Ухвала суду № 58812088, 04.07.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
804/5787/15
Номер документу
58812088
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

04 липня 2016 рокусправа № 804/5787/15 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.

суддів: Гімона М.М. Юрко І.В.

за участю секретаря судового засідання: Фірсік Д.Ю.,

за участю представника відповідача Гагарського А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АКС Україна» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 року у справі № 804/5787/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АКС Україна» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000132201 від 20.01.2015, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 3507928,79 грн., з яких за основним платежем - 2806343,03 грн. та за штрафними санкціями - 701585,76 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ТОВ «АКС Україна» (ідентифікаційний код 35165236) перебуває на обліку у ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів в Дніпропетровській області, як платник плати за землю. (а.с. 9)

26.11.2007 року що між позивачем та Дніпропетровською міською радою було укладений договір оренди землі, кадастровий номер 1210100000:01:236:0007, площею 22,5623 га, яка знаходиться за адресою: по Донецькому шосе в районі Кайдацького мосту (Амур-Нижньодніпровський район), строком на 25 років. Договір посвідчений приватним нотаріусом 26.11.2007 року, за реєстровим номером № 7748, реєстрація проведена ДМВ ДРФ "Центр" ДЗК 11.12.2007 за № 040710400758. (а.с.47-52)

Згідно з пунктом 4.1 цього Договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки згідно рішення міської ради від 31.10.2007 № 179/22 з моменту введення об'єкта в експлуатацію звернутися до відповідних установ та організацій щодо перегляду та визначення річної орендної плати за користування цією земельною ділянкою відповідно до вимог чинного законодавства.

На підставі наказу від 24.11.2014 № 1062 посадовими особами відповідача проведено документальну невиїзну перевірку ТОВ "АКС Україна" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти нарахування та своєчасності сплати плати за землю за період: грудень 2011 року - жовтень 2014 року.

За результатами перевірки складено акт № 3723/04-61-22-01/35165236 від 15.12.2014 р. та встановлено порушення позивачем пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 розділу XIII Податкового кодексу, що призвело до заниження розміру податкового зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 2806343,03 грн. (а.с. 33-41)

Відповідач в акті перевірки зазначив, що у відповідності до положень п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, який набрав чинності з 01.01.2011, сума орендної плати не може бути меншою, ніж 3% від нормативної грошової оцінки, у зв'язку з чим податковим органом самостійно здійснено розрахунок орендної плати за земельну ділянку, кадастровий номер 1210100000:01:236:0007 та отримано наступні дані.

Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 64153643,82 грн. Сума земельного податку: 64153653,82 грн. * 1% (ставка земельного податку) = 641536,44 грн.; 641536,44 грн. *3% = 1924609,32 грн. - річна сума орендної плати. Виходячи з наведеного, місячний платіж становить (1924609,32 : 12) = 160384,11 грн.

Згідно наведеного розрахунку відповідачем встановлено, що ТОВ "АКС Україна" не доплачено суму орендної плати: у грудні 2011 року в розмірі 80181,23 грн; за 2012 рік - 962174,75грн.; за 2013 рік - 962174,75 грн.; за 2014 рік (період січень-жовтень) - 801812,30 грн.

На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.01.2015 року за № 0000132201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 3507928,79 грн., з яких за основним платежем - 2806343,03 грн. та за штрафними санкціями - 701585,76 грн.(а.с.42)

Позивач вказане податкове повідомлення-рішення вважає протиправним і просить його скасувати.

При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.

Зі змісту Земельного кодексу України та Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (далі - Закон № 161-XIV) вбачається, що користування землею в Україні є платним.

З 1 січня 2011 року набрав чинності ПК, який, відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, ПК визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136. пункту 14.1 статті 14 ПК). Подібне визначення міститься й у статті 21 Закону № 161-XIV.

Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII ПК.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК).

Згідно підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України в редакції до 01.04.2014 року що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII ПК; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 зазначеного пункту).

Відповідно до підпунктів 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України в редакції з 01.04.2014 року розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Таким чином, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі. З огляду на вказане розмір орендної плати за землю, визначений в договорі, не може бути меншим ніж нижча межа річної суми орендної плати, передбачена в пункті 288.5 статті 288 ПК України.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Таким чином з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Разом з тим, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК.

Вказані висновки колегією суддів здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду України у справі № 21-274а14 (постанова ВСУ від 2 грудня 2014 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 244? Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтовано, апеляційна скарга позивача, не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Повний текст виготовлено 5 липня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АКС Україна» залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 року у справі № 804/5787/15 залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: С.Ю. Чумак

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: І.В. Юрко