
Справа № 345/2053/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.07.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Онушканича В.В.
з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Позов мотивує тим, що з 30.07.1999 року він отримує пенсію по пільговому віку за Списком №1. 22.12.2015 року він звернувся до відповідача з проханням перевести його на пенсію відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008року, аргументуючи це тим, що в нього є всі необхідні умови, а саме записи в трудовій книжці, що відповідають нормам цього Закону та дають можливість для нарахування відповідної пенсії.
Відповідно до довідки №408 від 30.07.1999 року, виданої ВАТ «Оріана» про підтвердження пільгового стажу роботи, в період з 01.08.1972 року по 01.06.1973 року ОСОБА_1 працював підземним пікетажистом основної діяльності, підземним пікетажистом гірничо-капітальних робіт з повним робочим днем під землею на руднику імені 50-річчя Жовтня (з 01.06.1991 року перейменовано на рудник «Ново-Голинь»).
З 28.08.1973 року по 22.08.1975 року позивач проходив службу в рядах Радянської армії. З 12.11.1975 року по 18.12.1979 року ОСОБА_1 працював підземним майстром пило-вентиляційної служби, інженером по вентиляції, дільничним інженером по вентиляції, а з 09.01.1987 року по 01.12.1995 року - підземним дільничним інженером по вентиляції, гірничим майстром підземної вентиляції, з повним робочим днем під землею, на руднику імені 50-річчя Жовтня.
В період з 18.12.1979 року по 09.01.1987 року позивач працював старшим геологом перспективної розвідки, в подальшому дільниці геолого-розвідувальних робіт, підземним геологом цієї дільниці, з повним робочим днем під землею, на руднику імені 50-річчя Жовтня. Дані періоди роботи зараховані до пільгового стажу роботи за Списком №1, що становить 21 рік 1 місяць 18 днів (при необхідності 15 років для чоловіків).
Згідно відповіді, яку позивач отримав від Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в переведенні його на пенсію, згідно ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", було відмовлено, у зв'язку із тим, що в матеріалах пенсійної справи немає трудового стажу, який можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно вищезгаданого закону.
Позивач зазначає, що відповідач безпідставно його роботу на руднику "Ново - Голинь" (50 річчя Жовтня), не зараховує до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 1, ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці". Так як ст.1 даного Закону слід розглядати в нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці, в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах. А тому доводи відповідача, що дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не розповсюджується на підприємство, де позивач працював, є хибними та відображають неправильне тлумачення Закону.
Тому позивач просить визнати дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області неправомірними щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а також просить зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше, як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 16.09.2008 року, а також стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач в судове засідання не з'явився, проте подав заяву, в якій просить позов задоволити, а справу розглянути без його участі.
Представник відповідача подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, в задоволенні позову просить відмовити з підстав, наведених у запереченні. Згідно поданого заперечення відповідач вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення, виходячи з наступного. Відповідно до наявних у пенсійній справі документів, а саме довідки №408 від 30.07.1999 року про підтвердження пільгового стажу роботи за період з 01.06.1973 року, з 12.11.1975 року по 18.12.1979 року та з 09.01.1987 року по 01.12.1995 року, виданої ВАТ «Оріана» ОСОБА_1 працював пікетажистом, майстром пило-вентиляційної служби, інженером по вентиляції, гірничим майстром з повним робочим днем під землею на руднику «Ново-Голинь» (імені 50-річчя Жовтня). Дані періоди роботи зараховані до пільгового стажу роботи за Списком №1, що становить 21 рік 1 місяць 18 днів.
Даний період роботи ОСОБА_1 не можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки позивач працював на руднику «Голинь» («50 років Жовтня»), на який не поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки рудник не є шахтою.
Представник відповідача просить суд врахувати, що відповідно до ст. 8 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Чинним законодавством не передбачено поширення дії Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на працівників, які видобувають калійно-магнієві руди. 25.04.2012 року народними депутатами Келестином В.В., Васильєвим O.A. було внесено проект Закону України «Про внесення змін до ст. 1 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо працівників калійно-магнієвих копалень», яким було запропоновано внесення доповнень до закону і поширення його дії на працівників, які видобувають калійно-магнієві руди. Проте комітетом з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки на своєму засіданні 20 червня 2012р., який розглянув даний законопроект та враховуючи висновок Головного науково-експертного управління Верховної ради України, прийнято рішення рекомендувати Верховній раді України законопроект № 10393 повернути суб'єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання. Це ще раз доводить те, що на працівників, які видобувають калійні, калійно-магнієві руди та які зайняті на підземних роботах повний робочий день не поширюється дія Закону України «Про підвищення шахтарської праці».
Крім того, представник відповідача звертає увагу, що позивач звернувся до суду 09.06.2016 року, а відповідно до ст.99 КАС України встановлюється шестимісячний строк звернення з позовом до суду. А тому представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» (далі - розділ 1) списку № 1 передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
До кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені цим Законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Відповідно до відповіді Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.11-13), в перерахунку пенсії ОСОБА_1, на піставі ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", було відмовлено, у зв'язку із тим, що в матеріалах пенсійної справи немає трудового стажу, який можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно вищезгаданого закону.
В силу вимог ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно із записами в трудовій книжці (а.с. 6-9), ОСОБА_1 в період з 01.08.1972 року по 01.06.1973 року працював підземним пікетажистом, з 12.11.1975 року по 18.12.1979 року - підземним майстром пило-вентиляційної служби, підземним інженером по вентиляції, дільничним інженером по вентиляції, з 18.12.1979 року по 09.01.1987 року - старшим геологом перспективної розвідки (підземним), підземним геологом дільниці геолого-розвідувальних робіт, з 09.01.1987 року по 01.12.1995 року - підземним дільничним інженером по вентиляції, гірничим майстром підземної дільниці вентиляції, з повним робочим днем під землею, на руднику імені 50-річчя Жовтня (з 01.06.1991 року перейменовано на рудник «Ново-Голинь»).
Згідно з довідкою №408 від 30.07.1999 року (а.с.25), ОСОБА_1 в період з 01.08.1972 року по 01.06.1973 року, з 12.11.1975 року по 18.12.1979 року та з 09.01.1987 року по 01.12.1995 року працював пікетажистом, майстром пиловентиляційної служби, дільничним інженером, інженером по вентиляції, гірничим майстром на руднику «Ново-Голинь» (імені 50-річчя Жовтня) з повним робочим днем під землею.
Як вбачається з довідки №140, виданої ВАТ «Оріана» в 2009 році (а.с.38), ОСОБА_1 в період з 01.08.1972 року по 28.08.1973 року та з 12.11.1975 року по 01.12.1995 року повний робочий день виконував підземні роботи на руднику імені «50-річчя Жовтня» та на руднику «Ново-Голинь» на посадах підземного пікетажиста, геолога, майстра, інженера по вентиляції (дільничного), старшого геолога, дільничного майстра, що передбачені Списком №1 (а.с.38).
Аналогічні відмості про роботу позивача місятяться і в довідках №201, 202, 203, 204 від 01.07.2016 року, виданих ВАТ «Оріана» (а.с.44-47).
Таким чином, загальний стаж роботи ОСОБА_1 в підземних умовах з повним робочим днем становить понад 15 років.
При таких обставинах, відповідач безпідставно роботу позивача на руднику «Голинь», «50-річчя Жовтня» не зараховує до стажу роботи, який дає право на перерахунок його пенсії відповідно ст.ст. 1,8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як ст.1 даного закону слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Враховуючи викладене та з огляду на те, що матеріалами справи підтверджується, що у спірний період позивач був зайнятий саме повний робочий день на підземних роботах, суд доходить висновку про наявність у ОСОБА_1 пільгового стажу, необхідного для отримання пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Водночас відповідно до ч. 2, 4 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинен був дізнатися в момент призначення пенсії суд вважає, що вимогу щодо зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії з 16.09.2008 року, слід задоволити частково, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, в межах загального шестимісячного строку звернення до суду, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», керуючись статтями 6, 8, 18, 94, 105, 106, 163 КАС України,
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити частково.
Визнати дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - неправомірними.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 09.12.2015 року.
Позовну заяву в частині зобов'язання Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", за період з 16.09.2008 року по 08.12.2015 року залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення.
Стягнути з Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 37824000) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 551,20 грн. судового збору.
Постанова набирає законної після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий