Постанова № 58785544, 05.07.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
821/693/16
Номер документу
58785544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2016 р. Справа № 821/693/16

Категорія: 12 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Іванюк Д.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про зобов'язання надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року позов задоволено. Зобов'язано Голову ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області надати ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.

В апеляційній скарзі голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 27 квітня 2016 року ОСОБА_2 (пенсіонер МВС) звернувся до УМВС в Херсонській області із листом про надання інформації щодо його грошового забезпечення та встановлені додаткові виплати з урахуванням змін в законодавстві України щодо врахування для пенсіонерів міліції грошового забезпечення поліцейських для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року.

Листом УМВС України в Херсонській області від 16 травня 2016 року №10/М-2 позивачу було відмовлено у видачі такої довідки та запропоновано, для отримання інформації щодо грошового забезпечення та його складових, зазначених у довідці для перерахунку пенсії, звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що діючим законодавством чітко встановлено право позивача, як пенсіонера МВС, на отримання довідки про грошове забезпечення з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліцейських, якому кореспондується обов'язок УМВС в Херсонській області надати таку інформацію.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

З наведеного слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Крім того, відповідно до п.2 вказаного Порядку на підставі зазначеного в п.1 цього Порядку про рішення Кабінету Міністрів України силові міністерства та відомства, в тому числі Міністерства внутрішніх справ повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, відповідно до наведених норм, законодавець передбачив наступну процедуру для здійснення перерахунку пенсій, а саме: МВС України повідомляє Пенсійний Фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п.2 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року); Пенсійний Фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ГУПФ України (абз. 2 п.2 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року); ГУПФ України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки (абз.3 п.2, абз.1 п.3 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року).

Тобто, обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України документів, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» покладено на Міністерство внутрішніх справ.

Як вбачається з матеріалів справи, у наданій відповіді №10/М-2 від 16 травня 2016 року апелянтом було роз'яснено позивачу, що чинним законодавством України визначений порядок згідно якого проводиться перерахунок пенсій та видаються довідки про грошове забезпечення. Також було зазначено, що відповідні довідки подаються уповноваженим органом до ГУ ПФ України, а не особисто особам, у зв'язку з чим правової підстави для видачі довідки про грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року на теперішній час немає (а.с.7-8).

В апеляційній скарзі, голова ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області посилається на те, що ГУ ПФ України в Херсонській області не повідомлялося про прийняття відповідного нормативного акту, а саме постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року на підставі якої збільшується хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій службовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Отже, колегія суддів вважає, що саме у зв'язку з тим, що ГУПФ не були складені списки та відповідно не були подані до органів, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, вимоги позивача щодо зобов'язання надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року є передвчасними та такими, що не підлягають задоволенню, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.

Також, колегія суддів вказує на те, що відсутні підстави вважати, якщо у випадку направлення ГУПФ України відповідних списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головою ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області не буде виконаний обов'язок з підготовки довідки у відповідності до п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З урахуванням викладеного, колегія судів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2016 року відстрочено голові ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року по справі №821/693/16 до моменту ухвалення судового рішення, у зв'язку з чим судовий збір у розмірі 1 515, 80 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір") підлягає стягненню за результатами розгляду апеляційної скарги.

Керуючись ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Стягнути з голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №31212206781008, код бюджетної класифікації - 22030101, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський район/22030101, код ЄДПРОУ 38016923, банк отримувач: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011 судовий збір в розмірі 1 515, 80 грн. (одна тисяча п'ятсот п'ятнадцять) гривень.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 06 липня 2016 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний