львова в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" до ПАТ "Львівобленерго" про стягнення з ПАТ "Львівобленерго" штрафу у розмірі 3060,00 грн.

В своїй заяві заявник просить:

- скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю;

- вчинити поворот виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а - повернути з Державного бюджету України в користь публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" 3060,00 грн., що сплачені платіжним дорученням № 7004 від 07.05.2015 року та вирішити питання щодо судових витрат.

В обґрунтування своєї заяви представник заявника зазначає, що ним було безпідставно сплачено до державного бюджету штраф у розмірі 3060,00 грн., оскільки рішення судів, на підставі яких даний штраф було стягнено, скасовані постановою Вищого адміністративного суду України як незаконні та необґрунтовані, а постанова позивача № 07 від 04.03.2013 року про накладення штрафу у розмірі 3060,00 грн. визнана протиправною та скасована. У зв'язку з наведеним, заявник вважає, що є усі підстави для перегляду рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а за нововиявленими обставинами та повороту виконання цієї постанови.

Представник заявника (відповідача) в судовому засіданні вимоги заяви підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.

Прокурор в судовому засіданні проти поданої заяви заперечив, просив відмовити, зазначивши, що відсутні механізми для повернення коштів, які були сплачені до Державного бюджету України шляхом сплачення штрафу.

Представник позивача проти задоволення заяви заперечив, просив відмовити з аналогічних підстав.

Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги даної заяви, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для її вирішення, суд дійшов висновку про задоволення заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами в повному обсязі, з огляду на наступне.

Згідно матеріалів справи, 28.11.2014 року постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/6408/13-а за позовом в.о. прокурора Залізничного району м. Львова в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" до ПАТ "Львівобленерго" про стягнення штрафу у розмірі 3060,00 грн. позовні вимоги було задоволено в повному обсязі.

Вказана постанова була залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року.

В подальшому, згідно постанови державного виконавця Сихівського відділу державної виконавчої служби ЛМУЮ від 28.04.2015 року відкрито виконавче провадження ВП № 47310236 з примусового виконання виконавчого листа № 813/6408/13-а від 24.03.2015 року, виданого Львівським окружним адміністративним судом.

07.05.2015 року на виконання постанови суду у справі № 813/6408/13-а ПАТ "Львівобленерго" сплатило суму штрафу у розмірі 3060,00 грн., що підтверджується копією платіжного доручення № 7004 від 07.05.2015 року.

Судом встановлено, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а ґрунтувалося на постанові Львівського окружного адміністративного суду від 05.06.2013 року у справі № 813/2620/13-а за позовом ПАТ "Львівобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанови № 07 від 04.03.2013 року про накладення штрафу у розмірі 3060,00 грн. та припису від 04.12.2012 року № 03/23-30-264, яка була залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року. Вказаними судовими рішеннями у задоволенні позову відмовлено повністю.

Однак, вказані рішення в подальшому були скасовані постановою Вищого адміністративного суду України від 19.05.2016 року, постанова № 07 від 04.03.2013 року про накладення штрафу у розмірі 3060,00 грн. та припис від 04.12.2012 року № 03/23-30-264 визнано протиправними та скасовано.

Вказане зумовило звернення ПАТ "Львівобленерго" до суду з даною заявою.

При вирішенні даної заяви, суд керувався наступним.

Підстави та порядок провадження за нововиявленими обставинами визначені ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Так, ст. 245 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.

Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;

2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;

3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;

4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути;

5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.

Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.

В даній справі заявник покликається на існування обставин, передбачених п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України - скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути.

Статтею 246 КАС України визначено коло осіб, які мають право подати заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Так, особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 253 КАС України, суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення. При ухваленні нового судового рішення суд користується повноваженнями суду відповідної інстанції.

У відповідності до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Аналогічні норми містить і ч. 2 ст. 14 КАС України, згідно якої постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Крім того, відповідно до положень ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як вже було вказано вище, рішення в справі за позовом ПАТ "Львівобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання та теплової енергії у Львівській області про визнання протиправними та скасування припису від 04.12.2012 року № 03/23-30-264 про усунення порушень Правил улаштування електроустановок та постанови від 04.03.2013 року № 07 про накладення на ПАТ "Львівобленерго" штрафу 3060,00 грн., набрало законної сили, і припис і постанова скасовані Вищим адміністративним судом України 19.05.2016 року.

Виходячи з наведеного, суддя зазначає, що у відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що оскільки припис та постанова про накладення на ПАТ "Львівобленерго" штрафу скасовані Вищим адміністративним судом України, в суду є усі підстави для скасування постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а, якою було стягнуто з ПАТ "Львівобленерго" 3060,00 грн. застосованого постановою № 07 від 04.03.2013 року штрафу, та прийняття в цій справі нового рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Щодо вимоги заявника про вчинення повороту виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а, суд зазначає наступне.

Частиною 3 ст. 265 КАС України передбачено, що якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене судом апеляційної чи касаційної інстанції, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, у якому знаходиться справа.

Враховуючи наведене, а також те, що штраф в сумі 3060,00 грн. було сплачено ПАТ "Львівобленерго" на виконання постанови № 07 від 04.03.2013 року, яка визнана протиправною та скасована рішенням Вищого адміністративного суду України від 19.05.2016 року, суд вважає за доцільне задовольнити дану вимогу та стягнути з Державного бюджету України в користь ПАТ "Львівобленерго" сплачений штраф в сумі 3060,00 грн., в порядку здійснення повороту виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/6408/13-а від 28.11.2014 року.

Таким чином, суд задовольняє заяву про перегляд постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а за нововиявленими обставинами та поворот виконання рішення суду у повному обсязі.

Судом не беруться до уваги покликання прокурора та представника позивача на відсутність у чинному законодавстві України механізму для повернення коштів, які були сплачені до Державного бюджету України шляхом сплачення штрафу, оскільки такі є юридично неспроможними.

У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, в користь ПАТ "Львівобленерго" з Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області слід стягнути 2429,30 грн. судових витрат, з яких 1515,80 грн. - за подання заяви про перегляд постанови 813/6408/13-а за нововиявленими обставинами, 913,50 грн. - за подання апеляційної скарги на постанову від 28.11.2014 року у справі № 813/6408/13-а.

Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158-163, 167, 245-253, 265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

заяву публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" про перегляд постанови Львівського окружного адміністративного суду від за нововиявленими обставинами та поворот виконання рішення суду задовольнити повністю.

Скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/6408/13-а від 28.11.2014 року за позовом в.о. прокурора Залізничного району м. Львова в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" до публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" про стягнення штрафу.

У задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з Державної бюджету України в користь публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" (код ЄДРПОУ 00131587, адреса: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3) 3060 (три тисячі шістдесят) гривень рівно в порядку здійснення повороту виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/6408/13-а від 28.11.2014 року.

Стягнути з Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області (м. Львів, вул. Малицької, 16, ЄДРПОУ 34190853) в користь публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" (код ЄДРПОУ 00131587, адреса: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3) 2429 (дві тисячі чотириста двадцять дев'ять) гривень 30 коп. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

З набранням законної сили новим судовим рішенням в адміністративній справі втрачають законну силу судові рішення інших адміністративних судів у цій справі.

Повний текст виготовлено та підписано 11.07.2016 року

Суддя Потабенко В.А.