Справа № 417/2558/16-а
Провадження № 2-а/417/19/16
ПОСТАНОВА
Іменем україни
(в порядку письмового провадження)
"06" липня 2016 р. Суддя Марківського районного суду Луганської області Дідоренко А.Е. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання протиправними дії (бездіяльності) управління та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо поновлення нарахування та виплати пенсії,
в с т а н о в и в:
26.05.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання протиправними дії (бездіяльності) управління та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо поновлення нарахування та виплати пенсії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що вона пенсіонерка за віком і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області. До лютого місяця поточного року включно вона отримувала пенсію шляхом зарахування коштів на рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».
З березня поточного року до теперішнього часу без зазначення причин відповідач припинив її виплату (остання виплата була у лютому 2016 року). На початку квітня ОСОБА_1 зателефонував представник відповідача повідомивши останню, що для відновлення виплат їй необхідно відкрити рахунок в Ощадбанку і після цього у черговий раз з'явитися до УПФУ в Марківському районі Луганської області. Вважає дії управління протиправними та такими, що порушують її права. Так як пенсія для позивача є єдиним джерелом існування вона змушена звернутися до суду з позовом для вирішення справи по суті.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, надала заяву в якій просила розглянути справу без її участі, на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача управління Пенсійного Фонду України в Марківському районі у судове засідання не з'явився. Суду були надані письмові заперечення проти позову та заяву про розгляд справи без участі представника управління.
В письмовому запереченні відповідач просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі з наступних обставин: позивач з 18.05.2015 року перебуває на обліку в УПФУ, пенсія виплачена по 29.02.2016 року включно, що підтверджується довідкою від 02.06.2016 року (а.с.28).
Згідно ч.1 ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 12.12.2014 року №925008668.
З метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» з 01.03.2016 року посилено контроль обліку внутрішньо переміщеним особам та перевірку наявності підстав виплати пенсій на території, підконтрольній українській владі пенсіонерам-переселенцям.
Поновлення виплати пенсій, тимчасово призупинених внутрішньо переміщеним особам проводиться з дати припинення виплати на підставі особастого звернення пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де він перебуває на обліку як одержувач пенсії. Оскільки позивач зареєстрований за адресою; Україна, Луганська область, Марківський район, с.Бондарівка, вул.Жданова, б.34а, то не має жодних перешкод для звернення за поновленням виплати та підтвердженням свого факту проживання на підконтрольній українській владі території.
Відповідно ч.4 ст.122 КАСУ особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
На підставі ч.6 ст.12 КАСУ під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Перевіривши доводи позовної заяви позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонер за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області з 30.05.2016 року та отримує пенсію за віком (а.с.9-11).
Відповідно довідки від 12.12.2014 року №925008669 ОСОБА_1 взята на облік як особа переміщена з тимчасово окупованої території України в АДРЕСА_1
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється в установах публічного акціонерного товаристваДержавний ощадний банк Українита з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому.
Пунктом 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. До того ж, пунктом 2 наведеного порядку встановлена процедура отримання такої довідки, згідно з якою повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
05 листопада 2014 року Постановою Кабінету Міністрів України № 637 постановлено встановити, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 31 грудня 2014 р. такої довідки.
Постановою КМУ №715 від 12.12.2014р. абзац другий п.1 Постанови змінено та зазначено, що зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 р. такої довідки. В наступному зазначений абзац було змінено відповідно до Постанови КМУ №636 від 26.08.2015р. та зазначено, що зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії цієї довідки. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), відповідно до пункту 8 якого встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Отже з урахуванням вищенаведеного вбачається, що особа, яка не перемістилась з непідконтрольної Україні території, але бажає й надалі отримувати пенсію повинна у відповідності до вищенаведених Порядків № 595, та № 637 переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ (за місцем проживання) та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсій, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії) А такождовідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Відповідно до вищенаведеного Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 ( в редакції Постанови КМУ №636 від 26.08.2015р), (п.6) передбачено, що строк дії такої довідки становить шість місяців з дати її видачі.
У разі продовження дії обставин, що визначені встатті 1Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, строк дії такої довідки може бути продовжений на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до уповноваженого органу.
В редакції, що була чинною на момент отримання позивачкою зазначеної довідки, тобто на грудень 2014 року, зазначеною Постановою КМУ строк дії довідки не передбачався і в самій довідці її строк дії не визначено.
Відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 49 цього Закеону передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
2. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченомучастиною третьоюстатті 35тастаттею 46 цього Закону.
Як вбачається з заперечення представника відповідача, припинення виплати пенсії позивачці було обумовлено посиленням контролю обліку внутрішньо переміщених осіб та перевірку наявності підстав виплати пенсій на території підконтрольній українській владі пенсіонерам - переселенцям на виконання постанови КМУ від 05.11.2014 №637. Зазначеної підстави для припинення виплати пенсії діючим Законом не передбачено. Відповідач не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.
Передбачений наведеними вище Постановами КМУ порядок, для отримання пенсії, ОСОБА_1 дотримувалась. Тому на думку суду відповідач не надав суду переконливих доводів стосовно законності підстав припинення виплати їй пенсії.
Постановою КМУ №136 від 18.02.2016року затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.
Зазначеним порядком передбачено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу на запит Мінфіну розпорядники бюджетних коштів, Національний банк, Пенсійний фонд України, фонди загальнообовязкового державного соціального страхування, підприємства, установи і організації, банки та інші фінансові установи незалежно від форми власності подають інформацію, в тому числі персональні дані, про відкриті рахунки (поточні, кредитні, депозитні тощо), операції, залишок коштів на рахунках. У разі нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, призначених на сімю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сімї або домогосподарства.
Верифікація та моніторинг державних виплат здійснюються структурним підрозділом Мінфіну.
У разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено),нарахованоабо здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообовязкового державного соціального страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів.
Розпорядник бюджетних коштів та/або інший орган, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообовязкового державного соціального страхування, на підставі отриманої від Мінфіну рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат приймає рішення щодо зупинення або припинення, продовження виплат реципієнту, про що повідомляє Мінфіну протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення.
Посилання відповідача на зазначений Порядок, обєктивно нічим не обгрунтовано та не надано доказів на наявність підстав для припинення виплат позивачу пенсії із наведених підстав. Оскільки відсутня рекомендація Мінфіну щодо зупинення або припинення таких виплат позивачу.
За таких обставин посилання відповідача на зазначену Постанову КМУ не обгрунтована та не може прийматись до уваги.
Встановлені у справі обставини дають підстави для висновку про те, що у відповідача не було законних підстав для припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016 року а тобто його бездіяльність у не здійсненні передбачених законом заходів для нарахування та виплату їй пенсії є протиправною.
Зазначене порушене право підлягає захисту шляхом поновлення виплати пенсії із виплатою її і за період з 01.03.2016 року до часу поновлення виплати.
Відповідно ухвали Марківського районного суду Луганської області від 27.05.2016 року за клопотанням позивача ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп. за подання до суду зазначеного позову до винесення по справі постанови суду.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, згідно якої судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі. За таких обставин, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій теріторнії України», Постановами КМУ №637 від 05.11.2014р., №509 від 01.10.2014р., керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання протиправними дії (бездіяльності) управління та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо поновлення нарахування та виплати пенсії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 та сплатити заборгованість за період, починаючи з березня 2016 року на рахунок АТ «Ощадбанк».
Звернути постанову до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць- 1278,82 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області, код ЄДРПОУ 21792554, на користь держави судовий збір у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Марківський районний суд Луганської області шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А.Е. Дідоренко