Постанова № 58777972, 05.07.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
640/9488/16-а
Номер документу
58777972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/9488/16-а

н/п 2-а/640/219/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.07.2016 року Київський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Попрас В.О.,

при секретарі - Томіної І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання провести певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним Рішення №1 від 18.01.2016 р. Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про відмову в перерахунку позивачці пенсії щодо включення до розрахунку при перерахуванні пенсії за віком державного службовця суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальному розмірі 13064,14 грн. Також просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести донарахування пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 08 вересня 2011 року згідно довідки №ХМЦЗ-06-17487-26/15 від 30.12.2015 р., виданої Харківським міським центром зайнятості, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на загальну суму 13064,14 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію, а також стягнути з відповідача сплачені судові витрати. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона знаходиться на обліку у відповідача і з 08.09.2011 р. отримує пенсію за віком як державний службовець. 11.01.2016 р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням отриманих позивачкою суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальному розмірі 13064,14 грн. відповідно до довідки №ХМЦЗ-06-17487-26/15 від 30.12.2015 р., виданої Харківським міським центром зайнятості. Проте, Рішенням №1 від 18.01.2016 р. Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова відмовило в перерахунку позивачці пенсії та включення до розрахунку при перерахуванні пенсії суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальному розмірі 13064,14 грн. Позивачка вважає, що Пенсійний фонд України грубо порушив законодавство України та право позивачки на соціальний захист, оскільки відповідач повинен був здійснити донарахування пенсії, врахувавши у складі її заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала та просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Кусти Н.С. в судовому засіданні позов не визнала, в задоволенні позову просила відмовити, посилаючись на письмові заперечення проти позову, в яких зазначається, що з 01.01.2015 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII (далі Закон №76), згідно з пунктом 2 частини 11 якого текст статті 37-1 Закону №3723 викладений у такій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», яким передбачались умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013. 10 грудня 2015 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про державну службу» №889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 р. В статті 90 вищезазначеного Закону зазначається, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. За загальним правилом норма права діє стосовно фактів і відносин, які виникли після набрання чинності новою нормою. Таким чином, застосовується норма, яка була чинною на момент здійснення відповідної дії. Більш пізня норма права скасовує дію попередньої норми, отже, стара норма права перестає діяти, оскільки замінена пізнішою, яка регулює ті самі суспільні відносини. Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» була прийнята для забезпечення реалізації статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ. Відповідно до частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-XІІ визнано таким, що втратив чинність, крім статті 37. Вважають, що посилання на підвищення заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року, як на підставу для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є недоцільним, так як 01.05.2016 р. набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказують, що законодавчо не закріплено проводити перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ, в тому числі стаття 37-1 зазначеного Закону, втратив чинність з моменту набуття чинності Закону України Про державну службу» 10.12.2015 р. №889-VIII, а саме з 01.05.2016 р. На думку відповідача в даному випадку має місце не звуження та обмеження права на пенсійне забезпечення даної категорії громадян, а лише застосовується принцип дії закону в часі, відповідно до якого втрата юридичної сили акта пов'язується, зокрема, з прийняттям нового акта, що встановлює інші правила, ніж ті, що були встановлені попереднім актом, тому відсутні правові підстави для перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком як державному службовцю.

Вислухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку у Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію як державний службовець з 08.09.2011 р.

Позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та надала Довідку про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «про державну службу» №ХМЦЗ-06-17487-26/15 від 30.12.2015 р., видану Харківським міським центром зайнятості.

Проте, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова неправомірно не виключили до розрахунку середнього заробітку при визначенні розміру пенсії позивачки суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальному розмірі 13064,14 грн.

Дії відповідача щодо не виключення до розрахунку середнього заробітку при перерахунку пенсії позивачки суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати суд визнає протиправними, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

В частині 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться в п. 2.2.2 Інструкції «По статистиці заробітної плати», затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.04 p., де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно п. 2.3.3 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІV (далі Закон №1058- ІV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, відповідно вказаних нормативних актів пенсія державного службовця повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в т.ч. з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Що підтверджується ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно до якої до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу ), на які згідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників....з яких справляються страхові внески ( збори) до соціальних фондів ....

На момент звернення позивачки до відповідача за перерахунком пенсії позивачка надала відповідачу довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 р. №5-1.

Суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відображено в довідці, де також зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку позивачки для обчислення пенсії органи Пенсійного фонду повинні були включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальному розмірі 13064,14 грн.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 р. по справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 р. у справі № 21-97а13.

Пункт 1 ст.242-2 КАС України передбачає, що висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Згідно ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду справ про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої ст. 237 КАС України.

Відповідно до ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки позивачка з вини відповідача отримує пенсію не в повному обсязі, донарахування пенсії позивачці слід проводити з 08.09.2011р., включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальному розмірі 13064,14 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент мого виходу на пенсію та виплатити її у повному обсязі.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому сплачений позивачкою судовий збір підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань, виділених на потреби Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 94, 158, 159, 161-163, 167 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним Рішення №1 від 18.01.2016 р. Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії щодо включення до розрахунку при перерахуванні пенсії за віком державного службовця суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальному розмірі 13064,14 грн.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести донарахування пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 08 вересня 2011 року згідно довідки №ХМЦЗ-06-17487-26/15 від 30.12.2015 р., виданої Харківським міським центром зайнятості, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на загальну суму 13064,14 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію та виплатити її у повному обсязі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань, виділених на потреби Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.

СУДДЯ