ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" червня 2016 р. м. Київ К/800/4116/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Мороз Л.Л., Стрелець Т.Г.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року у справі за позовом Державної служби геології та надр України до приватного підприємства «Граніт-2005» про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Державна служба геології та надр України пред'явила позов до приватного підприємства «Граніт-2005» (далі - ПП «Граніт-2005») про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5151 від 01 березня 2010 року, виданого ПП «Граніт-2005» для видобування піску, вапняку Ворвулинського родовища Заліщицького району Тернопільської області.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року позов задоволено.
Застосовано до приватного підприємства «Граніт-2005» захід реагування у сфері державного нагляду (контролю): припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5151 від 01 березня 2010 року, виданого ПП «Граніт-2005» для видобування піску, вапняку Ворвулинського родовища Заліщицького району Тернопільської області.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року апеляційну скаргу ПП «Граніт-2005» задоволено, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції скаржник оскаржив його.
У касаційній скарзі Державна служба геології та надр України, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що ПП «Граніт-2005» зареєстроване як юридична особа органами державної реєстрації.
01 березня 2010 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України ПП «Граніт-2005» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5151 з метою видобування піску, придатного для дорожнього будівництва, вапняку для приготування сумішей для покриття автомобільних доріг номерів С1-СЗ Ворвулинського родовища терміном дії 20 (двадцять) років.
Державною службою геології та надр України 26 червня 2014 року видано наказ № 203 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у III кварталі 2014 року», який містить перелік надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль, згідно з предметом перевірки, в тому числі ПП «Граніт-2005».
Листом від 26 червня 2014 року № 8968/02/14-14, який згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримано 09 липня 2014 року, відповідача було повідомлено про проведення планової перевірки у строк з 21 по 25 липня 2014 року.
На підставі вищевказаного наказу Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 14 липня 2014 року оформлено направлення № 612-14/02 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування.
Посадовим особам Західного міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було відмовлено ПП «Граніт-2005» у проведенні перевірки з підстав не отримання повідомлення про проведення перевірки. В зв'язку із цим позивачем складено акт про недопущення до перевірки №02-05/07/2014-21/п-135 від 25 липня 2015 року. Присутній під час перевірки представник відповідача ОСОБА_4 з вищезазначеним актом ознайомився та отримав його примірник.
У зв'язку з недопущенням до проведення перевірки та з огляду на наявність доказів отримання відповідачем повідомлення про перевірку, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України складено припис від 31 липня 2014 року №676-14/02, яким встановлено строк до 09 серпня 2014 року для надання матеріалів, відповіді на питання та копії підтверджуючих документів для проведення перевірки.
ПП «Граніт-2005» у встановлені терміни запитуваної інформації надано не було, у зв'язку з чим Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України внесено подання від 18 серпня 2014 року № 706-14/02 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5151 від 01 березня 2010 року.
26 вересня 2014 року Державною службою геології та надр України видано наказ «Про зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» №310, яким надано позивачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено відповідача листом від 03 жовтня 2014 року №13759/02/14-14.
Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було направлено до Держгеонадр України подання від 11 листопада 2014 року №784-14/02 на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №5151 від 01 березня 2010 року.
Державна служба геології та надр України листом від 05 грудня 2014 року № 17065/02/14-14, направленим рекомендованою кореспонденцією та отриманим відповідачем 19 грудня 2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, звернулася до відповідача з проханням надати у 30 денний строк власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу. Відповідь у встановлений строк відповідачем надана не була.
Оскільки відповідачем допущено порушення законодавства в сфері надрокористування, суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість доводів позивача, що обумовлює застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, виданого відповідачу, на користування надрами № 5151 від 01 березня 2010 року.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції зазначив, що ПП «Граніт-2005» не одержувало повідомлення та направлення про проведення планової перевірки, не отримувало будь-яких повідомлень від позивача з вимогою про надання документів чи усунення порушень законодавства щодо раціонального і ефективного використанням надр України, а тому суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про протиправність застосування до ПП «Граніт-2005» заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією суду апеляційної інстанції не погоджується із огляду на наступне.
Правові і організаційні основи діяльності Державної служби геології та надр України закріплені у Кодексі України про надра та Положенні про Державну службу геології та надр України, затвердженому Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 391/2011.
Згідно з підпунктом 18 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Статтею 19 Кодексу України про надра, встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
Державна служба геології та надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 22 Порядку №615 має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Державний геологічний контроль, як передбачено пунктом 11 Порядку № 1294, здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів. Для проведення планової або позапланової перевірки Держгеонадра видає наказ, який містить найменування надрокористувача, щодо якого буде здійснюватися державний геологічний контроль, та предмет перевірки.
Пунктом 16 Порядку № 1294 встановлено, що у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
У разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування згідно з підпунктом 8 пункту 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби.
Державна служба геології та надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 22 Порядку № 615 має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Відповідно до підпункту 9 пункту 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Згідно статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, а саме: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Порядок анулювання спеціальних дозволів на користування надрами визначений пунктом 4 частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності", який передбачає, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності: здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Як вбачається із матеріалів справи повідомлення про проведення планової перевірки ПП «Граніт-2005», підписане першим заступником голови Державної служби геології та надр України Карпіним М.Й., направлене рекомендованим листом ПП «Граніт-2005» 27 червня 2014 року.
Матеріалами справи підтверджено, що вищезазначене рекомендоване повідомлення 9 липня 2014 року вручене уповноваженому ОСОБА_6.
Направлення на проведення перевірки ПП «Граніт-2005» 21 липня 2014 року отримано уповноваженою особою надрокористувача - ПП «Граніт-2005» ОСОБА_4
Із змісту Акту про недопущення до перевірки №02-05/072014-21/п-135 від 25 липня 2014 року вбачається, що керівник ПП «Граніт-2005» - ОСОБА_4. Підстава недопуску до перевірки - ОСОБА_4 не отримав повідомлення на проведення перевірки.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає, що доводи суду апеляційної інстанції про те, що ПП «Граніт-2005» не одержувало повідомлення та направлення про проведення планової перевірки є безпідставними, з огляду на наступне.
Судом апеляційної інстанції не надано оцінки тому факту, що Угода про умови користування надрами від 01 березня 2010 року, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5151 від 01 березня 2010 року, виданого ПП «Граніт-2005», підписана представником ПП «Граніт-2005» в особі директора ОСОБА_6, який, як зазначає суд апеляційної інстанції, ніколи не працював на підприємстві, посаду директора не займав та жодних довіреностей на представництво не отримував, що спростовую висновки суду апеляційної інстанції про неотримання відповідачем повідомлення про проведення планової перевірки.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що у зв'язку з допущенням відповідачем порушень законодавства в сфері надрокористування, обґрунтованим є застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, виданого відповідачу на користування надрами № 5151 від 01 березня 2010 року.
Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Фактичні обставини справи судами першої та апеляційної інстанції встановлено повно і правильно, а тому колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає необхідним постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Керуючись статтями ст. ст. 220, 222, 226, 230, 232 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року скасувати.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: