ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
У Х В А Л А
08 липня 2016 року Справа № 922/66/15
Провадження № 16/913/718/15
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Будсервіс", м. Київ
до Служби автомобільних доріг у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
за участю: третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Публічне акціонерне товариство "Південьзахідшляхбуд", м. Вінниця
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління державної казначейської служби у м. Луганську, м. Сєвєродонецьк Луганської області
про стягнення 6 986 240 грн. 36 коп.
Суддя Іноземцева Л.В.
Секретар судового засідання – помічник судді Ткаченко Д.І.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув;
від третіх осіб: представники не прибули.
Розглядається заява б/н та б/д Служби автомобільних доріг у Луганській області про відстрочення виконання рішення господарського суду Луганської області від 15.10.2015 у справі № 922/66/15.
в с т а н о в и в:
Рішенням господарського суду Луганської області від 15.10.2015 у справі № 922/66/15 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Будсервіс" до Служби автомобільних доріг у Луганській області про стягнення 6 986 240 грн. 36 коп. задоволено, з відповідача на користь позивача стягнуто заборгованість в сумі 6 986 240 грн. 36 коп., витрати зі сплати судового збору в сумі 73 080 грн. 00 коп.
На виконання рішення суду було видано наказ № 922/66/15 від 02.11.2015.
09.12.2015 позивач направив Управлінню Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області заяву про виконання рішення господарського суду від 15.10.2015 у справі № 922/66/15 разом з наказом від 02.11.2015.
16.06.2016 Служба автомобільних доріг у Луганській області - відповідач у справі (боржник у виконавчому провадженні) звернулась до суду з заявою про надання відстрочки виконання рішення господарського суду Луганської області від 15.10.2015 у справі № 922/66/15.
На обґрунтування заяви про відстрочення виконання рішення суду до 31.12.2016 боржник вказує, що Служба автомобільних доріг у Луганській області є державною неприбутковою організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодору), є отримувачем бюджетних коштів, утримується в межах кошторису видатків. Безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюються в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використанні бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках). Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 498 "Деякі питання використання у 2015 – 2017 роках коштів, залучених у попередні роки під державні гарантії Державним агентством автомобільних доріг" із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 805, передбачено державне фінансування робіт, виконаних у 2010 – 2014 роках, на 2015 – 2017 роки.
На цей час державне фінансування на оплату заборгованості, що стягнута судовим рішенням, відсутнє. Блокування рахунків Служби автомобільних доріг у Луганській області ставить під загрозу безпеку на дорогах (особливо в зимовий період) та зупиняє виконання поточних робіт взагалі, унеможливлює виплату заробітної плати.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лідер Будсервіс" – позивач у справі, стягувач у виконавчому провадженні, заперечує проти відстрочення виконання рішення, у відзиві на заяву зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 498 із змінами, внесеними Постановами Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 805, від 23.12.2015 № 1074, затверджено перелік об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту автомобільних доріг загального користування державного і місцевого значення, роботи на яких виконано у 2010-2014 роках, та обсяги їх фінансування у 2015-2017 роках за рахунок коштів, залучених у попередні роки під державні гарантії Державним агентством автомобільних доріг. Цією постановою Кабміну встановлено, що фінансування об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту автомобільних доріг загального користування державного і місцевого значення здійснюється з урахуванням обсягу робіт, фактично виконаних та прийнятих у минулих роках. Зазначене свідчить про наявність на цей час державного фінансування для погашення заборгованості за виконані у минулі роки роботи з реконструкції автомобільних доріг.
Безпідставними є і твердження відповідача стосовно того, що виконання рішення суду може унеможливити виплату заробітної плати, оскільки кошти для погашення заборгованості перед позивачем є цільовими, їх призначення визначено нормативно-правовим актом – Постановою КМУ від 17.06.2015 № 498 та вони не можуть бути використані відповідачем на інші цілі.
Розглянувши матеріали заяви, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про залишення заяви боржника про відстрочення виконання рішення господарського суду Луганської області від 15.10.2015 у справі № 922/66/15 без задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.
Право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав особи і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду. Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень – складовою права на справедливий судовий захист.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції від 19.09.2013 № 583-VII) рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В абзаці другому підпункту 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011, встановлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету – в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
На виконання частини другої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" і пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2011 № 845 затвердив Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі за текстом – Порядок № 845).
Як свідчать обставини справи Управлінням Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області спільно з Службою автомобільних доріг у Луганській області відповідно до пункту 28 Порядку № 845 був визначений код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету та економічної класифікації видатків, рахунок, з якого необхідно провести безспірне списання коштів, а саме: спеціальний реєстраційний рахунок 35222306017799 за бюджетною програмою 3111020 "Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування", за кодом класифікації доходів бюджету 25020200 "Надходження, що отримуються бюджетними установами виконання окремих доручень та інвестиційних проектів".
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 498 "Деякі питання використання у 2015-2017 роках коштів, залучених у попередні роки під державні гарантії Державним агентством автомобільних доріг" передбачено перелік об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту автомобільних доріг загального користування державного і місцевого значення, роботи на яких виконано у 2010-2014 роках та обсяги їх фінансування у 2015-2017 роках за рахунок коштів, залучених у попередні роки під державні гарантії Державним агентством автомобільних доріг.
Боржник просить суд відстрочити виконання судового рішення до 31.12.2016 з посиланням на те, що на цей час немає державного фінансування зі сплати заборгованості по договору у справі з причини відсутності певних бюджетних асигнувань та дію постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 498 (у редакції постанови від 30.09.2015 № 805) про фінансування виконаних робіт у 2015-2017 роках за рахунок коштів, залучених у попередні роки під державні гарантії Державним агентством автомобільних доріг України.
Запроваджений процесуальними нормами права механізм відстрочки виконання судового рішення є винятковою мірою, який спрямований на досягнення кінцевої мети судового розгляду – виконання ухваленого судом рішення.
Відстрочка – це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Відповідно до статті 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Наразі, Служба автомобільних доріг у Луганській області посилається на блокування Державною казначейською службою рахунків установи, з яких проводиться оплата поточних робіт та виплата заробітної плати, а, оскільки за визначеним рахунком з моменту надходження наказу суду на виконання і на теперішній час відсутні асигнування для сплати боргу, є доцільною відстрочка виконання рішення суду.
Втім, з таким обґрунтуванням суд не погоджується, оскільки визначений Урядом порядок фінансування робіт протягом трьох років (до кінця 2017 року) не є обставиною, що ускладнює виконання рішення (робить його неможливим) у розумінні статті 121 ГПК України. На цей час вказаний календарний проміжок часу триває, а тому підстав для перенесення виконання рішення суду на новий строк немає.
Враховуючи викладене, заява боржника про надання відстрочки виконання рішення суду до 31.12.2016 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Заяву Служби автомобільних доріг у Луганській області про відстрочення виконання рішення господарського суду Луганської області від 15.10.2015 у справі № 922/66/15 залишити без задоволення.
Суддя Л.В. Іноземцева