Справа № 522/7469/16-а
Провадження № 2а/522/511/16
П О С Т А Н О В А
Іменем УКРАЇНИ
«5» липня 2016 року
Приморський районний суд м. Одеси як адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Погрібного С.О.,
за секретаря судового засідання Солодкої А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси 28.04.2016 року звернувся позивач ОСОБА_1 із зазначеною позовною заявою, вказуючи, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач пенсії за вислугою років. З 1972 року по 07.10.2004 року проходив військову службу в Збройних силах України. Наказом Міністра оброни України від 19.10.1999 № 600 він був відряджений у Державне підприємство обслуговування повітряного руху України і проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення. Наказом Міністра оборони України № 739 від 07.10.2004 року він звільнений у запас за віком, а наказом Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 89/к від 26.11.2004 року звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП Украероруху.
Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30.09.2015 року №478/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01.10.2015 року збільшено розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів, на підставі якого видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2016 року №10.1-39-60. Однак, за підсумками розгляду заяви відповідач відмовив у перерахунку пенсії, вказуючи, що в довідці не вказано рішення Кабінету Міністрів України, яке є підставою для проведення перерахунку пенсії, тому довідку повернуто до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на доопрацювання.
Позивач вважає відмову протиправною та просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно вказаної довідки.
У судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 за довіреністю від 04.01.2016 року проти задоволення позову заперечував, зазначаючи, що правові підстави для перерахунку відсутні, оскільки в наданій довідці не зазначено рішення Кабінету Міністрів України, яке є підставою для проведення перерахунку, за змістом та формою довідка не відповідає вимогам законодавства.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є підполковником у запасі, проходив військову службу в Збройних Силах України, має вислугу років 32 роки 02 місяці. Згідно з витягом з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) № 739 від 07.10.2004 року він звільнений у запас за віком, а наказом Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 89/к від 26.11.2004 року звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП ДП «Украерорух» відповідно до п. 67 пп. «а» Положення про проходження військової служби особам офіцерського складу, прапорщикам (мічманам) Збройних Сил України ( за станом здоровя), затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року № 1053/2001.
Наказом ДП «Украерорух» від 30.09.2015 року № 478/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України» з 01.10.2015 року збільшено розмір посадових окладів військовослужбовцям відряджених до ДП «Украерорух», в тому числі за посадою, яку займав позивач до звільнення.
Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 10.1-39-60 від 23.03.2016 року, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП, яку займав позивач на момент звільнення, згідно з нормами, чинними з 01.10.2015 року становить 14394,50 гривень на місяць.
Листом №492/Т-11 від 25.04.2016 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії з урахуванням даної довідки, зазначаючи на відсутність посилання на рішення Кабінету Міністрів України, яке є підставою для здійснення перерахунку пенсії, з чим суд не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх тримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
За правилами пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 р. № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої вади та інших цивільних установ»
Пунктом 80 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України» затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року № 1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців які відряджені до Украероруху, то Наказ ДП «Украерорух» від 30.09.2015 року № 478/о є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення.
Представник відповідача, заперечуючи проти позовних вимог, зазначає, що Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з вид ів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців є належною підставою для перерахунку пенсій, що суперечить вимогам ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2009 р. №74 внесено зміни до пункту 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
До того ж, зазначеною Постановою внесено зміни до порядку надання довідок про розмір грошового забезпечення для окремих категорій військовослужбовців та встановлено, що зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України, то ж посилання відповідача в частині недотримання порядку надання довідки суд вважає безпідставним.
Суд відхиляє заперечення відповідача щодо невідповідності змісту довідки з мотивів відсутності посилання на рішення Кабінету Міністрів України, яке є підставою для перерахунку пенсії. Додатком № 2 до Порядку встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій відсутня графа для обовязкового зазначення рішення Кабінету Міністрів України, проте є графа для зазначення акту, який є підставою для перерахунку пенсії. Враховуючи делегування Кабінетом Міністрів України директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України права на визначення розміру посадових окладів, саме зазначення Наказу ДП «Украерорух» від 30.09.2015 року № 478/о є необхідною та достатньою підставою для здійснення перерахунку.
Відповідно до ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством у безготівковій або готівковій формі, сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Судом встановлено, що згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 22.02.2015 року ОСОБА_1 є інвалідом другої групи, тому в порядку п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Суд критично ставиться до доводів відповідача щодо неможливості стягнення в дохід держави суми сплаченого судового збору, оскільки ст. 73 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу державного бюджету України, а нецільове використання коштів забороняється.
Однак, ч.1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, відшкодування судових витрат здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а не безпосередньо коштів Пенсійного фонду, які не включаються до складу Державного бюджету України. Тому суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в дохід держави розмір судового збору в сумі 551 грн. 21 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.9, 11, 71, 159, 160, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №10.1-39-60 від 23.03.2016 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки №10.1-39-60 від 23.03.2016 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, починаючи з «1» жовтня 2015 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Звернути постанову суду до негайного виконання в межах суми стягнень за один місяць.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в дохід держави суму належного до сплати судового збору в розмірі 551,21 гривень.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частини рішення), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ: С. О. ПОГРІБНИЙ
05.07.2016