Справа № 212/3123/16-а
2-а/212/90/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2016 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Борис О.Н., з участю секретаря судового засідання Хазієвої Т.В., сторони у справі: позивач - ОСОБА_1, відповідач - Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
31 травня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% останнього місячного заробітку протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01 квітня 2015 року відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% останнього місячного заробітку, а також зобов'язати здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01 квітня 2015 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що з липня 1986 року по 27 лютого 2015 року працював в органах прокуратури України. З 01 грудня 2006 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області правонаступником якого є Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми середньої заробітної плати.
У квітні 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повідомити у якому розмірі та у якому порядку нараховується пенсія та у разі перерахунку пенсії в розмірі меншому ніж 90% просив провести перерахунок у розмірі 90% від суми останнього місячного заробітку у відповідності з вимогами, передбаченими ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області про заробітку плату.
За результатами розгляду звернення, ОСОБА_1 отримав відмову, яку відповідач мотивував тим, що перерахунок проведено згідно з вимогами Закону України «Про прокуратуру» № 1166-ХІІ та з урахуванням Закону України № 76-VIII від 28.12.2014 р. «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», де передбачено, що пенсія прокурорам та слідчим призначається в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а зазначене рішення необґрунтованим, незаконним та таким, що підлягає скасуванню, за захистом своїх порушених прав позивач змушений звернутися до суду.
Відповідач у строк зазначений в ухвалі про відкриття скороченого провадження, заперечення на позов не подав.
Таким чином, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У контексті з положеннями ч. 1 ст. 6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 162 КАС України встановлено, що одним зі способів захисту порушених прав позивача по справі є визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень.
При цьому протиправність полягає у незаконності чи невідповідності іншому правовому акту з вищою юридичною силою.
Стаття 171 КАС України зазначає, що під час вирішення питання щодо визнання оскаржуваного акту протиправним, суд адміністративної юрисдикції вирішує питання щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили оскаржуваних нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_1 працював в органах прокуратури на різних посадах у період з липня 1986 року по 27 лютого 2015 року.
З 01 грудня 2006 року, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області правонаступником якого є Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до частини 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
На момент призначення пенсії позивач продовжив працювати на посаді прокурора.
Згідно заяви ОСОБА_1, яка адресована на ім'я начальника Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, позивач просив повідомити розмір та порядок нарахування йому пенсії та у разі невідповідності з вимогами Закону України «Про прокуратуру» провести перерахунок та виплатити пенсію у розмірі 90% від суми останнього місячного заробітку. До заяви позивач додав довідку про середньомісячну заробітну плату видану прокуратурою Дніпропетровської області. Рішенням Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області за вихідним № К-09/03 від 05.05.2016 року (а.с. 16), позивачу повідомлено що перерахунок пенсії проведено з урахуванням змін внесених Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» до ч. 2 та ч. 5 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». При цьому зазначили, що згідно наданої довідки про заробітну плату № 18-20 вих.15 від 30.03.2015 року заробіток пенсії склав 12700,20 грн., загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 60%, основний розмір пенсії від середнього заробітку - 7620,12 грн., після перерахунку пенсії - 7620,12 грн., тому враховуючи, що розмір пенсії за результатами перерахунку зменшувався, в проведенні останнього перерахунку позивачу було відмовлено. В разі незгоди з рішенням органів Пенсійного фонду України позивачеві запропоновано оскаржити його в органах вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в цій же редакції встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
На підставі ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Таким чином, положення законодавства України, в редакції, що діяло на час виникнення права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, гарантувало право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру».
У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначено, що Конституція України виділяє певні категорії громадян, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо. Зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Законом України «Про внесення змін, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
За правилами вказаної норми пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Отже з 01.01.2015 р. положення ч. 1 ст. 50-1 Закону № 17089-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 80 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 76-VIII.
В той же час, до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ Законом України «Про внесення змін, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 р. внесено зміни, а саме: встановлено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Таким чином, враховуючи, що на даний час на законодавчому рівні, а саме Кабінетом Міністрів України не прийнято рішення щодо встановлення порядку перерахунку особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про прокуратуру», тому суд приходить до висновку, що при здійсненні позивачу перерахунку вже призначеної пенсії за вислугу років має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. А тому, застосування до даних спірних правовідносин внесених змін до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» застосовуватись не може, оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
Виходячи із зазначеного, суд погоджується з доводами позивача, що ОСОБА_1 перебуваючи на обліку в Криворізькому північному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримуючи пенсію, звернувся до відповідача з відповідною заявою саме про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області про заробітну плату, а тому не підпадає під коло працівників прокуратури, яким пенсія - призначається.
Відтак, з огляду на вищевказане, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 призначену пенсію відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% місячного заробітку, починаючи з 01 квітня 2015 року суд вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, позивач звернувся до суду за захистом прав, свобод та інтересів 31 травня 2016 року.
Згідно ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк. З поданих до суду документів вбачається, що позивачем не порушено шестимісячний строк звернення до суду, проте частина заявлених позовних вимоги подана поза межами встановленого шестимісячного строку звернення до суду. На думку суду, будь-які об`єктивні чи суб`єктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутись до суду, у визначені строки, з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю відповідачем порушуються його права та законні інтереси. Виплати пенсії є щомісячними, а відтак позивач знав розмір цих виплат і в разі незгоди мав право звернутись до суду. З огляду на викладене, з урахуванням часу звернення позивача з позовом (31.05.2016 року), суд вважає що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю за період з 01 квітня 2015 року по 30 листопада 2015 року включно задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступає стороною у справі.
Таким чином, на підставі вимог ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір сплачений позивачем за вимоги немайнового характеру в сумі 551,20 грн. та в сумі 1102,40 грн. (згідно квитанцій від 30.05.2016 року та від 16.06.2016 року).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 18, 94, 99, 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% останнього місячного заробітку- протиправними.
Зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію призначену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% останнього місячного заробітку, починаючи з 31.11.2015 року.
Допустити постанову суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Постанова набуває чинності після спливу вказаного строку на її оскарження.
Суддя: О. Н. Борис