Постанова № 58809295, 29.06.2016, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.06.2016
Номер справи
911/1094/16
Номер документу
58809295
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" червня 2016 р. Справа№ 911/1094/16

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Іоннікової І.А.

суддів: Тищенко О.В.

Тарасенко К.В.

секретар Каніковський А.О.

за участю представників:

від позивача: Левчук В.В. (представник за довіреністю)

від відповідача: Двораківська М.С. (представник за довіреністю)

від третьої особи: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд"

на рішення господарського суду Київської області

від 27.04.2016 року

у справі №911/1094/16 (суддя Мальована Л.Я.)

за позовом Бучанською міською радою

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд"

третя особа: Комунальне підприємства "Бучабудзамовник"

про стягнення 19325 грн. 20 коп.

ВСТАНОВИВ:

Бучанська міська рада звернулась до місцевого господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" про стягнення 19325 грн. 20 коп. заборгованості за договором про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту №8 від 10.05.2011 року, з яких: 19152 грн. - основний борг, 173 грн. 20 коп. - пеня.

В подальшому позивачем подано суду уточнений розрахунок пені, в якому позивачем зменшено розмір нарахованої пені за періоди з 01.04.2013 - 09.06.2013 р., 10.06.2013 - 12.08.2013 р., 13.08.2013 - 30.09.2013 р., згідно з яким пеня складає 13 грн. 55 коп.

Судом першої інстанції прийнято уточнений розрахунок пені, з посиланням на ч.4 ст.22 ГПК України, в зв'язку з чим спір розглядався з урахуванням уточненого розрахунку пені.

Рішенням господарського суду Київської області від 27.04.2016 року позов задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" на користь Бучанської міської ради 19152 (дев'ятнадцять тисяч сто п'ятдесят дві) грн. боргу, 13 (тринадцять) грн. 55 коп. пені, 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. судового збору.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду, ТОВ "Євробуд" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 27.04.2016 року у справі №911/1094/16 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Підставою для скасування рішення суду скаржник зазначив неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, а також порушення судом норм процесуального та матеріального права, зокрема п.5 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". При цьому скаржник посилається на те, що судом не з'ясовано балансову вартість побудованого об'єкту для реального визначення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури. Відповідач зазначає, що ним було надано в суді першої інстанції копію декларації про готовність об'єкту до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області від 13.03.2013 р., проте судом проігноровано даний доказ. На думку скаржника розмір фактичної пайової участі складає 655607,00 грн.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду (у складі головуючий суддя: Іоннікова І.А., судді: Тарасенко К.В., Тищенко О.В.) від 01.06.2016 р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" прийнято до провадження, призначено розгляд справи на 29.06.2016 р.

Представники сторін у судове засідання з'явились та надали пояснення по суті спору.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Київський апеляційний господарський суд встановив наступне.

28.04.2011 р. рішенням Бучанської міської ради №233-9-ІУ "Про залучення інвестиційних коштів ТОВ "Євробуд" та встановлення розміру пайової участі у розвиток інфраструктури в м. Буча" було встановлено ТОВ "Євробуд" розмір пайової участі у розвиток інфраструктури міста у розмірі 4 відсотка загальної кошторисної вартості будівництва житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщення громадського призначення та 10 відсотків для нежитлових приміщень за адресою: м. Буча, вул. Пушкінська, 59-в, що становить 950019,80 грн.; пунктом 3 рішення затверджено ТОВ "Євробуд" графік фінансування пайової участі для розвитку інфраструктури міста.

Додатком 2 до вказаного рішення, визначено графік фінансування пайової участі у розвитку інфраструктури, відповідно до якого термін будівництва складає 18 місяців, початок будівництва - липень 2011 р., закінчення будівництва - І квартал 2013 року, початок фінансування пайової участі у розвитку інфраструктури - серпень 2011 р., закінчення фінансування пайової участі - І квартал 2013 року. Загальна сума пайової участі у розвитку інфраструктури складає 950019,08 грн.

10.05.2011 року між Бучанською міською радою (сторона 1), КП "Бучабудзамовник" (сторона 2) та ТОВ "Євробуд" (сторона 3), було укладено договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту №8, відповідно до умов якого сторони домовились направляти свої сили на реалізацію проекту, пов'язаного з будівництвом на земельній ділянці, визначеній у п.1.2 цього Договору (далі - земельна ділянка): вул. Пушкінська, 59-В, перша черга багатоповерхового житлового будинку (далі у цьому договорі - об'єкт), введенням його в експлуатацію та передачею об'єктів інвестування в цьому об'єкті у власність юридичним та фізичним особам. Під об'єктом інвестування сторони розуміють квартири та нежитлові приміщення різного функціонального призначення (в т.ч. вбудовано-прибудовані приміщення, машиномісця у паркінгу, тощо), які після завершення будівництва стають окремим майном.

Відповідно до п.п. 4.2., 4.3, 4.4, 4.5. договору, загальна сума пайової участі ТОВ "Євробуд" (сторона 3) у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Буча в розмірі 4 (чотирьох) відсотків загальної кошторисної вартості будівництва житлового будинку, становить 655607 (шістсот п'ятдесят п'ять тисяч шістсот сім) грн., згідно розрахунку №1, що не перевищує граничного розміру, встановленого ЗУ №3038-VІ від 17.02.2011р. Загальна сума пайової участі сторони 3 у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Буча в розмірі 10 (десяти) відсотків загальної кошторисної вартості будівництва вбудовано-прибудованих нежитлових приміщень, становить 294412 (двісті дев'яносто чотири тисячі чотириста дванадцять) грн., згідно розрахунку, що не перевищує граничного розміру, встановленого ЗУ №3038VІ від 17.02.2011 р. Компенсація за використання земельної ділянки під забудову у вигляді благодійної, допомоги, яку сплачує сторона 3, становить 1000000 (один мільйон гривень). Розрахунки пайової участі здійснюються згідно "Графіку фінансування пайової участі у розвитку інфраструктури житлового будинку по вул. Пушкінська, 59-В в м. Буча", який додається до Договору і є його невід'ємною частиною. Остаточний розрахунок здійснюється до введення Об'єкту будівництва в експлуатацію.

Згідно п.п. 13 п.3.4. договору, сторона 3 зобов'язується сплатити суму пайової участі на розвиток на розвитку інфраструктури населеного пункту, зазначену в п.4.2., п. 4.3 даного договору, згідно графіку фінансування, який є невід'ємною частиною даного договору.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІІІ категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Істотними умовами договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту є: розмір пайового внеску; терміни (графік) оплати пайового внеску; відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску (участі) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до п.2 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" від 13.04.11 р. №461, прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Відповідно до довідки фінансового управління Бучанської міської ради № 75, станом на 14.03.16 р. кошти пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту за договором №8 від 10.05.2011 року від ТОВ "Євробуд" надійшли до місцевого бюджету м. Буча в сумі 930867 грн., в зв'язку з чим міським бюджетом недоотримано 19152 грн.

Позивачем на адресу відповідача було направлено претензію №04-09/1014 від 30.09.2015 року з вимогою про погашення заборгованості в сумі 19152 грн., яка була залишена без відповіді та задоволення.

Відповідач у відзиві на позов та в апеляційній скарзі зазначає, що відповідачем фактично було зведено об'єкт будівництва меншою площею ніж вказано у договорі (об'єкт був побудований без вбудовано-прибудованих приміщень житлового будинку, посилаючись на данні, вказані в декларації про готовність об'єкту до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області від 13.03.2013 р.), тому суму пайової участі необхідно зменшити пропорційно зменшення площі збудованого об'єкта.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії декларації про готовність об'єкту до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області від 13.03.2013 р., загальна площа будівлі становить 6128,7 кв.м., з них загальна площа квартир у житловому будинку становить 5189,5 кв.м., в графі «загальна площа вбудовано-прибудованих приміщень житлового будинку, кв.м.» стоїть прочерк, загальна площа місць для постійного та тимчасового зберігання автотранспортних засобів становить 245 кв.м.

Виходячи зі змісту ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, в договорі про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту №8 від 10.05.2011 р. визначено розмір пайової участі у розвиток інфраструктури, який був встановлений рішенням Бучанської міської ради №233-9-VІ від 28.04.2011 року "Про залучення інвестиційних коштів ТОВ "Євробуд" та встановлення розміру пайової участі у розвиток інфраструктури в м. Буча".

На день розгляду справи рішення Бучанської сільської ради є чинним, в договір та у графік фінансування сторони зміни не вносили.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.

За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Цими ж статтями також визначено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Відповідно до ч. 2 ст.193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Доказів сплати заборгованості відповідачем суду не надано.

З огляду на викладене, враховуючи те, що на день розгляду справи рішення Бучанської сільської ради є чинним, в договір та у графік фінансування сторони зміни не вносили, колегія суддів вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім суми основного боргу позивач просить суд стягнути з відповідача 13 грн. 55 коп. пені.

Статтею 230 ГК України визначено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до п. 7.1. договору, за несвоєчасну сплатою стороною 3 сум, зазначених в п.4.2, 4.3, 4.4 даного договору та порушення термінів сплати, передбаченим графіком фінансування, який є невід'ємною частиною даного договору, нараховується пеня у вигляді 1% від подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу.

Враховуючи вищевикладені норми закону та умови договору, з урахуванням вимог ч. 6 ст. 232 ГК України, позивачем у зв'язку з простроченням виконання зобов'язання зі сплати платежів за договором про пайову участь нараховано 13,55 грн. пені.

Колегія суддів вважає, що здійснений позивачем розрахунок суми пені є вірним, позовна вимога в частині стягнення пені в розмірі 13,55 грн., нарахованої за періоди з 01.04.2013 - 09.06.2013 р., 10.06.2013 - 12.08.2013 р., 13.08.2013 - 30.09.2013 р., є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Вищевикладені обставини справи спростовують доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, та на які він посилається як на підставу скасування рішення суду, а тому відхиляються судом.

За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд приходить до висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування чи зміни оскаржуваного рішення суду не вбачається.

У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101-103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" залишити без задоволення, рішення господарського суду Київської області від 27.04.2016 року у справі №911/1094/16 залишити без змін.

Матеріали справи №911/1094/16 повернути до господарського суду Київської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у встановлені законом порядку та строки.

Головуючий суддя І.А. Іоннікова

Судді О.В. Тищенко

К.В. Тарасенко