Справа № 203/1323/16-а
Провадження № 2-а/0203/49/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.04.2016 суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Маймур Ф.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2016 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, в якому просила визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача здійснити з 10 березня 2016 року розрахунок та виплату основного розміру пенсії державного службовця виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлених оновленою довідкою Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року за № 11-08/89/1851.
Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що з 02 червня 2008 року позивачу була призначена пенсія як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу». При обчисленні основного розміру пенсії державного службовця відповідачем не були враховані у складі заробітної плати виплати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Розпорядженням 148327 від 20 листопада 2008 року, з 02 червня 2008 року позивачу були призначена пенсія виходячи з 90 відсотків суми заробітної плати без урахування інших виплат. 10 березня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про приєднання до пенсійної справи уточненої довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року та просила відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням не врахованих раніше виплат. Проте відповідачем не було здійснено перерахунок та виплата пенсії позивачу у відповідності до заявленої оновленої довідки, у зв'язку з чим, позивач посилалась на порушення з боку відповідача її конституційного права на розмір пенсії, гарантований їй державою. Позивач дізналась про порушення свого законного права на розмір пенсії з урахуванням не врахованих у складі заробітку виплат у березні 2016 року, отримавши лст відповідача від 15.03.2016 року про відмову у здійснені перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлених оновленою довідкою Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року за № 11-08/89/1851. Враховуючи вищевикладене, позивач звернулась до суду та просила суд визнати дії відповідача протиправними та такими, що порушують її конституційні права на збільшення розміру пенсії, а також просила суд зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 10 березня 2016 року розрахунок та виплату основного розміру пенсії державного службовця виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлених оновленою довідкою Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року за № 11-08/89/1851. (а.с. 2-7)
14 квітня 2016 року представник відповідача подала до суду заперечення на позов, посилаючись на те, що на день звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, а саме 10.03.2016 року КМУ не визначив умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, таким чином відповідач не має підстав передбачених чинним законодавством для здійснення перерахунку пенсії державного службовця позивача, тому просив суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову та замінити сторону первинного відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська на відповідача - Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську. (ас. 20-21)
У відповідності до положень ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Відповідно до ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Вирішуючи заявлене клопотання відповідача про заміну сторони у виниклих правовідносинах, суд приймаючи до уваги постанову КМУ від 16.12.2015 року № 1055 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», відповідно до змісту якої управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, реорганізовані шляхом злиття в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача відповідно до ст. 55 КАС України та замінити відповідача управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська на його правонаступника Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по зазначеній адміністративній справі.
Оцінивши обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська і отримує пенсію за віком державного службовця згідно норм Закону України «Про державну службу», яка була призначена позивачу з 02.06.2008 року виходячи з 90 відсотків суми заробітної плати без урахування інших виплат. (а.с. 14)
Позивач звернулась до відповідача із заявою від 10.03.2016 року про приєднання до її пенсійної справи уточненої довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року та про здійснення перерахунку пенсії виходячи із 90 % суми заробітної плати з урахуванням не врахованих раніше виплат. Однак листом від 05.03.2016 року «Щодо перерахунку пенсії» відповідач відмовив у вказаному позивачу з посиланням на те, що пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, а раніше призначені пенсії не перераховуються. А такі види виплат, як індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомоги на оздоровлення, не передбачені статтею 33 вищезазначеного Закону України, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються при обчислені пенсії. (а.с. 10-12)
Відповідно до оновленої довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року № 11-08/89-1851 підтверджено, що з усіх врахованих у складі заробітної плати для розрахунку пенсії виплат нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с. 11)
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. (ч. 1 ст. 1 Закону)
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Згідно ст. 37-1 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надбавки за вислугу років, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно вказаної норми Закону позивачу призначено пенсію в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати, оскільки її стаж державної служби склав 36 повних років
Суд при розгляді заявлених позовних вимог виходить з того, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені в подальшому в статтю 37 Закону України "Про державну службу" зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Також суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа
Так, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі оновленої довідки від 02.03.2016 року, а отже, здійснення відповідачем перерахунку пенсії повинно бути здійснено з 01.03.2016 року, у зв'язку з чим заявлені позивачем вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії з 10.03.2016 року не підлягають задоволенню. Іншого механізму перерахунку пенсій діюче законодавство не містить.
Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування незаконними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, та вважає необхідним зобов'язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року розрахунок та виплату основного розміру пенсії державного службовця виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлених оновленою довідкою Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року за № 11-08/89/1851.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. ст. 6-11, 99, 159, 1832, КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправною відмову Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05 березня 2016 року № Д 35 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням не врахованих раніше виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлених оновленою довідкою Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року за № 11-08/89/1851.
Зобов'язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1) з 01 березня 2016 року розрахунок та виплату основного розміру пенсії державного службовця виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлених оновленою довідкою Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 02.03.2016 року за № 11-08/89/1851.
Стягнути з Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 40380972) на користь ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1) у рахунок повернення сплачених судових витрат суму у розмірі 551 грн. 20 коп.
ОСОБА_1 у задоволенні іншої частини позовних вимог до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційна скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : Ф.Ф. Маймур