
Справа № 675/832/16-а
Провадження № 2-а/675/14/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" травня 2016 р. Ізяславський районний суд
Хмельницької області
у складі: головуючого - судді Демчука П.В.,
при секретарі - Мордач К.О.,
за участі: представника позивача - Каруна В.П.,
представника відповідача - Хмиз І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяслав адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного Фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі про визнання відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах неправомірною та зобов'язання призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з часу отримання права на зазначену пенсію. В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він з 07.04.1987 року по 25.06.1987 рік будучи призваним Ізяславським районним військовим комісаріатом на учбові збори, приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та отримав дозу опромінення рівну 9,910 БЕР.
Після звернення до управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі за призначенням пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», йому було відмовлено у призначені даної пенсії, оскільки відповідно до довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 23240 від 10.07.2013 року, він мав 13 днів виїзду в зону відчуження у 1987 році, замість потрібних 14. Вважає дану відмову неправомірною, тому що факт його перебування у зоні відчуження не менше 14 календарних днів стверджується довідкою про перерахунок його окладу та посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорія 2), які сумнівів щодо своєї об'єктивності чи достовірності не викликають.
Позивач ОСОБА_3 та його представник адвокат Карун В.П. в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просить визнати дії відповідача протиправними, зобов'язавши їх призначити пенсію ОСОБА_3 за віком зі зменшенням пенсійного віку з дня набуття права на її отримання.
Представник управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області Хмиз І.В. в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову та вказав, що позов не визнає, вважає що пенсійним фондом правомірно відмовлено у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки позивач перебував у зоні відчуження менше 14 календарних днів, тому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши позивача та його представника, представника відповідача, свідка, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 21 жовтня 2015 року позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до управління Пенсійного фонду з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку після досягнення ним 52-ох річного віку з огляду на наявність необхідного трудового стажу та 17 днів безпосередньої роботи в зоні відчуження.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницькій області № 7171/04 від 29.10.2015 року, ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з посиланням на те, що довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 23240 від 10.07.2013 року встановлено, що кількість виїзду у зону відчуження складає 13 днів, а необхідно 14.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-12 умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до абзацу 1 статті 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-12 від 28.02.1991 року (Закон №796-12), цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Статтею 9 Закону №796-12 встановлено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Відповідно до статті 10 Закону №796-12, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
До ІІ категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (пункт 2 статті 14 Закону №796-12 ).
Згідно частини 1 статті 15 Закону №796-12, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 55 Закону №796-12 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-15 (Закон №1058-15) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років і страхового стажу не менше 15 років.
Згідно частини 1 статті 65 Закону №796-12 документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій; порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 4 ст.65 Закону № 796-12).
Безпосередньо такий порядок встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" й відповідно до п.10 вказаного Порядку посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі, зокрема, одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстрований в Мін'юсті 27 грудня 2005 року за №1566/11846) з урахуванням змін, внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15 жовтня 2009 року №23-1 (Порядок).
У пункті 7 Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Аналіз наведених правових норм дає підстави вважати, що для призначення пільгової пенсії, передбаченої ст.55 Закону №796-12 необхідною умовою є підтвердження первинними документами відомостей щодо тривалості періоду роботи у зоні відчуження з зазначенням населених пунктів де працювала особа з моменту аварії.
Як встановлено судом, на підтвердження перебування в зоні ЧАЕС позивачем надано наступні документи:
- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серія НОМЕР_2 від 12 лютого 1993 року, з відміткою "перереєстровано";
- трудову книжку колгоспника серії НОМЕР_1 в якій міститься запис, що ОСОБА_3 в період з 26 травня 1982 року по 01 січня 1993 року працював шофером-автокранівником в КСП «Радошівське»;
- копію військового квитка серії НОМЕР_3 від 04.11.1982 року виданим Ізяславським районним військовим комісаріатом з якого встановлено, що ОСОБА_3, як військовозобов'язаний запасу дійсно призивався Ізяславським РВК, був направлений до в/ч № 55064 для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 07 квітня 1987 року по 25 червня 1987 року. Доза опромінення - 9,910 БЕР;
- довідку № 91/45 від 25 червня 1987 року, видану військовою частиною № 55064 про те, що ОСОБА_3 за період перебування в зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а саме з 07.04.1987 року по 25.06.1987 рік було нараховано заробітну плату в трьохкратному розмірі (квітень - 7 днів, травень - 10 днів), та в однократному розмірі (квітень - 7 днів, травень - 10 днів);
- довідку № 32 від 24.05.2016 року, видану дирекцією СТОВ «Радошівське» про те, що ОСОБА_3 дійсно працював в колгоспі ім.Леніна і являвся членом колгоспу у 1987 році і виробив найменше днів у квітні-травні місяці (6, 1) вказаного року, що підтверджує його перебування в цей час у зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Також, ОСОБА_5 допитаний в якості свідка, який є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суду показав, що його разом з позивачем було призвано військовим комісаріатом на учбові збори, де вони приймали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також підтвердив, що ОСОБА_3 перебував у зоні відчуження у період з квітня по червень 1987 року.
Що стосується посилань відповідача, як на підставу відмови у призначені пенсії відповідно до довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 23240 від 10.07.213 року, у якій зазначено лише 13 днів виїзду ОСОБА_3 у зону відчуження ліквідації Чорнобильської АЕС (місце дислокації військової частини н.п. Нова Радча), суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", населений пункт Нова Радча входить до переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, а саме: до зони відчуження.
Крім того, слід зазначити, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. №135 "Про перевірку правильності видачі посвідчень" Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київською та Севастопольській міським державним адміністраціям утворено тимчасові комісії, яким здійснювалась перевірка правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".
Тимчасові комісії розглядають первинні документи, на підставі яких видано посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", заслуховують пояснення громадян, представників державних органів, громадських організацій, перевіряють інші докази (пункт 1 Постанови).
Відповідно до п.3 вказаної Постанови, у посвідченнях, щодо правильності видачі яких немає сумнівів, на правій сторінці по діагоналі зліва направо ставиться штамп червоного кольору "перереєстровано" і на вільному місці сторінки робиться запис про дату перереєстрації за підписом заступника керівника, який скріплюється печаткою.
Як вже зазначалось вище, на посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серія НОМЕР_2 від 12 лютого 1993 року (синього кольору), виданому ОСОБА_3 наявний штамп "перереєстровано" та запис про дату перереєстрації 16 травня 1997 року за підписом керівника Хмельницької облдержадміністрації ОСОБА_6, який скріплений печаткою, що свідчить про те, що тимчасовою комісією, утвореною Хмельницькою облдержадміністрацію здійснювалась перевірка правильності видачі вказаного посвідчення і підстав для його вилучення чи сумнівів щодо його видачі не було.
Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51, пунктів 2,3 - посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Отже, наявність у ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорія 2), є основним документом, який дає право останньому на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, а відтак дії відповідача щодо відмови фактично створюють умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС".
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9-11, 14, 71, 86, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 159,161- 163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати незаконною відмову Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду Хмельницької області у призначенні пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язати Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду Хмельницької області призначити з 21 жовтня 2015 року ОСОБА_3 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ізяславський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя П.В.Демчук