Постанова № 58796044, 06.07.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
06.07.2016
Номер справи
569/7036/16-а
Номер документу
58796044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/7036/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.07.2016 року м.Рівне

Суддя Рівненського міського суду Галінська В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вищевказаним позовом, в якому просить визнати пртиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові йому здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України "Про державну службу", починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із 90% від заробітної плати у сумі 13341,72 грн., що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 13 травня 2016 року №08-966; зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із 90% від заробітної плати у сумі 13341,72 грн., що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 13 травіня 2016 року №08-966; стягнути на його користь судові витрати по справі.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 15 листопада 2010 року він перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". В 2014 році згідно постанови Рівненського міського суду від 20.06.2014 року залишеної без змін ухвалою Житомирського апеляційного суду від 02.09.2014 року йому і було проведено перерахунок пенсії. 16 травня 2016 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із 90% від заробітної плати у сумі 13341,72 грн., що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 13 травня 2016 року № 08-966, проте листом від 17.05.2016 року № 348/10 відповідачем було відмовлено йому в проведенні перерахунку. Вважає такі дії відповідача протиправними.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову. У встановлений строк від відповідача надійшли до суду заперечення, в яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 та постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Суд, визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України.

Суд, перевіривши викладені в позовній заяві та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області з 05 листопада 2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Згідно постанови Рівненського міського суду від 20.06.2014 року залишеної без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02.09.2014 року позивачу було проведено перерахунок пенсії.

16 травня 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із 90% від заробітної плати у сумі 13341,72 грн., що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 13 травня 2016 року № 08-966.

Листом від 17.05.2016 року № 348/10, відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку з підстав зростання з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв"язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу", не призначаються, раніше призначені не перераховуються.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Законом України "Про державну службу", (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв"язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики"

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (16.05.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 371 Закону №3723-XII, не визначено порядоку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" (2014рік), за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема "Про державну службу", у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо перерахунку вже призначеної пенсії.

У зв"язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв"язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв"язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 1013, є протиправними.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 16.05.2016 року.

Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу саме з 01.06.2016 року, а не з 01.12.2015 р., як зазначено у позовній заяві.

Згідно ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У відповідності до ч.1ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 1102,40 грн..

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визанння протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати пртиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України "Про державну службу", виходячи із 90% від заробітної плати у сумі 13341,72 грн., що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 13 травня 2016 року №08-966.

Зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" починаючи з 01 червня 2016 року, виходячи із 90% від заробітної плати у сумі 13341,72 грн., що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 13 травня 2016 року №08-966.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) гривні 40 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Особа, яка приймала участь у справі, але була відсутня при проголошенні судового рішення, вправі подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.

Суддя -