Справа № 727/3502/16-а
Провадження № 2-а/727/101/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2016 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Смотрицького В.Г.
при секретарі Чебуришкіній Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії
Позивач посилається на те, що з 30.08.2001 року до цього часу він перебуває на обліку відповідача і отримує пенсію за вислугою років, обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% середньомісячного заробітку.
14.03.2016 року він звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», для чого додав довідку прокуратури Чернівецької області за № 18/97-вих.-16 від 11.03.2016 р. про розмір його нового середньомісячного заробітку, який склав 19112,99 грн.
У поданій заяві він просив перерахувати та встановити його пенсію з врахуванням цього заробітку тому, що вона була призначена і виплачувалась йому ще до внесення відповідних змін у ст. 50 Закону України «Про прокуратуру».
Проте відповідач листом за вих.№75/Р-11 від 23.03.2016 р., якого він отримав 04 травня 2016 р. повідомило його про те, що з 01 червня 2015 р. раніше призначені пенсії не перераховуються.
Однак, вважає, що зазначена відмова у перерахуванні йому пенсії є незаконною, оскільки суперечить чинному законодавству.
А тому просив суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку його пенсії за вислугою років та зобов'язати перерахувати йому пенсію із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької, області за вих.№44/4-11 від 01.03.2016 р., відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в ред. 05.11.1991), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді начальника відділу прокуратури Чернівецької області з 01 січня 2016 р. Зобов'язати відповідача виплатити йому різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 01 грудня 2015 р. по день звернення. Також просив стягнути з Державного бюджету України на його користь сплачений судовий збір.
Позивач у судове засідання не зявився, звернувся до суду з письмовою заявою в якій позов підтримав повністю, просив його задовольнити, розгляд провести у його відсутність.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала і в своїх поясненнях підтвердила обставини, викладені в письмових запереченнях в яких позовні вимоги позивача вважає необґрунтованими, просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов є обґрунтованим з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 30.08.2001 року до цього часу перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-ІП від 12.07.2001, з наступними змінами і доповненнями), що діяла на час призначення пенсії, виходячи із максимального розміру 90 відсотків від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури. Частиною 18 ст. 50-1 вище вказаного Закону, яка була чинною на час його звернення за призначенням пенсії, передбачено, що: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці що існували на день його звільнення з роботи».
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Зважаючи на вказані обставини, які дають право на отримання пенсії в більшому розмірі. 14.03.2016 року звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі зазначеного Закону, відповідно до довідки прокуратури Чернівецької області № 18/97-вих.-16 від 11.03.2016, у звязку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідай посаді працівники органів прокуратури на теперішній час.
За розглядом звернення відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії про що надіслав письмову відповідь за вих. №75/Р-11 від 23.03.2016.
Суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на Закон від 02.03.2015 № 213, який взагалі не стосується даних правовідносин, а саме повязаних з проведенням перерахунку раніше призначених пенсії. Не взяв до уваги те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма закону, що визначає умови та порядок проведення перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення їм пенсії, а не на дату звернення з заявою про проведення такого перерахунку, тобто повинен був керуватися умовами та порядком пенсійного забезпечення прокурорів визначеного ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ (в редакції Закону № 2663-ІП від 12.07.2001, з наступними змінами і доповненнями), що діяла на час призначення позивачеві пенсії.
На час звернення за призначенням пенсії станом на 01.02.2004 року окремі норми ст.50-1 Закону України № 1789-ХІ (в редакції Закону № 2663-ІП від 12.07.2001, зазнали змін та втратили чинність), зокрема, положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50 1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VI не зазнали.
За таких обставин відповідач, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії, безпідставно керувався п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213. згідно якого, через неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах то з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213 законодавцем врегульовано питання щодо виникнення правовідносин, повязаних з призначенням пенсій за зверненням осіб, які набувають такого права вперше, після 1 червня 2015 року, для яких до цієї дати пенсійне забезпечення регулювалося перерахованими в пункті 5 спеціальними законами.
Положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенси, а не щодо и перерахунку.
Безпідставним є також посилання відповідача у відповіді про відмову в проведенні перерахунку пенсії на постанову Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» якою норми п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключені, оскільки норми п.4 названої постанови встановлювали механізм обчислення пенсії для її призначення, а не для перерахунку призначеної пенсії.
Не заслуговує на увагу посилання відповідача на п. 20 ст. 86 прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» №578-УШ від 02.07.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок зазначеного перерахунку.
Позивачу було призначено пенсію не на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ, а на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-ІИ від 12.07.2001. Умови та порядок проведення перерахунку був визначений частинами 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-Ш від 12.07.2001. Викладення частини 18 статті 50-1 у новій редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 (умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом міністрів України) та відсутність такого порядку станом на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому розміру того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.
Відповідно до вимог ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Стаття 22 Конституції України передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У ст. 64 Конституції України закріплено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Щодо неприпустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і соціальних гарантій міститься в розясненнях Конституційного Суду України та зроблених висновках Верховного Суду України при розгляді справ з аналогічних спірних правовідносин.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, необхідно врахувати висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 10.12.2013 (справа №21-348а13), від 06.10.2015 (справа №127/11720/14-а). Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.12.2013h/ у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Крім цього, відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Згідно з викладеним у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії. Позивача звернення до відповідача як суб'єкта владних повноважень щодо здійснення перерахунку пенсії законодавчо ґрунтується саме відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), а не Закону, який діє на час звернення та значно звужує зміст та обсяг позивача прав і свобод.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
А тому з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати, повязані з сплатою судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. З, 8, 19 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 2, 11, 86, 99, 100, 183-2, 254, 256 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 із середньомісячного заробітку згідно з довідкою прокуратури Чернівецької, області за вих.№44/4-11 від 01.03.2016 р., відповідно до ст.501 Закону України «Про прокуратуру» (в ред. 05.11.1991), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді начальника відділу прокуратури Чернівецької області з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 01 грудня 2015 року по день звернення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551,20 грн.
З постановою в повному обсязі особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись 08.07.2016 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: