ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2016 року о/об 09 год. 34 хв.
Справа № 808/1428/16
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1»
про стягнення коштів у сумі податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – позивач або ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя) звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (надалі – відповідач або ТОВ «В-Хортиця-1»), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, позивач просить суд стягнути кошти у рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 22855 грн. 42 коп. на р/р№33216812700006, одержувач УК у Ленінському районі м. Запоріжжя, код одержувача – 38025423 в ГУДКС України у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу – 18010600 з рахунків платника податків – Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортнця-1» (код ЄДРПОУ 31646512) у всіх банках, обслуговуючих даного платника податків, та з рахунків платника податків у системі електронного адміністрування з податку на додану вартість, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Позивач у позові, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (а.с.37), зазначив, що за ТОВ «В-Хортиця-1» обліковується податковий борг, який виник внаслідок не сплати відповідачем узгоджених сум податкових зобов’язань з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 22855 грн. 42 коп., як самостійно нарахованих відповідачем, так і нарахованих контролюючим органом.
Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги представник позивача підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про день, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 69069, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Шушенська, буд.21. ТОВ «В-Хортиця-1» має ідентифікаційний код 31646512 (а.с.25-29, 32).
У поданій до ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік (вх.№9020516515 від 18.02.2015), ТОВ «В-Хортиця-1» нараховано орендної плати за землю на рік – 34349 грн. 70 коп. При цьому, платіж помісячно складає: січень-грудень 2015 року – 2862 грн. 70 коп. (а.с.14-15).
Також, у поданій до ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (вх.№9016489513 від 24.02.2016), ТОВ «В-Хортиця-1» нараховано орендної плати за землю на рік – 34349 грн. 70 коп. При цьому, платіж помісячно складає: січень-грудень 2016 року – 2862 грн. 70 коп. (а.с.16-17).
Плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).
Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до приписів п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України).
Заборгованість за податковою звітністю з орендної плати за землю, поданою відповідачем до контролюючого органу, за період з липня 2015 року по лютий 2016 року складає 22901 грн. 60 коп.
Також, за результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «В-Хортиця-1» 28.08.2015 ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя складено Акт за №903/15-03/31646512 (а.с.19).
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «В-Хортиця-1» термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання з орендної плати за землю, встановлених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.
Результатом розгляду Акту перевірки №903/15-03/31646512 від 28.08.2015 стало прийняття ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя податкового повідомлення-рішення №0009541503 від 07.10.2015, яким ТОВ «В-Хортиця-1» нараховані штрафні (фінансові) санкції – 305 грн. 75 коп. (а.с.18, 20).
За результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «В-Хортиця-1» 11.09.2015 ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя складено Акт за №973/15-03/31646512 (а.с.22).
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «В-Хортиця-1» термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання з орендної плати за землю, встановлених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.
Результатом розгляду Акту перевірки №973/15-03/31646512 від 11.09.2015 стало прийняття ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя податкового повідомлення-рішення №0009751502 від 19.10.2015, яким ТОВ «В-Хортиця-1» нараховані штрафні (фінансові) санкції – 200 грн. 00 коп. (а.с.21, 23).
Згідно з п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Оскільки ТОВ «В-Хортиця-1» не подано до суду доказів скасування або відкликання податкових повідомлень-рішень №0009541503 від 07.10.2015 та №0009751502 від 19.10.2015, то вказані у них суми грошових зобов’язань відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженими і підлягають сплаті.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України ТОВ «В-Хортиця-1» нараховано 1362 грн. 26 коп. пені (а.с.6-7).
Податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).
За приписами пп.62.1.1, пп.62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2015 за №751/28881 (надалі – «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) – форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
У поданій позивачем інтегрованій картці ТОВ «В-Хортиця-1» по орендній платі за землю, за відповідачем (з урахуванням часткової сплати) обліковується заборгованість у сумі 22855 грн. 42 коп., з яких: 21493 грн. 16 коп. – недоїмка, 1362 грн. 26 коп. – пеня (а.с.8-13, 39).
На день судового засідання заборгованість по орендній платі за землю не сплачена.
Даних про розстрочення (відстрочення) вказаного грошового зобов’язання, помилково сплачені кошти зазначений документ – не містить.
Доказів самостійної сплати вищевказаних зобов’язань (платіжних документів) відповідач до суду не надав.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога – це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом досліджено податкову вимогу №22-23 від 16.01.2015 (а.с.24). Доказів її відкликання, скасування відповідач до суду не надав.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням зазначеного, суд не може у рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю стягнути кошти з рахунку позивача у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритого в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище викладене, судом з’ясовано, що відповідач на час судового засідання має податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 22855 грн. 42 коп., який у добровільному порядку – не погашений.
Звідси, позов підлягає задоволенню частково, оскільки заборгованість має бути стягнута з ТОВ «В-Хортиця-1» у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.95 Податкового кодексу України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Хортиця-1» (69069, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Шушенська, буд.21, ідентифікаційний код 31646512) у банках, обслуговуючих даного платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, на користь бюджету (р/р33216812700006, одержувач – УК у Ленінському районі м.Запоріжжя, код одержувача – 38025423, банк – ГУДКС України у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу – 18010600) 22855 грн. 42 коп. податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 22.06.2016.
Суддя О.О. Прасов