
Номер провадження 2-а/754/167/16
Справа №754/2580/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 травня 2016 року
Деснянський районний суд м. Києва в складі :
головуючого судді Мальченко О.В.
при секретарі Яремус-Байсановій А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом до відповідача в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови призначити позивачу пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов»язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26.11.2015 р.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з обставин , що викладені у позовній заяві .
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав , зазначив про те , що відповідачем правомірно було відмовлено позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , посилаючись на те , що позивачем не було надано довідки про роботу в зоні відчуження та виплати заробітної плати по підвищенним тарифним ставкам .
Вислухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи , суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав .
Судом встановлено , що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ( 2 категорія) .
В період з 16.06.1986 р. по 30.06.1986 р. позивач працював електрозварником в УС Чорнобильської АЕС у м. Чорнобиль .
26.11.2015 р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Листом від 14.12.2015 р. Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку , посилаючись на відсутність довідки ф.122 про роботу в зоні відчуження .
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові та службові особи зобов»язані діяти на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом ч. 2 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів.
Підстави для видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є ідентичними.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи , які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В судовому засіданні встановлено , що позивачем при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії були надані серед іншого трудова книжка , посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , архівна довідка Іванківського районного трудового архіву від 05.10.2015 р. № 01-27/275 , яка підтверджує реорганізацію ( перейменування ) організації , в якій працював позивач , довідка № 1242 від 27.10.1992 р. , яка містить дані про те , що позивач працював у м. Чорнобиль в УС Чорнобильської АЕС електрозварником у період з 16.06.1986 р. по 30.06.1986 р. та йому була виплачена заробітна плата за вказаний період часу .
Також з досліджених в судовому засіданні особових рахунків нарахування заробітної плати позивачу вбачається , що останній в період з 16.06.1986 р. по 30.06.1986 р. працював у зоні відчуження та отримував заробітну плати по підвищеним тарифним ставкам .
Аналізуючи встановлені по справі обставини та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача та наявність правових підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного , керуючись ст.. 2, 17 , 158-162 КАС України , суд
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 26.11.2015р.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва
Суддя :
.