Постанова № 58840947, 08.07.2016, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
08.07.2016
Номер справи
466/5122/16-а
Номер документу
58840947
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/5122/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова у складі:

головуючої-судді Зими І.Є.

при секретарі Губач Х.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання витини певні дії ,-

встановила:

02.06.16 р. ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, в якому з врахуванням уточнених вимог просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідок прокуратури Львівської області від 18.02.2016 № 18/738 та 10.06.2016 №18/1049 про заробітну плату; визнати протиправним і скасувати рішення УПФ України у Шевченківському районі м. Львова № №6043/03-15 від 21.06.2016 щодо відмови їй у перерахунку пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 10.06.2016 №18/1049 про заробітну плату; зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії за вислугу років згідно з вищевказаною довідкою про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 84% від середнього заробітку - 20871,17 грн. із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 07.04.10 р. вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, як отримувач пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру». Пенсія призначена в розмірі 84 % від суми місячної заробітної плати 4 972,32 грн. на підставі довідки прокуратури Львівської області від 07.04.10р. № 18.

У зв'язку з видачею їй прокуратурою Львівської області нової довідки про заробітну плату від 10.06.2016 за № 18/1049 з врахуванням усіх виплат, вона 13.06.2016 звернулась із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, на підставі вищезазначеної довідки з розрахунку 84 відсотки.

Однак, листом від 21.06.2016 Управлінням ПФУ в Шевченківському районі м. Львова №6043/03-15 їй відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки Законом України від 28.12.2014 №76-УШ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту.

Вважає, що внаслідок дій відповідача порушено її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України, так як їй неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю, дала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю, посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Судом встановлено, що з 07.04.2010 позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України у Шевченківському районі м. Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Пенсія призначена на умовах ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-Ш «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 84 % від суми місячної заробітної плати 4 973,32 грн. на підставі довідки від 07.04.10р. № 18, виданої прокуратурою Львівської області.

При призначенні пенсії враховано стаж роботи за вислугу років в органах прокуратури 23 роки 7 місяців 20 днів (загальний стаж роботи 23 роки 8 місяців 23 дні).

У травні 2016 року вона зверталась до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова з заявою про перерахунок розміру її пенсії за вислугу років, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до постанов Кабміну від 31.05.12р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (в редакції від 30.09.15р. № 763) і від 09.12.15р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До звернення долучена довідка про заробітну плату від 18.02.16р. № 18/738.

Листом з управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 19.05.2015 № В-72 їй відмовлено в перерахунку пенсії оскільки Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Разом з тим відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Крім того, у зв'язку з видачею їй бухгалтерією прокуратури Львівської області нової довідки про заробітну плату від 10.06.2016 за № 18/1049 з врахуванням усіх виплат, вона 13.06.2016 знову звернулась із заявою до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення мені пенсії, на підставі вищезазначеної довідки з розрахунку 84 відсотки. Однак листом від 21.06.2016 відповідачем відмовлено їй в перерахунку пенсії з аналогічних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок. призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищені посадові оклади прокурорсько-слідчим працівникам у вересні і грудні 2015 року, а отже збільшилась заробітна плата.

Згідно зі ч.1ст.58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на квітень 2010 року) перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 84 відсотки від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат без обмеження її максимального (граничного розміру).

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тобто, право на пенсійне забезпечення, встановлене Законом України «Про прокуратуру» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісні характеристики. Також Конституційний суд України у своєму рішенні № 6- рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

У рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 ( у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, серед інших, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України, перебувають на службі в органах прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а1), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14а).

Згідно зі ст.58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За таких обставин, застосоване щодо позивача ОСОБА_2 відповідачем положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213-VІІІ, погіршує її права, а тому суперечить Конституції України.

Окрім цього, оскільки пенсія ОСОБА_2 була призначена до набрання законної сили Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ, а саме до 01.10.2011, яким внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, зазначені обмеження на позивача не поширюються.

Це ж слідує з п.2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-УІ, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Крім того, рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 25.06.2015, яке залишено без змін 18.11.2015 Львівським апеляційним адміністративним судом, за аналогічним позовом ОСОБА_2 до відповідача, уже встановлено, що нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, у даному випадку - квітень 2010 року.

Цим же рішенням суду зазначено про здійснення перерахунку пенсії без обмеження суми пенсійної виплати.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяв позивача, документів пенсійної справи, довідок прокуратури Львівської області від 18.02.2016 № 18/738 та 10.06.2016 №18/1049 про заробітну плату та статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року) з розрахунку 84 % від суми місячного заробітку - 20871,17 грн. із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати., а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 є протиправним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ), ст.ст.2, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158- 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на квітень 2010 року) на підставі довідок прокуратури Львівської області від 18.02.2016 № 18/738 та 10.06.2016 №18/1049 про заробітну плату.

Визнати протиправним і скасувати рішення управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова № №6043/03-15 від 21.06.2016 щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 10.06.2016 №18/1049 про заробітну плату відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на квітень 2010 року).

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 10.06.2016 №18/1049 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на квітень 2010 року) з розрахунку 84% від середнього заробітку - 20871,17 грн. із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору в сумі 551,21 грн.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І. Є. Зима