Справа № 577/2598/16-а
Провадження № 2-а/577/72/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" липня 2016 р.
в складі:
головуючого судді Буток Т.А.
при секретарі Лошкарьовій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Конотоп справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом і просить визнати протиправним рішення Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 15.04.2016 року щодо відмови у проведені перерахунку призначеної їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ у редакції ЗУ від 08.07.2011 р. № 3668-VІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 60 відсотків від суми місячної ( чинної) заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Сумської області № 92-зп-16 від 31.03.2016 року та зобов'язати провести такий перерахунок з 01.01.2016 року. Вимоги обгрунтовує тим, що вона отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 15.08.2012 року відповідно до ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ. ЇЇ чоловік ОСОБА_2 працював в органах прокуратури Сумської області на посаді прокурора Конотопської транспортної прокуратури та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з цим пенсію йому було призначено відповідно до ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ. Після смерті чоловіка їй відповідно до ч. 16 ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру було призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 60 % середнього місячного заробітку за посадою, яку займав ОСОБА_2 на час виходу на пенсію. 12.04.2016 р. звернулася до відповідача із заявою про проведення з 01.01.2016 року перерахунку розміру її пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури. До свого звернення додала відповідну довідку про заробітну плату. Відповідач листом відмовив у здійсненні такого перерахунку. Вважає такі дії протиправними, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, що і змусило звернутись з позовом до суду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області по довіреності ОСОБА_3 проти задоволення позовних вимог заперечує в повному обсязі та при винесенні рішення просить врахувати письмові заперечення.
Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, з матеріалів справи вбачається, що чоловік позивача ОСОБА_2 працював в органах прокуратури Сумської області на посаді прокурора Конотопської транспортної прокуратури та ОСОБА_1 з 15.08.2012 року отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 60 % від суми місячного (чинного) заробітку ( а.с.7-11).
При зверненні 12.04.2016 року до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», отримала відмову у проведенні такого (а.с. 7).
В листі від 19 квітня 2016 року Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської зазначило, що позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що пенсія їй обчислена з розрахунку 60% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 26.07.2012 №18-78-зп, і становить 4628,63 грн. У відповідності з положеннями п. 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України Про прокуратуру. Отже, з 1 червня 2015 року пенсії за Законом України Про прокуратуру не призначаються і не перераховуються (а.с.7).
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) членам сімей прокурора або слідчого ( батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного ( чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків на двох і більше членів сім'ї.
Відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч. 13 та 18ст. 50-1 Закону Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії у зв»язку з втратою годувальника, який працював в органах прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тому внесеніЗаконами України № 3668-VІ Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи і № 1166-VІІ Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні зміни до статті 50-1 Закону Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Законів України № 3668-VІі№ 1166-VII не зазнали.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.01.2016 у справі № К/800/6054/15.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону України «Про прокуратуру» в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Контитуції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, зокрема, в органах прокуратури (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року в справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 року в справі № 21-445а13.
Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі і застосуванні правової правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених п. 1 і 2 ч.1 ст. 237 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної позивачеві пенсії і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою (а.с.8).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав належних доказів на підставу своїх заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 84 Закону України Про пенсійне забезпечення перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
Тому суд вважає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої нею до Конотопського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської обл. 12.04.2016 року заяви про перерахунок пенсії та довідки відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 60 % від середнього заробітку, повинен бути здійснений з 01 квітня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 9,11, 159-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Конотопського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у проведені перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Зобов'язати Конотопське обєднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з розрахунку 60 % від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури на підставі довідки прокуратури Сумської області від 31 березня 2016 року № 92-зп-16 з 01 квітня 2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її повної копії.
Суддя: ОСОБА_4