8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 липня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/570/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до комунального підприємства "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради про стягнення податкової заборгованості в сумі 295712,75 грн,-
ВСТАНОВИВ:
03 червня 2016 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до комунального підприємства "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради про стягнення податкової заборгованості в сумі 295712,75 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що комунального підприємства "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради засновано на міській комунальній власності, здійснює фінансово-господарську діяльність на підставі статуту і є самостійним субєктом, який має права юридичної особи.
15 червня 2016 року позивачем надано уточнення до адміністративного позову у звязку із зменшенням податкового боргу. З урахуванням уточнених позовних вимог відповідач має податковий борг з земельного податку у сумі 13543,40 грн, з рентної плати за користування надрами у сумі 202590,98 грн, екологічного податку у сумі 69279,25 грн.
Вказаний податковий борг виник внаслідок несплати суми узгоджених податкових зобов'язань самостійно нарахованих відповідачем з земельного податку по деклараціям № НОМЕР_1 від 17.02.2015 та № НОМЕР_2 від 19.02.2016 на суму 13543,40 грн., з рентної плати за користування надрами по деклараціям № 92755220737 від 09.02.2016 № НОМЕР_3 від 10.05.2016 та № НОМЕР_4 від 05.05.2016 на суму 202590,98 грн, екологічного податку по декларація № НОМЕР_5 від 08.02.2016 та № НОМЕР_6 від 15.04.2016 на суму 69279,25грн.
Податковим органом відповідачу вручена перша податкова вимога форми «Ю1» № 283 від 21.11.2007 та друга податкова вимога форми «Ю2» № 306 від 24.12.2007.
14.03.2008 в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу на активи платника податків. 14.06.2012 у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровані зміни об'єкта обтяження згідно акту опису майна від 14.02.2012 № 3-19/216-32026192.
Комунальне підприємство "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради добровільно борг не сплачено, а здійсненні заходи з погашення податкового боргу здійсненні Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області результатів не дали, у звязку з чим позивач просив стягнути з відповідача кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків на суму податкового боргу у сумі 285406,63 грн., з яких з з земельного податку у сумі 13543,40 грн, з рентної плати за користування надрами у сумі 202590,98 грн, екологічного податку у сумі 69279,25 грн).
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не прибув надав заяву про розгляд справи без його участі та про визнання позову (а.с. 66).
Враховуючи положення пункту 6 статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72, КАС України суд приходить до такого.
Судом встановлено, що відповідач - Комунальне підприємство "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради зареєстровано у якості юридичної особи Рубіжанською міською радою Луганської області 07.10.2002, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 1 390 120 0000 000145 (а.с. 6-7). Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в Рубіжанській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області (а.с. 8-10).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем подано до Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області податкові декларації з земельного податку а саме:
- за 2015 рік № НОМЕР_1 від 17.05.2015, у якій самостійно визначено суму, яка підлягає сплаті до бюджету за грудень 2015 у розмірі 2705,67 грн, (термін сплати 30.01.2016);
- за 2016 рік № НОМЕР_2 від 19.02.2016, у якій самостійно визначено щомісячну суму, яка підлягає сплаті до бюджету за січень 3877,25 грн, лютий 3877, 25грн, березень 3877,25грн, всього 11631,75 грн.
Таким чином, загальна сума задекларованих податкових зобовязань становить 14337,42 грн., з урахуванням переплати, сума зобовязань з земельного податку становить 13543,40 грн (а.с. 14).
Згідно з п. 288.7 ст. 287 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст. 285 Податкового кодексу України).
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання по орендній платі за землю, проте узгоджене зобов'язання у розмірі 13543,40 грн. не було сплачено в установлені законодавством строки.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в частині стягнення земельного податку у сумі 13543,40 грн.
Також, відповідачем подано до Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин а саме:
-№ НОМЕР_7 від 09.02.2016 на суму 100599,57 грн (по строку сплати 19.02.2016);
-№ НОМЕР_4 від 05.05.2016 на суму 18565,27 грн (по строку сплати 20.05.2016);
-№ НОМЕР_3 від 10.05.2016 на суму 93459,66 грн (по строку сплати 20.05.2016);
Таким чином, загальна сума задекларованих податкових зобовязань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин становить 212624,50 грн., з урахуванням переплати та часткової сплати узгодженої суми податкових зобовязань , розмір боргу становить 202590,98 грн (а.с. 54,55).
Плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин (ст. 262Податкового кодексу України ).
Платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр. (пп.263.1.1. п. 163.1 ст. 263 Податкового кодексу України)
Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України. (пп.263.11.1. п. 163.1 ст. 263 Податкового кодексу України)
Податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються платником, починаючи з календарного кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини з календарного місяця, що настає за кварталом/місяцем, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл. (пп.263.11.3. п. 163.1 ст. 263 Податкового кодексу України)
Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу:за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України. (пп. 263.12.1. п. 163.1 ст. 263 Податкового кодексу України)
Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють контролюючі органи. (пп. 263.13.1. п. 163.1 ст. 263 Податкового кодексу України).
Враховуючи, що податковий борг який виник у звязку з несплатою самостійно визначених у податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин податкових зобов'язань відповідачем не сплачений, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в частині стягнення плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 202590,98 грн.
Крім того, комунальне підприємство "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради подано до Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області податкові декларації з екологічного податку а саме:
-№ НОМЕР_5 від 08.02.2016 на загальну суму 25628,29 грн в тому числі викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 790,07 грн, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти в сумі 24022,01 грн та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах в сумі 816,21 (по строку сплати 19.02.2016);
-№ НОМЕР_6 від 15.04.2016 на загальну суму 44721,43 грн в тому числі викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1050,98 грн, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти в сумі 43413,18 грн та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах в сумі 257,27
Таким чином, загальна сума задекларованих податкових зобовязань з екологічного податку становить 70349,72 грн., з урахуванням переплати та часткової сплати узгодженої суми податкових зобовязань, розмір боргу за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення становить 1837,06 грн за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти становить 67435,19 грн (а.с. 57,58).
Згідно п.п.14.1.57 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.
У відповідності до п.250.2 ст.250 Податкового кодексу України платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:
250.2.1. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів;
250.2.2. за паливо, реалізоване податковими агентами, - за місцем знаходження пунктів продажу палива;
250.2.3. за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк - за місцем перебування платника на податковому обліку в органах державної податкової служби.
Враховуючи, що податковий борг з екологічного податку який виник у звязку з несплатою самостійно визначених у податкових деклараціях податкових зобовязань за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення та за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти відповідачем не сплачений, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в частині стягнення екологічного податку в загальній сумі 69272,25 грн.
Крім того, відповідачем надано до суду заяву від 07.07.2016 за № 20/3223 в якій комунальне підприємство "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради визнає позов в повному обсязі (а.с. 66).
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі - Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Цим Законом визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: вручено відповідачу першу податкову вимогу від 21.11.2007 форми "Ю1" № 283, та другу податкову вимогу від 24.12.2007 форми "Ю2" № 306 (а.с. 11).
Вищезазначені вимоги у встановленому законом порядку не оскаржувались, податковим органом не скасовувались та не відкликались, а тому є узгодженими.
24.01.2008 Рубіжанською ОДПІ було прийнято рішення № 2 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (арк. справи 11 зворотній бік).
Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які повністю підтверджуються наявними в справі доказами, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 17, 51, 72, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області задовольнити повністю.
Стягнути з розрахункових рахунків комунального підприємства "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради (код ЄДРПОУ 32026192, адреса: 93010, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва, буд. 49) відкритих у банках, обслуговуючих комунальне підприємство "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради на користь Державного бюджету України кошти за податковим боргом в сумі 285406,63 грн, що складається з земельного податку в сумі 13543,40 грн (тринадцять тисяч пятсот сорок три грн 40 коп.) з рентної плати за користування надрами в сумі 202590,98 грн (двісті дві тисячі пятсот девяносто грн 98 коп.) та екологічного податку а саме: за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1837,06 грн та скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти в сумі 67435,19 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя ОСОБА_1