241/1146/16-а
2-а/241/24/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.07.2016 року Першотравневий районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Топузової Н.М.
при секретарі Орчелоти І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Мангуш справу у порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до Першотравневого районного суду з адміністративним позовом із наступних підстав:
З 02.12.2003р. отримую пенсію в Першотравневому районі в Донецькій області, призначену мені на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХП від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 87 відсоток від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
14.06.2016 року я звернулась до управління ПФУ в Першотравневому районі в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі ст.37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХП від 16.12.1993 (у реакції чинній на час призначення пенсії), надавши довідку про заробітну плату № 923 від 13.06.2016 р., видану Відділом Держгеокадастру у Першотравневому районі Донецької області.
Листом № 14/Б-17-01-03 від 16.06.2016р. управління ГІФУ в Першотравневому районі в Донецькій області відмовило мені в проведенні перерахунку пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час призначення пенсії).
Відмову в проведенні перерахунку пенсії управління ПФУ в Першотравневому районі в Донецькій області обгрунтувало тим, що відповідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (№213-УП від 02.03.2015 року) у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вважаю, що таке обгрунтування не відповідає закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", будь-яких заборон щодо проведення перерахунку раніше призначених спеціальних пенсій не передбачено, тому УПФУ протиправно порушено мої соціальні права щодо пенсійного забезпечення та неправомірно звужено конституційні гарантії.
Відповідно до положень ст.ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-УЇІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата УУкраїни. З 01.06.2015 року скасовується норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу".
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня цього року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість
проведення перерахунку пенсій, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про державну службу".
Приписами ч.І ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Разом з тим, відповідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
При цьому ст. 147 Конституції України встановлено, що Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні. Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та Законів України.
Проте, грубо порушуючи імперативні норми управління ГІФУ в Першотравневому районі в Донецькій області протиправно тлумачить зміст ч.І ст. 58 Конституції Ураїни в частині її застосування щодо Законів та нормативно-правових актів, що не відповідає дійсності з урахуванням припісів ст. 147 Конституції України.
Водночас, як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується ті закони або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акту полягає в тому, що запроваджені ним нові чинності. Отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попереднім нормативно-правовим актом.
Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на момент призначення мені пенсії) від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку , за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців,не залежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку , але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок.
Таким чином,вона вимушена звернутися до суду ,та просить суд:визнати противоправними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Відділу Держгеокадастру у Першотравневому районі в Донецькій області від 13 червня 2016 року вих.№923 та зобов*язати управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 рок на підставі довідки Відділу Держгеокадастру у Першотравневому районі в Донецькій області від 13 червня 2016 року вих.№923 ,відповідно до Закону України «Про державну службу»,в редакції,яка діяла на час призначення пенсії та стягнути на користь позивача судовий збір.
У судове засідання позивачка не з*явилася,надала заяву про розгляд справи за її відсутності та підтримку позову.
Справу вирішено розглянути за відсутності позивачки.
У судовому засіданні, представник відповідача за дорученням, Бутенко П.П., позовні вимоги не визнав у повному обсязі та просила суд в задоволені позовних вимог відмовити , пояснивши наступне :
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначеня всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу","Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, вищезазначеними законами, не призначаються , раніше призначені пенсії не перераховуються. Виплата призначених до 01.06.2015 року пенсій здійснюється у попередніх розмірах.
Щодо оплати судового збору, Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік, в якому не були закладені кошти для сплати судового збору.
Кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.
Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
З 02.12.2003р. позивачка отримує пенсію в Першотравневому районі в Донецькій області, призначену мені на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХП від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 87 відсоток від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
14.06.2016 року вона звернулась до управління ПФУ в Першотравневому районі Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі ст.37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХП від 16.12.1993 (у реакції чинній на час призначення пенсії), надавши довідку про заробітну плату № 923 від 13.06.2016 р., видану Відділом Держгеокадастру у Першотравневому районі Донецької області.Листом № 14/Б-17-01-03 від 16.06.2016р. управління ГІФУ в Першотравневому районі в Донецькій області відмовило мені в проведенні перерахунку пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час призначення пенсії) (а.с.7-10/.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачці), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно із ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії - 10.05.2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивачки за перерахунком 10.05.2016 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 6 січня 2003 р. № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
За змістом п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивачки за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Згідно довідки Відділу Держгеокадастру у Першотравневому районі в Донецькій області від 13 червня 2016 року вих.№923 ,виданої на ім.*я ОСОБА_1, про заробітну плату,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям,а також державним службовцям,які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах,ніж ті,з яких ім. призначено пенсію, зарабіта плата за посадою головного спеціаліста 1грудня 2015 року становить 6278 грив.22коп./а.с. 9-10/
В обґрунтування свої доводів пенсійний фонд вказує на відсутність законодавчого обов'язку проводити будь-які перерахунки пенсійних виплат, оскільки за унормуванням редакції ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції Закону України № 76-VІІІ, Кабінет Міністрів України на виконання цієї норми не вчинив жодних дій щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсійних виплат державним службовцям.
Щодо розміру пенсії, з якого необхідно здійснити перерахунок, то суд вважає, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону України «Про державну службу», стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягають перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.
Що стосується посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, то суд зазначає наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.
У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».
В даному випадку предметом позову є перерахунок пенсії позивачці, а тому застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є цілком безпідставним.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пенсія позивачці призначена на підставі спеціального закону в 2005 році, пенсія виплачується до теперішнього часу. Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, які і визначені на теперішній час постановами КМУ № 268 та № 644. Пункт 5 Закону № 213 не є підставою для нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосується пенсій, які призначаються після вступу в дію Закону № 213.
Частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-VI передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
З огляду на сукупність встановлених обставин справи, наведені вище закони та нормативно-праві акти, якими регулюються спірні відносини, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1
Виходячи з наведеного, позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.
Крім того з управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області необхідно стягнути судовий збір на користь позивачки.
Керуючись ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст. 11, 17, 18, 71, 122, 158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійною забезпечення", суд ,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області у відмові в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Відділу Держгеокадастру у Першотравневому районі в Донецькій області від 13 червня 2016 року вих.№923
Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії) , із розрахунку 87% нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії ,відповідно до довідки Відділу Держгеокадастру у Першотравневому районі в Донецькій області від 13 червня 2016 року вих.№923 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії , починаючи з 01 січня 2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі - 551 (п*ятсот п*ятдесят одна) гривня 21 копійка за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення .
Апеляційна скарга на постанову суду,яка містить вступну та резолютивну частину,яка була проголошена у судовому засіданні, подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі..
Суддя Топузова Н.М.