П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/1118/16-а
05 липня 2016 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Міськевич О.Я., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку розміру пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
21.06.2016 р.позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в якому просить: визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років згідно постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013, зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії та виплачувати йому пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.01.1991 р. № 1789-ХП (в редакції від 27.07.2001 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-183 вих.-16 від 14.03.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, а також стягнути на його користь понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 05.02.2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Вказана пенсія періодично перераховувалась у за»язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури у розмірі 90 % від суми місячного заробітку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Чергове підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відбулося з 01.12.2015 року згідно Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесенння змін до деяких нормативно-правових актів».
08.06.2016 р. у він звернувся із заявою до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про перерахунок пенсії в розмірі 90 % місячного заробітку на підставі ст. 50-1 № 1799- XII з урахуванням зазначеної вище постанови та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-183 вих.-16 від 14.03.2016 р. про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013.
Однак листом Надвірнянського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області за № 106/Г-15 від 09.06.2016 року йому відмовлено у такому перерахунку, мотивуючи тим, що відповідно до Закону України «Про внесенння змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення «від 02.03.2015 року за № 213 8 із 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом «Про прокуратуру» не призначаються. Виплата призначених до 01.06.2015 р. пенсій йому здійснюється в попередніх розмірах.
Позивач вважає такі дії Надвірнянського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про відмову в перерахунку йому пенсії незаконними і такими, що порушують його Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Надвірнянського районного суду від 22.06.2016 р. у справі було відкрито скорочене провадження.
Відповідачу у передбаченому законом порядку було направлено позовну заяву та надано строк для подачі письмових заперечень проти позову.
З письмових заперечень представника Надвірнянського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області вбачається, що проти задоволення позову відповідач заперечує. В обгрунтуванння заперечення посилається на те, що згідно із законом України «Про внесенння змін до деяких актів України України щодо пенсійного забезпечення « ( від 02.03.2015р за № 213- VII1) з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до законів України «Про прокуратуру» та ін. Виплата призначених пенсій до 01.06.2015р. року здійснююється у попередніх розмірах. Порядок обчисленнння заробітку, що враховуються при призначенні, перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» визначено постановю Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (із змінами) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для бчислення пенсії. Зазначає, що п. 4 про перерахунок пенсії виключено на підставі Постанови Кабінету міністрів України 1013 від 09.12.2015 р. Тому проводити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року чинним не передбачено. Просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 05.02.2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(в редакції що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
08.06.2016 р. позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-183 вих-16 від 14.03.2016 р. про збільшенння посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 (а.с. 13-14).
Однак листом Надвірнянського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області за № 106/Г-15 від 09.06.2016 року йому відмовлено у такому перерахунку, мотивуючи тим, що відповідно до Закону України «Про внесенння змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення «від 02.03.2015 року за № 213 8 із 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом «Про прокуратуру» не призначаються. Виплата призначених до 01.06.2015 р. пенсій йому здійснюється в попередніх розмірах (а.с. 15).
Суд приходить до висновку, що такі дії відповідача є неправомірними з наступних підстав.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 листопада 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимогст. 58 Конституції України, «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».
При перерахунку пенсії позивача необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і характерно, що норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру».
Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року № 8 рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Правову позицію на користь позивачів до підрозділів Пенсійного фонду України висловив Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 у справі № К/800/11225/3 та ухвалі від 22.07.2014 року у справі № К/9991/25629/11.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання також була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року в справі № 21 -348а 13 та постанові від 17 грудня 2013 року.
Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті ж самі особи, або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а томудо вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Тобто, управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції Укрїни про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.
Відповідач також зобов'язаний був керуватись вимогами ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, у якій зазначено, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім того, у даному випадку при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосування положення ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача ОСОБА_1, який не встановлював обмежень максимального розміру пенсії, на відміну від чинної на даний час редакції статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Таким чином призначення та виплата пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності пенсійного законодавства, яке обмежує їхні права.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме, Конституції України над іншими законами при перерахунку мені пенсії застосуванню підлягає розмір встановлений згідно зі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на час призначення пенсії), відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-183 вих-16 від 14.03.2016 року відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013), без обмеження її максимального розміру.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-183 вих-16 від 14.03.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», листа Пенсійного фонду України від 23 грудня 2015 року № 55463/07- 10 «Про заходи виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055» управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі припинило свою діяльність та 31.03.2016 року створено Надвірнянське обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, про що проведено державну реєстрацію.
Частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки позивач, на користь якого ухвалено судове рішення, не є суб'єктом владних повноважень, а відповідачем у цій справі є орган державної влади, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України, рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"Законом України «Про прокуратуру», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку розміру пенсії задовольнити.
Визнати неправомірнимидії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у звязку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 та відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 27.07.2001 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-183 вих-16 від 14.03.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Міськевич О.Я.