ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"20" квітня 2007 р. Справа №9/257-НА
за позовом Хмельницького обласного управління юстиції м. Хмельницький
до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про скасування рішення № 641 від 04.04.07р.
Суддя Олійник Ю.П. Секретар судового засідання Римар Н.М.
Представники сторін:
від позивача - Присяжний О.І. –за дов. від 20.03.07,
від відповідача - Баженова А.І. –за дов. від 5.04.07
У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частину постанови згідно ст.160 КАС України .
Позивач у позовній заяві та представник у судовому засіданні просять скасувати рішення відповідача від 04.04.07 №641 про застосування фінансових санкцій в розмірі 7941,92 грн. Позовні вимоги обґрунтовують тим, що позивачем за спірний період (березень-листопад 2005р.) відповідно до законодавства України проведено обчислення заробітної плати та сплачено передбачені Законом внески до ПФУ на застрахованих осіб , а також утримано із застрахованих осіб внески , що підтверджується „Розрахунковими відомостями нарахування заробітної плати за березень - листопад 2005р." Позивачем у відповідності до пунктів 4, 5, 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. за січень - грудень 2005р. повністю сплачені страхові внески та утримання із застрахованих осіб до Пенсійного фонду України на суму 216 040,88 грн. Зазначене підтверджується платіжними дорученнями та актом звірки на кінець року про відсутність заборгованості. Документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку нарахування заробітної плати (доходів) працівникам відповідно до законодавства України про ведення бухгалтерського обліку і звітності, проводиться з використанням „Розрахункові відомості з нарахування заробітної плати за звітний місяць", яка повністю відображає всі нарахування доходів, страхових внесків до ПФУ та інших внесків та утримань із нарахованих доходів. Тому вважають безпідставними висновки відповідача про наявність факту порушення пенсійного законодавства, яке полягає у донарахуванні своєчасно не нарахованих та несплачених страхових внесків, оскільки виправлення помилки у звітності, у спосіб визначений законодавством не може бути підставою для донарахування страхових внесків та застосування штрафних санкцій.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись на правомірність прийнятого рішення , на те, що допущене позивачем порушення зафіксовано в акті перевірки згідно п.9.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України , затв. Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 , із змінами і доповненнями. Тому згідно п.п.4. п.9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.03 із суми своєчасно не обчислених і не сплачених страхових внесків нараховано штрафні санкції в сумі 27 972,43 грн.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
За результатами документальної перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо нарахування та сплати коштів до Пенсійного фонду України , відповідачем складено акт № 184 від 2.04.07. У останньому , крім іншого встановлено, що позивачем допущено помилки при складані звітності за березень - листопад 2005р. в результаті чого в гр.5 (утримано 1-5 %) занижено внесків на загальну суму - 27 972грн. Помилка виявлена платником самостійно. В січні 2006р. подана звітність за грудень 2005р., де в гр.6 зазначена сума на яку збільшені внески у зв'язку з виправленням помилки в період після 01.01.2004р. в розмірі 27 972,43 грн., що відповідає фактично нарахованим внескам згідно головної книги за 2005р. в відповідних періодах. Сплата фактично нарахованих внесків проведена вчасно і в повному обсязі. У пункті 3 цього ж акту зазначено, що документальною перевіркою дотримання своєчасної сплати платником страхових внесків одночасно з виплатою заробітної плати (доходу) інших витрат, на які нараховуються внески, сплати авансових платежів у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати порушень не виявлено. При цьому складено співставлення розрахунків сум страхових внесків як додаток № 1 до акту перевірки.
Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій останні нараховані в сумі 7941,92 грн. за період березень-листопад 2005 на суми , на які занижено страхові внески –27972,43 грн. , з розрахунку 5% за кожний період несплати ( що склало від 10% до 50 % ).
У зв’язку з цим відповідачем винесено спірне рішення від 04.04.07 №641 про застосування фінансових санкцій в розмірі 7941,92 грн. на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ .
Як вбачається з карток особових рахунків позивача, Розрахунків сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування , що підлягають сплаті за березень-листопад 2005р., Розрахункових відомостей, платіжних доручень, наданих позивачем , підтверджується обчислення позивачем страхових внесків, їх сплату у передбачений строк , не відображення всіх сум у Розрахунках, самостійне виправлення помилки позивачем в січні 2006р. у звітності за грудень 2005р., де в гр.6 зазначена сума, на яку збільшені внески у зв'язку з виправленням помилки в період після 01.01.2004р. в розмірі 27 972,43 грн.
Позивач , вважаючи спірне рішення протиправним, просить його скасувати.
Досліджуючи надані по справі докази та пояснення представників сторін, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
Згідно п. 2 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.03 із змінами і доповненнями обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12 і 15 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно ст. 106 ч. 9 п. 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Порядок розрахунку санкцій визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України , затв. Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 , із змінами і доповненнями. Зокрема, згідно п.9.3.4 Інструкції якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 16 Інструкції.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем за спірний період березень-листопад 2005р. проведено обчислення заробітної плати та нараховано передбачені законодавством страхові внески. При цьому позивач сплатив в повній сумі страхові внески згідно п.4,5,6 ст. 20 зазначеного Закону .
Допущена помилка позивачем була виправлена самостійно.
Враховуючи , що згідно вищезазначених норм чинного законодавства для застосування штрафних санкцій є необхідним допущення платником порушень щодо своєчасного не обчислених страхових внесків та не сплату страхових внесків , суд вважає безпідставні висновки відповідача, які не підтверджуються зібраними доказами.
Посилання відповідача на виправлення звітності судом не приймається до уваги у зв’язку з викладеним, та враховуючи, що виправлення помилки у звітності у передбачений законодавством спосіб не є підставою для застосування штрафних санкцій.
За таких обставин позовні вимоги обгрунтовані матеріалами справи , відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню із скасуванням спірного рішення. .
Враховуючи задоволення позову згідно ч. 3 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем ( судовий збір згідно платіжного доручення № 88 від 10.04.07 на суму 3,40 грн. ) присуджуються йому . При цьому згідно ч. 1 ст. 94 цього Кодексу судові витрати на користь позивача присуджуються йому з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-259, п. 6 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України , СУД
ПОСТАНОВИВ :
Позов Хмельницького обласного управління юстиції м. Хмельницький до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому м. Хмельницький про скасування рішення № 641 від 04.04.07 задовольнити .
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому № 641 від 04.04.07 про застосування до Хмельницького обласного управління юстиції м. Хмельницький фінансових санкцій в сумі 7941, 92 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Хмельницького обласного управління юстиції м.Хмельницький ( вул. Грушевського, 87, код 02894208) 3,40 грн. сплаченого судового збору.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ю.П. Олійник
Віддрук. прим. :
- до справи,
- позивачу,
- відповідачу.