Справа № 645/2906/16-а
Провадження № 2-а/645/132/16
Постанова
іменем України
06 липня 2016 року
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорова Т.М. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районі м. Харкові про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахування пенсії,
встановив:
В червні 2016 р позивач ОСОБА_1 звернувся до Фрунзенського райсуду м. Харкова про визнання дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що він є пенсіонером органів прокуратури України, раніше працював прокурором відділу прокуратури Харківської області.
З листопада 2007 року перебуває на обліку в УПФУ у Фрунзенському районі м.Харкова і йому призначена пенсія за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в чинній на той час редакції від 05.11.1991 року в розмірі 90% і з того часу має право на отримання пенсії з врахуванням відповідних підвищень що надавалися постановами уряду. В зв'язку з постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, він 07.04.16р. звернувся в УПФУ в Фрунзенському районі м.Харкова з відповідною заявою щодо перерахунку розміру пенсії і надав довідку прокуратури Харківської області за № 18-66 від 09.02.2016 року про заробіток, з якого належить здійснити перерахунок пенсії, але рішенням від 21.04.2016 р. за № 258 було відмовлено у перерахунку пенсії з 01.01.2016 р.
Підставою для відмови є посилання до розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін дих законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 нового пенсійного законодавства скасовуться норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів»,»Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України - з 01.06.2016р.- з пенсії визначені в порядку та на умовах визначених вказаними Законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що це рішення є противоправним і порушує його права і тому просить визнати дії управління ПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними, скасувати рішення від 21.04.2016р. за № 258 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-66 від 09.02.2016 року у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.01.2016р. без обмеження її максимального розміру.
Відповідач УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова позов не визнав та дав письмові заперечення, де посилається на те, що вимоги позивача про перерахунок пенсії є незаконними. Відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», « Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Управління зазначає, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах визначених законах не призначаються , проведення перерахунку не передбачено. Крім цього, вимоги позивача щодо без обмеження її максимального розміру, порушує вимоги Законів України « Про державний бюджет України на 2016р» від 25.12.2016р. за № 928 , «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року № 909, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911 (далі - Закон № 911), якими врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році. З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що позивач не має законних підстав на перерахунок пенсії та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.
Судом встановлені наступні обставини.
Встановлено судом, що позивач ОСОБА_1 з листопада 2007 року є отримувачем пенсії за вислугу років, призначену згідно статті 50-1 « Про прокуратуру», в розмірі 90% від заробітку.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати відповідно до Постанови КМ України від 31.05.2012 року №505 із змінами та доповненнями в редакції від 09.12.2015 року №1013, позивач 07.04.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-66 від 09.02.2016 року.В заяві просив здійснити перерахунок пенсії із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру з 01.01.2016 року.
Рішенням УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова від 21.04.2016 р. №258 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з втратою чинності Закону № 1789-ХІІ та у відповідності до розділу ІІІІ «Прикінцеві положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 «згідно якого з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу»« Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії перерахунку не підлягають, в зв'язку з відсутністю порядку перерахунку пенсій по даній категорії осіб.
Зазначені обставини в межах справи не є спірними між сторонами.
Здійснюючи апеляційний перегляд постанови, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру», (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 13 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України « Про прокуратуру»," призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Така редакція положень ч.18 ст.50-1 Закону існувала до набуття чинності Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII. З 01.01.2015 року редакція цієї частини була змінена, та діяла в слідуючій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесеніЗаконом № 3668-VІ зміни до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до до законів України « Про державну службу», « Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»зміни до ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру » щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України « Про прокуратуру»," які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213 -V 111 від 02.03.2015 року не зазнали.
Таким чином, відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років виходячи із 90 відсотків від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про прокуратуру» від 05.11.1991р. (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), відповідач грубо порушує соціальні права і свободи позивача.
Вирішуючи питання щодо строку проведення перерахунку пенсії, суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії 07.04.2016 року, надавши при цьому довідку з прокуратури Харківської області за № 18-66 від 09.02.2016 року про складові заробітної плати відповідно до рівня його займаної посади в органах прокуратури.
Пунктом 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено такі строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії 07.04.2016 року, то позивач має право на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням приписів ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме з 01.04.2016 року.
Суд вважає безпідставними вимоги позивача щодо необхідності застосування положень ч.18 ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру»," яка діяла в редакції на час нарахування пенсії, тобто про те, що перерахунок його пенсії підлягає з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року.
В даному випадку, положення частини 18 статті 50-1 Закону України « Про прокуратуру»," в редакції на яку посилається позивач, існувала до набуття чинності Закону України вд 28.12.2014р.№76 -V111. N 76-VIII, тобто до 01.01.2015 року, після цього редакція цієї частини була змінена, та діяла в іншій редакції, а саме - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В той же час такого порядку для перерахунку визначений КМ України на даний час не визначений, що в свою чергу вказує на необхідність застосування положень ст. 45 Закону України № 1058, який регулює порядок перерахунку пенсій. Застосовувати положення неіснуючої частини 18 ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру»," для визначення дати, з якої підлягає такий перерахунок, є безпідставною вимогою. Якщо, визначений відсотковий розмір (90 % від заробітку) впливає на розмір обчислення пенсії при його перерахунку та фактично поки що є законодавчо не змінним, при чому іншого відсотку для перерахунку пенсії не встановлено, окрім нового законодавчо визначеного розміру відсотку лише при призначенні пенсії, то питання щодо порядку визначення часу з якого проводиться такий перерахунок пенсії, законодавчо був врегульований положеннями ч.18 ст.50-1 Закону, а після її зміни, відповідно до правил ч. ст. 45 Закону № 1058 та з урахуванням ч.13ст. 50 -1 Закону №1789-Х-11 відповідно до вимог якої встановлено, що перерахунок пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Таким чином, позовні вимоги за період з 01.01.2016 року по 31.03.2016 року включно є такими, що задоволенню не підлягають.
Суд вважає, що не підлягають вимоги позивача, що стосується проведення перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимального розміру,так як з 1 січня 2016 року набрали чинності закони України Законів України « Про державний бюджет України на 2016р» від 25.12.2016р. за № 928 , «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року № 909, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911 (далі - Закон № 911), якими врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році.
Так, п. 25 Закону № 911 частину першу статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до «…, «Про прокуратуру», …», не може перевищувати 10 740 гривень».
Також абз. 5 п.15 ст. 86 Закону України « Про прокуратуру»," зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, якімають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
З огляду на системний аналіз положень наведеного законодавства, колегія суддів вважає, що з 01.01.2016 року законодавцем врегульоване питання щодо максимального розміру виплати пенсії, при чому, визначення такого максимального розміру не пов'язано та не має впливу, чи то здійснюється обчислення та виплата пенсії при її призначенні, чи при проведеному перерахунку. Тобто, законодавцем чітко врегульовано питання, що розмір пенсії, який підлягає виплаті має свої максимальні показники, не більше 10740 гривен.
Станом на 01.04.2016 року наведенні положення норм, неконституційними не визнавались, а тому є такими, що підлягають застосуванню в межах спірних правовідносин.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС.
На підставі викладеного, ст. ст. 17,19,22,152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2,5,6,17,72,159-163, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районі м. Харкові про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахування пенсії задовольнити частково..
Визнати противоправними дії управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-66 від 09.02.2016 року.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 258 від 21 квітня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячної пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-66 від 09.02.2016 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ( в редакції від 05.11.1991р), у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-66 від 09 лютого 2016 року, починаючи з 01 квітня 2016 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя Т.М. Алфьорова