Постанова № 58784247, 02.07.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2016
Номер справи
808/1524/16
Номер документу
58784247
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2016 року 11 год. 30 хв. Справа № 808/1524/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Головного управління Держпраці у Запорізькій області

до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма МІДА, ЛТД»

про: застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Запорізькій області (далі позивач або ГУ Держпраці у Запорізькій області) звернулось з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма МІДА, ЛТД» (далі відповідач або ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД»), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД», а саме: заборонити ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД» виконання робіт по пуску газу в газовикористовуючі установки після їх тривалої зупинки (понад 3 доби) за адресами: в м. Запоріжжя, вул. Східна, б. 1 та вул. Білогірська, буд. 47 без проведення контрольного випробування газопроводів на герметичність з оформленням актів до усунення порушення; експлуатацію зовнішніх (підземних та надземних газопроводів від межі балансової належності газових мереж до запірного пристрою (включно) на вводі в будинок) газопроводів за адресами: м. Запоріжжя, вул. Східна, буд. 1, м. Запоріжжя, вул. Білогірська, буд. 47 м. Запоріжжя без проведення комплексного приладового обстеження - до усунення порушення; експлуатацію лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним газом (від межі балансової належності газових мереж до запірного пристрою (включно) на вводі в будинок) без дозволу виданого центральним органом виконавчої влади з нагляду за охороною праці (м. Запоріжжя, вул. Білогірська, буд.47) - до усунення порушення.

Позов поданий у порядку пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою судді від 31.05.2016 відкрито скорочене провадження у справі.

Оскільки обставини, повідомлені позивачем під час подання позову, були недостатніми для ухвалення законного судового рішення, та з урахуванням поданих представником відповідача письмових пояснень по суті виявлених порушень, суд розглянув справу за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та зазначив, що під час перевірки встановлені факти порушення відповідачем нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоровю працюючих на ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД». Оскільки, людина, її життя, здоровя, недоторканість та безпека є найвищою соціальною цінністю, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД».

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД», вжиті певні заходи, що спрямовані на усунення порушень нормативно-правових актів з охорони праці. Крім того, зауважив, що контрольне випробування газопроводів котельної, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, буд. 1 фактично не може бути проведено, оскільки котельна працює круглий рік для опалення та отриманню гарячої води.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В період з 12.04.2016 по 28.04.2016, на підставі наказу № 345 від 28.03.2016 та направлення № 33 від 28.03.2016 ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено планову перевірку додержання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД», що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 1, за результатами якої складено Акт № 345 від 28.04.2016.

В ході проведеної перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД» (котельних за адресами: м. Запоріжжя, вул. Східна, буд. 1 та м. Запоріжжя вул. Білогірська, буд. 47), що створює загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема:

1) не проведено контрольне випробування на герметичність з оформленням актів після тривалої зупинки (понад 3 доби), перед опалювальним періодом 2015-2016 років, чим порушено пункт 3.19 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості 15.05.2015 № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119 (далі - НПАОП 0.00-1.76-15).

2) зовнішнім (підземним та надземним газопроводам від межі балансової належності газових мереж до запірного пристрою (включно) на вводі в будинок) газопроводам за адресами: м. Запоріжжя, вул. Східна, буд. 1 та м. Запоріжжя, вул. Білогірська, буд. 47 не проведено комплексне приладове обстеження відповідно пункту 5.3 розділу V Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 24.10.2011 № 640, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.11.2011 за № 1326/20064, чим порушено пункт 1.15. розділу V НПАОП 0.00- 1.76-15.

3) не одержано Дозвіл спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці, а саме на експлуатацію лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним газом (від межі балансової належності газових мереж до запірного пристрою (включно) на вводі в будинок) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Білогірська, буд. 47 відповідно додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 26.11.2011 № 1107, чим порушено пункт 3.1. розділу III НПАОП 0.00-1.76-15.

Зазначені порушення стали підставою для звернення позивача до суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД».

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно з пунктом 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за № 1531/20269, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (частина 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Так, судом встановлено та представником відповідача підтверджено, що відповідачем вживались певні заходи щодо усунення виявлених порушень нормативно-правових актів з охорони праці.

У судовому засіданні представником відповідача зазначено, що контрольне випробовування газопроводів котельної за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, буд. 1 не проводилось по причині роботи котельні круглий рік - в осінньо-зимовий період для потреб опалення і отримання гарячої води, у весняно-літній період - для отримання гарячої води. Стосовно котельної, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Білогірська, буд, 47 перед початком опалювального сезону 2015-2016 років ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД» звернулось до ПАТ «Запоріжгаз» для підписання договору на експлуатацію складових частин газотранспортної системи України, але він укладений на 2016 рік, відповідно протоколи відсутні, але перед опалювальним сезоном 2016-2017 року воно є в переліку запланованих робіт.

Крім того, комплексне приладове обстеження газопроводів за адресою: м. Запоріжжя, вул. Білогірська,47 заплановане в додатку до договору на експлуатацію складових частин газотранспортної системи України з ПАТ «Запоріжгаз» до 12.10.2016 (а.с.49).

По котельній за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 1 вирішується питання по підписанню договору на експлуатацію частин газотранспортної системи України, але є два етапи до підписання: технічне обстеження підземного газопроводу високого тиску та відновлення проектно-виконавчої документації по ньому, на що потрібен певний час.

Також, представником відповідача пояснено, що 13.05.2016 між ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД» та ДЕРЖАВНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЕКСПЕРТНО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР ДЕРЖПРАЦІ» укладено договір № 0180е16 на проведення експертного обстеження для отримання дозволу на експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання природним газом за адресою: м. Запоріжжя, вул. Білогірська, 47 (а.с.43-44).

Пунктом 3.19 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285, зареєстрованим Міністерством юстиції України № 674/27119 від 08.06.2015, встановлено, що зняття заглушки і пуск газу після тривалої зупинки (понад 3 доби) або ремонту установки допускається за наявності актів контрольного випробування газопроводів на герметичність, перевірки топок, газоходів, контрольно-вимірювальних приладів і систем автоматики безпеки та регулювання.

Відповідно до пункту 1.15 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285, зареєстрованим Міністерством юстиції України № 674/27119 від 08.06.2015, підземні (з металевих і поліетиленових труб), надземні та наземні газопроводи підлягають технічному обстеженню, в тому числі комплексному приладовому обстеженню відповідно до вимог Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану.

Пункт 3.1 розділу ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285, зареєстрованим Міністерством юстиції України № 674/27119 від 08.06.2015, передбачає, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (далі - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки).

Надані представниками відповідача документи не є підтвердженням фактичного усунення порушень зазначених в акті перевірки, а свідчать лише про намір їх усунення та вжиття для цього певних заходів.

Беручи до уваги вище наведене, суд приходить до висновку, що відповідач не усунув порушення нормативно-правових актів з охорони праці, виявлених під час проведення перевірки, у звязку з чим суд погоджується з доводами позивача, що наявність встановлених порушень створює реальну загрозу життю та здоров'ю працюючих на ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД» та може спричинити настання негативних наслідків.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «НВФ МІДА, ЛТД».

Вжиття заходів реагування не позбавляє відповідача права у разі усунення виявлених порушень, що стали підставою для їх застосування, звернутись до адміністративного суду у порядку, передбаченому частиною 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, із заявою про скасування застосованих судом заходів реагування.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Керуючись статтями 2, 4, 7 12, 14, 17, 71, 94 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма МІДА, ЛТД», а саме: заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма МІДА, ЛТД»:

1)Виконання робіт по пуску газу в газовикористовуючі установки після їх тривалої зупинки (понад 3 доби) за адресами: м. Запоріжжя, вул. Східна, б. 1 та м. Запоріжжя вул. Білогірська, б. 47 без проведення контрольного випробування газопроводів на герметичність з оформленням актів до усунення порушення.

2)Експлуатацію зовнішніх (підземних та надземних газопроводів від межі балансової належності газових мереж до запірного пристрою (включно) на вводі в будинок) газопроводів за адресами: м. Запоріжжя, вул. Східна, б.1 та м. Запоріжжя, вул. Білогірська, б. 47 без проведення комплексного приладового обстеження до усунення порушення.

3)Експлуатацію лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним газом (від межі балансової належності газових мереж до запірного пристрою (включно) на вводі в будинок) без дозволу виданого центральним органом виконавчої влади з нагляду за охороною праці (м. Запоріжжя, вул. Білогірська, б. 47) до усунення порушення.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М Каракуша