Постанова № 58854074, 06.07.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2016
Номер справи
803/895/16
Номер документу
58854074
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2016 року Справа № 803/895/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Березної Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання незаконною відмови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся з позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ковельської ОДПІ, відповідач) про визнання незаконною відмови від 02.06.2016 року №2877/03-06-13-02-08 щодо укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач протиправно, без законних на те підстав відмовив ОСОБА_3 в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного страхування щодо одноразової сплати добровільних внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року, сплата яких вплине на розмір майбутньої пенсії позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в адміністративному позові, та просив позов задовольнити. Додатково зазначив, що чинним законодавством України передбачено вичерпний перелік підстав для відмови в укладенні даного договору. Вважає, оскільки ОСОБА_3 одночасно перебував у трудових відносинах із ВКФ «Віта-Авто» і займався веденням особистого селянського господарства, то має право на зарахування періоду членства в особистому селянському господарстві до набутого ним страхового стажу.

Представник відповідача в письмовому запереченні та в судовому засіданні позов не визнала повністю та пояснила, що відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів та зборів відмовив в укладенні договору про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, оскільки позивач з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року підлягав загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Просила в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з огляду на таке.

Судом встановлено, що 01.06.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Ковельської ОДПІ із заявою про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного страхування або одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (а.с.5). До заяви додавав копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію трудової книжки, копію довідки, виданої Колодяжненською сільською радою 27.05.2016 року №493, про те, що позивач являється членом особистого селянського господарства (а.с.25-30).

Листом від 02.06.2016 року №2877/03-06-13-02-08 ОСОБА_3 відмовлено в укладенні договору про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, оскільки позивач перебував у трудових відносинах з ВКФ «Віта-Авто» в період з 14.05.2002 року по 03.11.2008 року включно.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-IV від 08 липня 2010 року (далі - Закон №2464).

Частиною першою статті 10 Закону №2464 визначено, що платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

члени фермерського господарства, особистого селянського господарства;

особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як передбачає частина друга статті 10 Закону №2464, особи, зазначені в частині першій цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату).

Відповідно до частини третьої статті 10 Закону №2464 встановлено, що особи подають до органу доходів і зборів за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Орган доходів і зборів, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, з наведеного слідує, що відповідач наділений повноваженнями здійснювати перевірку, за результатами якої приймає рішення щодо укладення чи відмови в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною п'ятою статті 10 Закону №2464 договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року).

Одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, передбачена абзацом першим цієї частини, може бути здійснена за окремим договором, укладеним у порядку, передбаченому частинами першою, третьою та четвертою цієї статті.

Отже, законодавець чітко визначив, що одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди можлива лише в тому випадку, коли особа у цих періодах не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Водночас, як передбачає підпункт 3 пункту 1 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі - Інструкція), платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

члени фермерського господарства, особистого селянського господарства, - на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (одночасно на пенсійне, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності);

особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними підпунктами 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, та не належать до платників єдиного внеску, визначених підпунктами 3 та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - виключно на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 1 розділу V Інструкції особи, зазначені в абзацах другому та третьому підпункту 3 пункту 1 цього розділу, подають до органів доходів і зборів за місцем проживання: заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування або одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за формою згідно з додатком 3 до цієї Інструкції; копію трудової книжки (за наявності); копію документа, що посвідчує особу; особи, зазначені в абзаці третьому підпункту 3 пункту 1 цього розділу, надають також документ, що підтверджує їх членство в такому господарстві.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернувся до податкового органу із заявою про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування або одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування встановленого зразка, якою просив укласти договір про сплату єдиного внеску за попередній період, а саме: з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року. Вказана обставина не заперечувалась представником позивача в судовому засіданні.

Відповідно до частини сьомої статті 10 Закону №2464 та підпункту 2 пункту 2 розділу V Інструкції орган доходів і зборів відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа: підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; не відповідає іншим вимогам, визначеним частиною першою цієї статті; подала неповні або недостовірні відомості; раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови; бажає укласти договір на строк менше одного року. В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

Отже, законодавством чітко передбачено умови, за яких податковий орган відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного страхування.

З матеріалів справи вбачається, що позивач працював на ВКФ «Віта-Авто», тобто перебував у трудових відносинах з останнім з 14.05.2002 року по 03.11.2008 року, що підтверджується записами у трудовій книжці (а.с.25-29). Отже, в період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року ОСОБА_3 підлягав загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

В свою чергу, доводи позивача про те, що перебування члена особистого селянського господарства одночасно у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією не є підставою для відмови в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного страхування, суд не бере до уваги з огляду на наступне.

Відповідач відмовив в укладенні вищевказаного договору з тих підстав, що ОСОБА_3 бажає одноразово сплатити єдиний внесок за минулий період (з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року), що є не можливим, оскільки в цей період він підлягав загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, тобто єдиний внесок вже був сплачений роботодавцем позивача за вказаний період відповідно до чинного законодавства України.

Таким чином, з наведених вище підстав суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог ОСОБА_3, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання незаконною відмови відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Постанова в повному обсязі складена 11 липня 2016 року.