Постанова № 58856897, 11.07.2016, Любашівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.07.2016
Номер справи
507/841/16-а
Номер документу
58856897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 507/841/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.07.2016 Любашівський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Споришевої Н.І.

розглянувши у скороченому провадженні у залі суду смт.Любашівка Одеської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов»язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до Любашівського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому просить:

- визнати протиправною дію Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо не включення до розрахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов»язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- зобов'язати Любашівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити розрахунок та виплату її пенсії з 10.12.2015 р., з урахуванням «інших виплат» згідно довідки Любашівської районної державної адміністрації Одеської області від за № 1498/01-15/01 від 08.06.2016 року, як передбачено про складові заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу», за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.12.2011 р. № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на обов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року- єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування в розмірі 70 % середньомісячного заробітку. Обґрунтовуючи вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Любашівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивачка звернулась до відповідача з заявою про включення в розрахунок призначеної пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації, грошової винагороди. 22.06.2016 р. управління Любашівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області відмовило у перерахунку пенсії з урахуванням «інших видів виплат». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки «інші виплати» нею отримані і з них сплачені страхові внески, а тому мають враховуватись при розрахунку пенсії.

- Визнати дію Любашівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про відмову в проведенні перерахунку пенсії неправмірною;

- Зобовязати Любашівське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».

- Зобовязати Любашівське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії з 10 грудня 2015 року, здійснивши донарахування до уже здійснених пенсійних виплат.

До суду надійшло заперечення на позов, в якому відповідач посилався на те, що чинне законодавство України не передбачає можливість включення матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат до складу заробітної плати державного службовця, з якої обчислюється пенсія та відсутність підстав у перерахунку виплати позивачу пенсії, в зв»язку із чим відповідач просив в задоволенні позову відмовити та розглянути справу у відсутність представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Любашівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» , в розмірі 70 % середньомісячного заробітку з 24.12.2014 р., що підтверджується розпорядженням відповідача.

17.06.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, індексації заробітної плати, тобто «інших виплат» та перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу», виходячи з розрахунку 70% від середнього заробітку .

При цьому, позивач надала відповідачу довідки Любашівської РДА за № 1498/01-15/01 та № 1497/01-15/01 від 01.06.2016 року, про отриманий дохід з врахуванням всіх складових заробітної плати та інших виплат та про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам (а.с. 5).

Проте, листом від 22.06.2016 року Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що матеріальна допомога, грошові винагороди не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" та з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (а.с.11).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога, інші виплати на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховується при обчисленні розміру її пенсії.

Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

З огляду на вказане, у відповідача не було правових підстав для відмови позивачеві у перерахунку пенсії з включенням до заробітку для обчислення її пенсії «інших виплат», з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, починаючи з дня звернення позивача з відповідною заявою, тобто з 17.06.2016 року.

Зазначене є підставою для визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його перерахувати пенсію, призначену позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов»язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, починаючи з 17.06.2016 року, тобто з дня звернення за проведенням такого перерахунку.

Підстав для зобов»язання відповідача перерахувати пенсію з 13 листопада 2015 р., як того просить позивач, суд не вбачає, оскільки ОСОБА_1 надала відповідачу довідку про отриманий дохід з врахуванням всіх складових заробітної плати та інших виплат лише 17 червня 2016 р.

За змістомстатті 37 Закону № 3723-XII «Про державну службу»(у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вимог ст. 37-1Закону України «Про державну службу»( у редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 70 % заробітної платимає розраховуватись з 01.07.2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком до Любашівського ОУПФУ в Одеській області 17.06.2016 року, оскільки суду не надано даних про те, що позивач звертався до Любашівського ОУПФУ в Одеській обалсті з питанням такого перерахунку раніше.

Щодо вирішення питання про перерахунок пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такий перерахунок, суд зазначає, що це виключна прерогатива пенсійного органу. Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україникритеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Впостанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Любашівське ОУПФ України в Одеській області не мало правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

На підставі ст.ст.33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 2,9, 11, 18, 71, 86, 159, 160, 162, 183-2,186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Любашівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Любашівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні до розрахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов»язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Зобов»язати Любашівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17.06.2016 р., з урахуванням «інших видів виплат» згідно довідки Любашівської районної державної адміністрації Одеської області № 1498/01-15/01 від 01.06.2016 року, як передбачено про складові заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу», за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.12.2011 р. № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на обов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року- єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування в розмірі 70 % середньомісячного заробітку, та з урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправними дії Любашівського обєднаного управління Пенсійного фонду Одеської області з приводу відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 1497/01-15/01 від 01.06.2016 року.

Зобов'язати Любашівське обєднане управління Пенсійного фонду Одеської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно ст. ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII(в редакції, чинній на дату призначення пенсії)з розрахунку 70% від суми, вказаної в довідці Любашівської районної державної адміністрації Одеської області за № 1497/01-15/01 від 01.06.2016 року, починаючи з 01.07.2016 року без обмеження її максимального розміру зі збереженням фіксованої індексації.

В задоволенні позову в іншій частині відмовити за необґрунтованістю вимог.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Любашівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя : Споришева Н.І.