Справа № 694/785/16-а Провадження №2-а/694/26/16
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
01.07.2016 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області
у складі: головуючого - судді Дудніченка М.В.
при секретарі Літвін Н.М.
за участю позивача ОСОБА_1.
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні в залі суду м. Звенигородка адміністративний позов ОСОБА_1 до Звенигородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії та виплату грошових коштів,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірними дії Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії та зобов'язати Звенигородське обєднання управління Пенсійного фонду України Черкаської області провести перерахунок пенсії призначеної йому згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/96 вих.16 від 11.05.2016 року у розмірі 80 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.
ОСОБА_1 мотивує свої вимоги тим, що з квітня 2014 року він перебуває на обліку в Звенигородському обєднаного УПФ Черкаської області. 19.05.2016 року звернувся до Звенигородського обєднаного Пенсійного Фонду України Черкаської області з заявою, згідно якої просив здійснити перерахунок призначеної пенсії за правилами ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Просив здійснити перерахунок відповідно до довідки прокуратури Черкаської області № 18/96 вих.16 від 11.05.2016 року в якій вказано, що заробітна плата з 01.12.2015 року згідно пКМУ від 31.05.2012 року № 505 та пКМУ від 09.12.2015 року № 1013 становить 7894,15 грн. Але у перерахунку пенсії йому було відмовлено. Вважає дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахування призначеної йому пенсії у розмірі 80 % від суми місячного заробітку є незаконною, так як пенсія за вислугу років була призначена у 2014 році, тобто до вступу в дію законів.
Представник відповідача ОСОБА_2 заявлений позов не визнала до суду подано заперечення, в якому просили в задоволенні позову відмовити. Вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 06.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення та внесення змін до деяких нормативних актів» стосується лише розміру окладу окремих категорій працівників та в ній відсутнє будь-яке посилання на здійснення перерахунку пенсій. Крім того розмір окладів працівників органів прокуратури регулюється окремими нормативно-правовими актами. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, в частині проведення порахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання цим законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад, за умови наявності стажу роботи, передбаченого цією статтею. ОСОБА_3 передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Зазначені зміни набрали чинності з 01.01.2015 року Проте на даний час Урядом не визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Крім того, 15.07.2015 року набрав чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-У11, з набранням чинності якого ОСОБА_3 України від 05.11.1991 року № 1789-Х11 «Про прокуратуру» втратив чинність.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У звязку з викладеним з 01.червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
ОСОБА_1 з квітня 2014 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону № 2663-111 від 12.07.2001 року в розмірі 80 % середнього заробітку відповідної посади працівника прокуратури.
19.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 80 % від суми заробітної плати, при цьому надавши відповідачу довідку про заробітну плату № 18/96 вих.16 від 1.05.2016 року.
Листом від 25.05.2016 року, вих. № 1884/02 відповідачем Звенигородським обєднаним управління Пенсійного фонду України Черкаської області було роз'яснено позивачу, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.
Відповідно достатті 8 КАС Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року .
Так, відповідно до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч. 13 та 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру».
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»).
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни до статті 50-1ЗУ «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу на умовах встановлених ч. 2 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», які діяли на момент призначення пенсії позивачу.
Законом України від 28.12.2014 р. № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015р., частину 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»викладено в новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день Урядом вказане питання не врегульоване.
Втім, відсутність з 01.01.2015р. будь-якого нормативного порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може позбавити позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії, так як при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення пенсії, а самест. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-XIIзі змінами станом на 12.07.2001р. Зазначена правова позиція підтверджуєтьсяОсновним Законом України.
Такст. 22 Конституції Українизакріплено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі вимогст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-XII(в редакцій чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
П. 2розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи, що згідно із ст.ст.22,64 Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, ОСОБА_4 Пенсійного фонду України незаконно відмовило позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з збільшенням заробітної плати на підставіпостанови КМУ від 09.12.2015р. №1013.
Крім того, з питання відмови в перерахунку пенсії через не встановлення певного порядку Урядом (справа «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10 від 26.09.2014р.)) була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини о основоположних свобод (параграфи 51 - 56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі «Будченко про України» (заява № 38677/06 від 24.07.2014р.). Суть цієї справи Європейського суду з прав людини полягала у тому, що КМУ повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги.
Згідност. 86 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Відповідно дост. 9 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцієюта законами України.
Що стосується судового збору, то суд приходить до висновку, що судовий збір підлягає до стягнення з відповідача на в дохід держави розмірі 551,20 грн.
На підставі Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213,
Керуючись ст. ст. 6, 10-12, 69-71, 94, 99, 100, 104, 158-163, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Звенигородське обєднання управління Пенсійного фонду України Черкаської області провести перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/96 вих.16 від 11 травня 2016 року у розмірі 80 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.
Стягнути з Звенигородського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області в дохід держави судовий збір в сумі 551,20 грн.
Повний текс постаниви виготовлено 05.07.2016 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку протязі 10 діб з дня отримання копії постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Звенигородський районний суд.
Суддя