
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/773/16
05 липня 2016 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до Збаразької державної нотаріальної контори, третя особа ОСОБА_2 про скасування постанови в частині,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" в особі представника Соловйової Т.А. звернулося до суду з адміністративним позовом до Збаразької державної нотаріальної контори, третя особа ОСОБА_2, в якому просить:
- "прийняти позовну заяву ТОВ "Кей-Колект" про скасування постанови в частині",
- "звільнити з-під арешту іпотечне майно, а саме: будинок АДРЕСА_1, на яке було накладено арешт на підставі договору застави № 233 від 25.01.2003 року, виданої Збаразькою державною нотаріальною конторою".
У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно з пунктом 4 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом (частина п'ята статті 105 КАС України).
Зміст позовних вимог - це вимоги позивача (предмет позову), під якими розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
В адміністративному позові позивач зазначає про подання позовної заяви "про скасування постанови в частині", при цьому не вказано реквізитів такої постанови - де, коли і ким винесена, зміст постанови, а також в якій частині постанова підлягає до скасування.
Крім того, позивачем заявлена позовна вимога "звільнити з-під арешту іпотечне майно, а саме: будинок АДРЕСА_1, на яке було накладено арешт на підставі договору застави № 233 від 25.01.2003 року, виданої Збаразькою державною нотаріальною конторою", проте у позовній заяві не вказано повного місцезнаходження іпотечного майна, а саме зазначено номер будинку, та не зазначено назви вулиці у м. Збараж, Збаразького р-ну, Тернопільської обл., де знаходиться об'єкт.
Таке формулювання позовних вимог не відповідає та не узгоджується з вимогами частини четвертої статті 105 КАС України, що свідчить про недоліки позовної заяви, які мають бути усунуті до вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Крім того, позовна заява не містить обґрунтування позовних вимог до відповідача Збаразької державної нотаріальної контори, якими діями (бездіяльністю), рішеннями такого відповідача порушені права, свободи та інтереси позивача, зі змісту позову не вбачається зміст спірних правовідносин, оскільки позов містить обґрунтування про порушення прав позивача "діями державного виконавця". В матеріалах справи відсутнє будь-яке звернення позивача до відповідача, рішення відповідача тощо, що могли б свідчити про наявність публічно-правового спору між сторонами.
Також зі змісту такого позову неможливо встановити чи здійснює у даному випадку Збаразька державна нотаріальна контора владні управлінські функції в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України та чи підлягає такий спір розгляду адміністративним судом в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з частиною другою статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
В порушення наведених вимог процесуального закону позивачем до матеріалів справи не додано оскаржуваної постанови.
Крім того, у позовній заяві позивач зазначив як третю особу ОСОБА_2, не визначивши при цьому її статусу відповідно до статті 53 КАС України (на стороні позивача чи на стороні відповідача), не обґрунтував, як рішення у справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки такої особи. Водночас, невизначеність статусу впливає на процесуальні права третьої особи, зокрема, щодо формування її позиції з приводу даного адміністративного позову відповідно частини першої статті 49 КАС України (надання пояснень, заперечень тощо) та позбавляє можливості суд перевірити, чи є передбачені законом підстави для залучення такої третьої особи.
Також суд звертає увагу на необхідність обґрунтування позивачем дотримання строку звернення до суду з даним адміністративним позовом. Так, позивач стверджує, що дізнався про накладення арешту на майно при зверненні до нотаріуса 10 червня 2016 року. Проте відповідно до відомостей автоматизованої системи документообігу Тернопільського окружного адміністративного суду 02 вересня 2015 року була зареєстрована аналогічна позовна заява (справа № 819/3138/15) товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до Збаразької державної нотаріальної контори, третя особа ОСОБА_2 про той самий предмет та з тих самих підстав, в якому позивач зазначав, що про накладення арешту на майно йому стало відомо при зверненні до нотаріуса 19 серпня 2015 року. Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року позовна заява в адміністративній справі № 819/3138/15 повернута позивачу. Відтак, позивач має надати суду докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даними позовними вимогами.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року № 484-VIII, чинних з 01 вересня 2015 року, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою чи фізичною особою - підприємцем - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25 грудня 2015 року № 928-VIII з 01 січня 2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378 грн. 00 коп.
Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1378 грн. 00 коп.
Частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зі змісту позову неможливо встановити скільки позовних вимог заявлено позивачем, про що зазначено вище, оскільки позов містить посилання і на "скасування постанови в частині" і вказує на вимогу "про звільнення з-під арешту майна". Судовий збір товариством сплачено лише за одну позовну вимогу немайнового характеру. Відтак, уточнивши позовні вимоги у відповідності до частин четвертої і п'ятої статті 105 КАС України, позивач має доплатити судовий збір за кожну з позовних вимог немайнового характеру у встановленому законом розмірі.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу "*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган ДФС України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)".
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків. Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом: 1) визначення змісту позовних вимог згідно з частиною четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу, у разі заявлення більш як однієї позовної вимоги позивач має доплатити судовий збір за кожну позовну вимогу у розмірі, встановленому законом, та надати докази сплати судового збору суду; 2) викладу обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги до відповідача Збаразької державної нотаріальної контори (а не до державного виконавця) та надання доказів існування спірних правовідносин між сторонами; 3) надання суду належним чином засвідченої копії оскаржуваної постанови; 4) обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом; 5) визначення правового статусу третьої особи відповідно до статті 53 КАС України. Усуваючи недоліки позовної заяви, позивач має надати суду відповідні письмові пояснення чи нову редакцію позовної заяви з доказами та їх копії відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до Збаразької державної нотаріальної контори, третя особа ОСОБА_2 про скасування постанови в частині залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 18 липня 2016 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
Копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.