Постанова № 58776578, 05.07.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
345/2153/16-а
Номер документу
58776578
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/2153/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.07.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Онушканича В.В.

з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання призначити пенсію, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Позовні вимоги мотивує наступним. Згідно з посвідченням «Учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» серії А №241245, виданим 30.12.1992 року, ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії. А тому позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

06.05.2016 року позивачу виповнилося 50 років. Коли позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, йому було відмовлено у звязку із тим, що надані документи не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Позивач вважає дану відмову Калуського обєднаного УПФУ неправомірною та такою, що порушує його конституційне право на призначення та виплату пенсії. Адже ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в десятикілометровій зоні відчуження, оскільки в період з 07 травня по 20 травня 1986 року перебував у складі оперативної групи штабу цивільної оборони Української РСР і виконував обовязки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років. За таких обставин позивач змушений звернутися до суду та просить визнати протиправними дії Калуського обєднаного УПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у призначенні пенсії та зобовязати Калуське обєднане УПФУ в Івано-Франківській області призначити і виплатити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує та просить суд його задоволити.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просить суд відмовити в задоволенні позову з підстав, наведених у запереченні. Згідно поданого заперечення відповідач вважає позов безпідставним і таким, що не підлягає до задоволення з наступних підстав.Позивачу з 12.01.2009 року призначено пенсію по інвалідності.12.05.2016 року він звернувся до УПФУ із заявою про перехід на інший вид пенсії за віком ЧАЕС ІІ категорія. Відповідно до трудової книжки стаж роботи позивача становить 28 років 4 місяці 1день. Згідно з довідкою №8/810 від 10.12.1986 року, виданої Штабом громадянської оборони Української ССР, ОСОБА_1 з 7 по 20 травня 1986 року виконував спеціальне завдання в складі оперативної групи штабу ГО УССР по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у другій спеціальній зоні, згідно протоколу №291 від 10.11.1998 року комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджено статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, проте відомостей про кількість днів перебування, а також види виконуваних робіт в зоні відчуження не вказано.

Представник відповідача зазначив, що умовою для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку є підтвердження відповідних періодів роботи в зоні відчуження. При призначенні пенсії за віком (при переводу з виду на вид) із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії додаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тому представник відповідача наголошує, що якщо довідка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вона повинна містити посилання на первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи. Цими нормативними актами Пенсійний фонд керується при призначенні пенсій зазначеній категорії осіб на даний час. Первинних документів про виконувану роботу в зоні ЧАЕС позивачем не було подано, тому підстав для переводу позивача з пенсії по інвалідності на пенсію по віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином, представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задоволити, виходячи з наступних підстав.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.

Частиною 1статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Отже, пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може бути призначено особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних та мають не менше 15 років страхового стажу.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році, що підтверджується копією посвідчення серії А №241245 (а.с.25).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом від 28.05.2016 року Калуське обєднане УПФУ в Івано-Франківській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону. Підставою для вищезазначеної відмови стала неможливість підтвердження первинними документами роботи в зоні відчуження позивача (а.с.4-5).

Згідно зіст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

З огляду на зазначену норму, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Крім того, порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженимпостановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, додаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форму якої затверджено постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії з використанням нормст. 55 Закону).

Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

У разі неможливості подання довідки за формою для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження:

- первинні документи, що стверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табеля обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових) рахунків на виплату заробітної плати.

Відповідно до пункту 3Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах, необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Як вбачається з довідки№8/180 від 10.12.1986 року, виданої Штабом громадянської оборони Української ССР, ОСОБА_1 з 7 по 20 травня 1986 року виконував спеціальне завдання в складі оперативної групи штабу ГО УССР по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у другій спеціальній зоні та має право на пільги, встановлені Постановою ЦК КПСС і СМ СССР від 07 травня 1986 року №524-156, від 17 травня 1986 року №964 і від 23 травня 1986 року №1031 (а.с.6). Крім того, аналогічні записи про період перебування у зоні ЧАЕС містяться і у військовому квитку НК №5029541 на імя ОСОБА_1 (а.с.8-24).

Також відповідно до витягу з протоколу №291 від 10.11.1998 року засідання Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.7) підтверджено статус ОСОБА_1 як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, категорія 2А (а.с.7).

За таких обставин відмова відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком є необґрунтованою та такою, що порушує права та законні інтереси ОСОБА_1.

Згідно зі ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім наступного випадку, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Позивач досягнув пенсійного віку 06 травня 2016 року, із заявою про призначення пенсії звернувся в межах тримісячного строку, а тому позивач має право на призначення пенсії за віком саме з 07 травня 2016 року.

На підставі викладеного, Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 6, 11, 69, 70, 86, 141, 149, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1.

3обовязати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити і виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 07 травня 2016 року.

Постанова набирає законної після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: