Справа № 700/468/16-а
Номер провадження 2-а/700/8/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2016 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі головуючого-судді: Пічкур С.Д., за участю секретаря: Сіденко Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в смт. Лисянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
встановив:
06 червня 2016 року позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця.
В обґрунтування своїх позовних вимог зокрема вказує, що останнім її місцем роботи була посада заступника голови Лисянської районної державної адміністрації. Вона отримує пенсію як державний службовець в розмірі 80 % заробітної плати, та 01 червня 2016 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державному службовцю, в звязку з підвищенням заробітної плати та посадових окладів працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року.
Відповідач відмовив в проведенні їй перерахунку. Дану відмову позивачка вважає незаконною, оскільки відповідачем порушено норми Конституції України, зокрема щодо зворотної дії нормативно-правових актів в часі, обмеження соціальних стандартів, та така відмова суперечить усталеній практиці Європейського суду з прав людини.
Відповідач в письмових запереченнях проти позову вказує на безпідставність позовних вимог, просить відмовити в задоволенні позову повністю, оскільки діючим на даний час законодавством не передбачено проводити перерахунок пенсії державним службовцям.
Позивачка в судове засідання не зявилась, направила суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, направив суду заяву про розгляд справи без їх участі, проти задовлення позовних вимог заперечила повністю, посилаючись на їх безпідставність і незаконність.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд виходить з наступного.
ОСОБА_1 з 22 червня 2010 року перебуває на обліку в Звенигородському ОУПФУ Черкаської області та отримує пенсію за віком, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати, що на даний час становить 4331 грн. 87 коп.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюєтьсястаттею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
Згідно зістаттею 37 Закону №3723-XII(у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно достатті 37-1 Закону №3723-XII(у редакції, на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 року) перерахунок пенсій проводився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є обгрунтованим і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Відповідно доПостанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268, затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів управлінь, відділів та інших підрозділів районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, центральних органів виконавчої влади в районах, в районах в м. Києві та Севастополі міжрайонних управлінь юстиції, керівних працівників і спеціалістів державних податкових інспекцій в районах, районах м. Київа та Севастополя, міжрайонних державних податкових інспекцій, які мають ранг державного службовця, спеціалістів районних, міжрайонних державних фінансових інспекцій, керівних працівників і спеціалістів у районах в містах та об'єднаних (міських та районних) відділень Казначейства, керівних працівників і спеціалістів міжрайонних управлінь (відділів) Держземагенства як Додаток №34 до цієїПостанови.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 рокувнесено зміни доПостанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 34 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів управлінь, відділів та інших підрозділів районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, центральних органів виконавчої влади в районах, в районах в м. Києві та Севастополі міжрайонних управлінь юстиції, керівних працівників і спеціалістів державних податкових інспекцій в районах, районах м. Києва та Севастополя, міжрайонних державних податкових інспекцій, які мають ранг державного службовця, спеціалістів районних, міжрайонних державних фінансових інспекцій, керівних працівників і спеціалістів у районах в містах та об'єднаних (міських та районних) відділень Казначейства, керівних працівників і спеціалістів міжрайонних управлінь (відділів) Держземагенства.
Згідно з довідки Лисянської районної державної адміністрації від 30.05.2016 № 1010/01-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна заступника голови районної державної адміністрації з 01.12.2015 року становить 18 489 грн. 20 коп., з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію з 20.06.2010 року, позивач звернувся до відповідача 01.06.2016 року з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно частини четвертоїст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Посилання відповідача в розпорядженні про відмову в перерахунку пенсії на п. 5 «Прикінцевих положень»Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIIIсудом не приймається до уваги, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказана норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням викладеного, суд приходить до переконання, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 256 КАС України не передбачено негайне виконання постанов суду про здійснення саме перерахунку пенсій, а лише щодо їх виплати, тому підстав для допущення постанови до негайного виконання немає.
Виходячи з викладеного, керуючись ч. 1 ст.8, ч. 4 ст.22, ч. 1 ст.58 Конституції України, ст. 37-1Закону України «Про державну службу», ст.ст.1- 4, 6 - 9,18,41ч. 2, 71, 72, 94, 158-163Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії державного службовця.
Зобов'язати Звенигородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 червня 2016 року, призначеної в розмірі 80 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення, відповідно доПостанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено 07 липня 2016 року.
Головуючий -