Постанова № 58854324, 29.06.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2016
Номер справи
806/720/16
Номер документу
58854324
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2016 року м.Житомир справа № 806/720/16

категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шимоновича Р.М.,

секретар судового засідання Захарченко О.Є.,

за участю: представника позивача та представника третьої особи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Попільнянського районного споживчого товариства до Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, відділ економічного розвитку, торгівлі, інфраструктури, туризму та внутрішнього аудиту Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Попільнянський кооперативний ринок про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Попільнянське районне споживче товариство звернулось до суду з позовом, у якому просить:

- визнати неправомірними дії державного реєстратора реєстраційної служби Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_1 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Попільнянський кооперативний ринок код ЄДРЮОФОП 01559092 від 22.03.2016;

- зобовязати реєстраційну службу Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області виключити з державного реєстру дію №12971050012000232 від 22.03.2016 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" щодо Попільнянського кооперативного ринку код ЄДРЮОФОП 01559092.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що державний реєстратор всупереч положенням статей 6, 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань" не перевірив подані документи на відповідність вимогам Законів України, зокрема, статті 59 Закону України "Про господарські товариства", що стало наслідком вчинення протиправної реєстраційної дії про внесення змін до установчих документів Попільнянського кооперативного ринку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд позов задовольнити.

Відповідачі в судове засідання не прибули, згідно поданих заяв просили справу розглядати без їх участі. Також, у матеріалах справи містяться заяви про визнання позову.

Представники третьої особи у судовому засіданні заперечили проти позову та просили відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення представника позивача та представників третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, Попільнянський кооперативний ринок зареєстрований як юридична особа 02.06.1997 (а.с. 10).

21.03.2016 державному реєстратору ОСОБА_1, для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" директором Попільнянського кооперативного ринку ОСОБА_2 подано наступні документи: нова редакція установчих документів (статут); рішення про внесення змін до установчих документів (Примірник оригіналу); реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; копія квитанції, виданої банком (а.с.111).

Зокрема, державному реєстратору подано наступні документи:

1. Протокол загальних зборів Попільнянського кооперативного ринку № 2 від 18.03.2016, згідно якого ухвалено: затвердити у новій редакції статут Попільнянського кооперативного ринку; уповноважити ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на здійснення відповідних дій (а.с. 118).

2. Статут Попільнянського кооперативного ринку (нова редакція), затверджений рішенням загальних зборів засновників № 2 від 18.03.2016 (а.с.112-117);

3. Квитанцію 0.0.524295686.1 від 21.03.2016 про сплату 410,00 грн (а.с. 121);

На підставі поданих документів державним реєстратором ОСОБА_1 22.03.2016 здійснено державну реєстрацію (реєстраційна дія від 22.03.2016 № 12971050012000232) щодо державної реєстрації змін до установчих документів Попільнянського кооперативного ринку.

Попільнянське споживче товариство, як засновник Попільнянського кооперативного ринку та власник 90,63% статутного капіталу ринку, не погодившись із діями реєстратора, звернулось до суду із даним позовом.

Відповідно до частини четвертої статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Суд не приймає визнання позову відповідачами, оскільки такі дії відповідачів порушують права та інтереси третьої особи - Попільнянського кооперативного ринку.

Так, вирішуючи спір між сторонами, суд виходив з того, що державний реєстратор при здійсненні будь-яких реєстраційних дій керується Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", який є спеціальним Законом, що регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

За визначенням пункту 4 частини першої статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно зі частиною першою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація базується на таких основних принципах: обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; державної реєстрації за заявницьким принципом; прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації за принципом екстериторіальності в межах України; єдності методології державної реєстрації; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено, що відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Згідно зі частиною першою статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

За змістом частини другої указаної статті Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Отже, законодавством передбачено обов'язкове подання, зокрема, примірника оригіналу (нотаріально засвідченої копії) документа, що засвідчує повноваження представника юридичної особи.

Однак, такі документи, з огляду на наявні в матеріалах справи докази, зокрема, реєстраційної справи, державному реєстратору не було надано директором Попільнянського кооперативного ринку.

Також, частиною першою статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації, зокрема: документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству;

установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству.

Згідно зі частиною четвертою статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Враховуючи наведені положення чинного законодавства можливо дійти висновку про те, що усі документи, які подаються для проведення реєстраційних дій щодо внесення змін до установчих документів повинні містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству.

При цьому, частиною другою статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.

Згідно пункту 2 частини першої статті 27 Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", підставою для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону.

За змістом пунктів 1, 5 частини першої статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", підставами для відмови у державній реєстрації є: документи подано особою, яка не має на це повноважень; документи суперечать вимогам Конституції та законів України.

Досліджуючи поданий протокол загальних зборів Попільнянського кооперативного ринку № 2 від 18.03.2016, суд зазначає наступне.

Згідно розділу 4 статуту Попільнянського кооперативного ринку , затвердженого постановою правління Попільнянського районного споживчого товариства № 9 від 12.05.2015 та рішенням загальних зборів засновників Попільнянського кооперативного ринку протоколом № 1 від 20.05.2015 Попільнянське районне споживче товариство, яке є одним із засновників ринку, володіє 90,63 % статутного капіталу ринку (а.с. 11-23).

Пунктом 5.7 указаного статуту визначено, що відповідальність Засновників за зобовязаннями Ринку обмежуються розміром внеску до Статутного фонду (капіталу) Ринку.

За змістом частин першої, другої статті 79 господарського кодексу України, господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може діяти у складі одного учасника.

Засновниками і учасниками товариства можуть бути суб'єкти господарювання, інші учасники господарських відносин, зазначені у статті 2 цього Кодексу, а також громадяни, які не є суб'єктами господарювання. Обмеження щодо заснування та участі в господарських товариствах суб'єктів господарювання або інших осіб встановлюються цим Кодексом, іншими законами.

Згідно зі частинами першою, третьою статті 80 Господарського кодексу України, до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.

Товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Так, Попільнянський кооперативний ринок як юридична особа створено засновниками, зокрема і Попільнянським районним споживчим товариством, шляхом обєднання частини фінансових, матеріальних і трудових ресурсів для спільного господарювання з метою ефективного використання завдань райспоживспілки, визначених Законом України "Про споживчу кооперацію", і є господарським товариством у розумінні статей 79 та 93 Господарського кодексу України.

Поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників визначає Закон України "Про господарські товариства".

Згідно зі частинами першою, другою статті 4 Закону України "Про господарські товариства", акціонерне товариство, товариство з обмеженою і товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі статуту, повне і командитне товариство - засновницького договору. Установчі документи товариства у випадках, передбачених чинним законодавством, погоджуються з Антимонопольним комітетом України.

Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 58 Закону України "Про господарські товариства", вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Представники учасників можуть бути постійними або призначеними на певний строк. Учасник вправі в будь-який час замінити свого представника у загальних зборах учасників, сповістивши про це інших учасників.

Учасник товариства з обмеженою відповідальністю вправі передати свої повноваження на зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства.

Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.

За змістом частини другої статті 59 Закону України "Про господарські товариства", з питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.

Попри це, рішення Загальних зборів засновників Попільнянського кооперативного ринку від 18.03.2016, оформлене протоколом №2, яким затверджено статут ринку у новій редакції, прийнято учасниками, які у сукупності володіють 4,87 % статутного капіталу Попільнянського кооперативного ринку.

Встановлені обставини свідчать про невідповідність протоколу загальних зборів Попільнянського кооперативного ринку № 2 від 18.03.2016 статті 59 Закону України "Про господарські товариства".

Проте, при прийнятті спірного рішення державним реєстратором не було перевірено поданий протокол на відповідність вимогам Конституції України та законів України, що свідчить про протиправність дій останньої, які стали наслідком вчинення реєстраційної дії від 22.03.2016 № 12971050012000232 щодо державної реєстрації змін до установчих документів Попільнянського кооперативного ринку.

Зважаючи на те, що державним реєстратором при вчиненні спірної реєстраційної дії проігноровано наведені вище положення Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", суд вважає обґрунтованими позовні вимоги та задовольняє позов у повному обсязі.

Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії державного реєстратора реєстраційної служби Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_1 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Попільнянський кооперативний ринок код ЄДРЮОФОП 01559092 від 22.03.2016.

Зобовязати Попільнянську районну державну адміністрацію Житомирської області виключити з державного реєстру дію №12971050012000232 від 22.03.2016 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" щодо Попільнянського кооперативного ринку код ЄДРЮОФОП 01559092.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.М.Шимонович

Повний текст постанови виготовлено: 05 липня 2016 р.