Постанова № 58836668, 07.07.2016, Полонський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.07.2016
Номер справи
681/477/16-а
Номер документу
58836668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 681/477/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" липня 2016 р.

Полонський районний суд Хмельницької області

в складі:

головуючого судді Горщара А.Г.

при секретарі - Калінка А.А.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Полонському районі про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

01 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, зіславшись на те, що він перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Полонському районі (далі УПФУ)з 05.01.2009 року і відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» йому призначено пенсію в розмірі 90 % від сум заробітної плати.

17 березня 2016 року звернувся до УПФУ із заявою здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки № 06-29/1 виданої 03.03.2016 року Полонською районною радою про складові заробітної плати згідно ухвали Вищого адміністративного суду від 21.04.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період його робити в Полонській районній раді в 2008-2010 роках.

Листом УПФУ 23.03.2016 року йому було відмовлено у проведені перерахунку у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб,яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Не погоджуючись з цим позивач просив визнати дії відповідача протиправними, оскільки вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватись норма закону, що діяла на момент призначення пенсії та зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до довідки від 03.03.2016 року № 06-29/1 без обмеження максимального розміру пенсії починаючи з 11 листопада 2015 року.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та пояснила, що у звязку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». Тому з 01.06.2015 року пенсії, які були раніше призначені в порядку та на умовах, визначених даним законом не перераховуються. Крім того, ОСОБА_2 зіслалась на те, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» встановлено обмеження максимального розміру пенсії - десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, отже якщо при зобовязанні УПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно довідки від 03.03.2016 року його пенсія буде перевищувати десять розмірів прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Полонському районі з 05.01.2009 року і відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» йому призначено пенсію в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати.

03 березня 2016 Полонською районною радою Хмельницької області відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду від 21.04.2015 року, постанов Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 року та Полонського районного суду від 25.01.2016 року було видано довідку № 06-29/1 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період його роботи з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року.

17 березня 2016 року ОСОБА_1 із заявою і вищезазначеною довідкою звернувся до УПФУ про здійснення йому перерахунку пенсії, однак УПФУ своїм листом від 23 березня 2016 року відмовило йому в перерахунку на тій підставі, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». Тому з 01.06.2015 року пенсії, які були раніше призначені в порядку та на умовах, визначених даним законом не перераховуються.

Однак, з такими діями позивача суд не може погодитися з наступних підстав.

Відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу, №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення частини третьої ст.37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення ст.37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Крім того, положення частини третьої ст.37 Закону №3723-XII в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законами № 3668-VІ , № 1166-VII та № 76-VIII.

Таким, чином, з 01 жовтня 2011 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст.37 Закону №3723-XII в редакції до внесення змін Законами № 3668-VІ , № 1166-VII та № 76-VIII.

Проте, згідно зі статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.37-1 Закону №3723-XII (в редакції чинній на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.1 Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно зі ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпеченнях від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.

З наданої позивачем довідки вбачається, що на всі виплати включені в довідку у тому числі: на матеріальні допомоги та компенсацію і індексацію заробітної плати, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому в цій частині позов підлягає задоволенню.

Також, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким внесено зміни в статтю 37 Закону України «Про державну службу», а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

З 01.09.2015 року прожитковий мінімум, для осіб, які втратили працездатність становить 1074 грн.(ЗУ «Про державний бюджет України на 2015 рік» №80-VIII від 28.12.2014 року із змінами )

З 01 січня 2016 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-УІІІ від 24 грудня 2015 року частину 7 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490; 2012 р., № 12-13, ст. 82; 2015 р., № 22, ст. 145):доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн."

Враховуючи вищезазначене, з 01 вересня 2015 року виплата пенсії проводиться виходячи з розміру 10740,00 грн. Підстав для виплати позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про державну службу" в повному розмірі немає.

Крім того, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу".

Наведені положення є імперативними та встановлюють обмеження в розмірі виплачуваної особі пенсії, неконституційними не визнавались та є чинними на час звернення позивача до суду.

Таким чином, позовні вимоги в частині проведення перерахунку пенсії без обмеження суми пенсійної виплати задоволенню не підлягають.

Частиною 1 пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

А тому враховуючи вищесказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 17 березня 2016 року, тобто з моменту звернення позивача до управління Пенсійного Фонду України у Полонському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії та надання відповідної довідки №06/29-1 від 03 березня 2016 року про складові заробітної плати.

Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.6-11,160-163 КАС України суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії призначеної йому відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати з 17 березня 2016 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення такомпенсації за невикористану відпустку згідно довідки виданої Полонською міською радою від 03 березня 2016 року № 06-29/1, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімуми,установленими для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанову допустити до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі за рахунок бюджетних асигнувань на сплату судового збору на користь держави судовий збір в розмірі 275 грн.60 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання повного тексу постанови.

Суддя А.Г. Горщар.

: