Ухвала суду № 58847829, 06.07.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.07.2016
Номер справи
826/15935/15
Номер документу
58847829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

У Х В А Л А

06 липня 2016 року м. Київ К/800/6055/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Сороки М.О.,Смоковича М.І.,Леонтович К.Г.,

провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ТОВ «Голден Клей» до Державної служби геології та надр України, треті особи - ПАТ «Компанія «Асоціація Україна», ТОВ «Донгипс», ПАТ «Дружківське рудоуправління», ПАТ «Харківський плитковий завод» про визнання протиправними та скасування наказу і спеціального дозволу, за касаційною скаргою ТОВ «Голден Клей» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 грудня 2015 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2016 року,-

в с т а н о в и в:

У серпні 2015 року ТОВ «Голден Клей» звернулось до суду з позовом, у якому просило визнати протиправними та скасувати:

пункт 1 додатка 5 до наказу Державної служби геології та надр України «Про надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 556 від 16.11.2012;

спеціальний дозвіл № 4320 від 07.02.2013 на користування надрами, виданий Державною службою геології та надр України ПАТ «Дружківське рудоуправління».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ТОВ «Голден Клей», посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

У запереченнях на касаційну скаргу ТОВ «Голден Клей» та Державна служба геології та надр України, посилаючись на законність судових рішень, просять залишити їх без змін.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів прийшла до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.

Встановлено, що 16.11.2012 Державною службою геології та надр України прийнято наказ № 556 «Про надання спеціальних дозволів на користування надрами», пунктом 1 додатку 5 якого ПАТ «Дружківське рудоуправління» надано спеціальний дозвіл на користування надрами на об'єкті «Торська ділянка», Донецька область, строком на 5 років.

На підставі вказаного наказу ПАТ «Дружківське рудоуправління» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4320 від 07.02.2013 щодо геологічного вивчення вогнетривких глин у родовищі - Торська ділянка, що знаходиться у Костянтинівському районі Донецької області, площею 473,6 га, строком на 5 років.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.

У частині 1 статті 13 Кодексу України про надра (далі - Кодекс) визначено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у користування, як визначено у статті 14 Кодексу, зокрема, для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.

Згідно з вимогами частин 2, 3 статті 13 Кодексу спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Надання спеціальних дозволів на користування надрами, крім випадків користування надрами на умовах угод про розподіл продукції, укладених відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції», здійснюється після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами,затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011, урегульовано питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначено процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін (далі - Порядок № 615, у редакції на час спірних правовідносин).

За змістом пункту 2, абзацу 1 підпункту 8 та абзацу 20 пункту 8 Порядку № 615 дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в оренду (концесію).

Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, а також підстава надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.

Підстави для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього, визначені у пункті 19 Порядку № 615: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.

Встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САВ № 824750 від 30.05.2008 ПАТ «Дружківське рудоуправління» є власником відповідного майнового комплексу, який знаходиться у Костянтинівському районі Донецької області, а тому мав право подати документи для отримання спеціального дозволу без проведення аукціону. Доказів на підтвердження наявності у відповідача підстав для прийняття рішення про відмову в наданні вказаному товариству дозволу, не надано.

У абзацах 1-5 пункту 9 Порядку передбачено, що надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення; Мінприроди - на всі види користування надрами; Держгірпромнаглядом - на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, і для створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо).

Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - п'ятим цього пункту.

Згідно Переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994, сировина вогнетривка глина відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.

З огляду на викладене, видача дозволу на користування сировиною вогнетривкої глини мала погоджуватися ПАТ «Дружківське рудоуправління», зокрема з Донецькою обласною радою.

У спеціальному дозволі зазначено, що він виданий з урахуванням погодження - чинного рішення Донецької обласної ради № 6/15-358 від 26.09.2012 та листа Міністерства екології та природних ресурсів України № 12555/06/10-12 від 22.06.2012.

За змістом абзацу 2 пункту 7 Порядку № 615 дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на: п'ять років - на геологічне вивчення родовищ корисних копалин і геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.

Встановлено, що спеціальний дозвіл видано ПАТ «Дружківське рудоуправління» строком на 5 років, згідно його прохання, а тому вказане не суперечить зазначеним вимогам.

Відповідно до статті 18 Кодексу надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Стаття 20 Кодексу про надра встановлює, що для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.

Таким чином, наведені норми Кодексу України про надра надають право підприємствам та організаціям отримати у користування надра, зокрема для геологічного вивчення на підставі відповідного спеціального дозволу після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб.

Судами зазначено, що ПАТ «Дружківське рудоуправління» у вказаних правовідносинах не набуває права користування надрами та земельною ділянкою, а лише отримує дозвіл на геологічне вивчення у разі, якщо в подальшому набуде право користування надрами та земельною ділянкою у встановленому законодавством порядку. За таких обставин відсутні підстави для отримання цим товариством згоди власників земельної ділянки для оформлення спеціального дозволу, що також не порушує права володіння, користування і розпорядження нею останніх.

Питання доцільності геологічного вивчення надр відноситься до виключних повноважень відповідного суб'єкта владних повноважень, а тому необґрунтованими є посилання на те, що Торська ділянка, на яку видано спеціальний дозвіл, поглинула площу Райської ділянки, яку вивчає ПАТ «Харківський плитковий завод», належні ТОВ «Голден Клей», ПрАТ «Компанія «Асоціація Україна» та ТОВ «Донгпис» земельні ділянки вже були розвідані ПАТ «Харківський плитковий завод», а тому потреби у повторному вивченні Райської ділянки відсутні.

За змістом частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням описаного суди попередніх інстанцій дійшли висновку що Державна служба геології та надр України, складаючи наказ № 556 від 16.11.2012 у спірній частині та надаючи ПАТ «Дружківське рудоуправління» спеціальний дозвіл № 4320 від 07.02.2013 на користування надрами, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а відтак про необґрунтованість позовних вимог.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій і доводи касаційної скарги його не спростовують.

Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,

ухвалив:

Касаційну скаргу ТОВ «Голден Клей» - відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 грудня 2015 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: