
Номер провадження 2-а/754/258/16
Справа №754/4992/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 червня 2016 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва Мальченко О.В. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії ,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом та згідно позовних вимог просить :
1. Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в дорахуванні до розміру пенсії відповідно до вимог Закону України « Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 р. № 3723 -ХІІ з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань , розміру індексації заробітної плати , грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади , премії відповідно до довідки Державного управління справами Президента України № 16-31/881 від 21.04.2010 р. та довідки Державного управління справами Президента України № 171-695 від 02.03.2016 р.
2. Зобов»язати відповідача провести дорахунок до розміру пенсії позивача відповідно до вимог Закону України « Про державну службу» з 29.04.2010 р. у розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань , розміру індексації заробітної плати , грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади , премії зазначених у довідці Державного управління справами Президента України № 16-31/881 від 21.04.2010 р. та довідці Державного управління справами Президента України № 171-695 від 02.03.2016 р.
3. Зобов»язати відповідача , враховуючи раніше виплачену пенсію позивачу , провести виплату пенсії позивачу відповідно до вимог Закону України « Про державну службу» з 29.04.2010 р. у розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань , розміру індексації заробітної плати , грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади , премії зазначених у довідці Державного управління справами Президента України № 16-31/881 від 21.04.2010 р. та довідці Державного управління справами Президента України № 171-695 від 02.03.2016 р.
4. Зобов»язати відповідача надалі виплачувати позивачу пенсію у розмірі відповідно до вимог Закону України « Про державну службу» » в редакції від 16.12.1993 р. № 3723 -ХІІ у розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням всіх сум , зазначених у довідці Державного управління справами Президента України № 16-31/881 від 21.04.2010 р. та довідці Державного управління справами Президента України № 171-695 від 02.03.2016 р.
5. Допустити негайне виконання рішення суду .
Відповідачем подані письмові заперечення, в яких останній вказує на те , що виплати зазначені у довідках наданих позивачем не є складовими заробітної плати та не враховуються при нарахуванні пенсії .
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання виклик осіб , які беруть участь у справі , відповідно до ст. 182-2 КАС України судом не здійснювався .
Дослідивши матеріали справи , суд вважає , що заявлені вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав .
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу ».
22.03.2016 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням наданих нею довідок Державного управління справами Президента України № 16-31/881 від 21.04.2010 р. та № 171-695 від 02.03.2016 р. про складові заробітної плати .
У вищезазначених довідках про складові заробітної плати позивача зазначені виплати на які нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування , а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 23.03.2016 р. Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва , правонаступником якого є Лівобережне об»єднань управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії .
Відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно з п.п.2 п.4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
На всі виплати, включені у вищезазначену довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 вказаного Закону визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, індексація, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На суми виплаченої матеріальної допомоги, індексації, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданих позивачем довідках .
Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення , матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань , індексація заробітної плати , грошова винагорода за сумлінну працю в органах державної влади та премії , на які нарахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою статей 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 22.03.2016 р. , то перерахунок пенсії повинен бути проведений з моменту звернення до органу пенсійного фонду , а саме - з 22.03.2016 р., що відповідає п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вимоги позову в частині негайного виконання рішення суду не підлягають задоволенню , як такі , що не відповідають вимогам ст. 256 КАС України .
На підставі викладеного, керуючись ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", ст. 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці", ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162,163 , 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково .
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва , правонаступником якого є Лівобережне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань , розміру індексації заробітної плати , грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та премії.
Зобов»язати Лівобережне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії призначеної відповідно до Закону України « Про державну службу» , виходячи з розміру 90 % заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки про складові заробітної плати Державного управління справами Президента України № 16-31/881 від 21.04.2010 р. та довідки Державного управління справами Президента України № 171-695 від 02.03.2016 р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань , розміру індексації заробітної плати , грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та премії починаючи з 22.03.2016 р. з урахуванням проведених виплат .
Понесені ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 21 коп . відшкодувати за рахунок коштів Державного бюджету України .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя :
.