Постанова № 58772863, 29.06.2016, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
29.06.2016
Номер справи
501/1260/16-а
Номер документу
58772863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 29.06.2016

Справа № 501/1260/16-а

2-а/501/56/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2016 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Пушкарського Д.В.,

при секретарі - Тимко М.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Іллічівського міського суду Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Іллічівського міського суду Одеської області з позовом в якому просить визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячного заробітку та визнати незаконним рішення №17 від 23.05.2016 року, зобовязати Іллічівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити йому (позивачу) перерахунок раніше призначеної пенсії у 2001 році на підставі довідки №118, виданої 27.04.2016 року прокуратурою Одеської області та виплату пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 11.05.2015 року (а.с.3-7).

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Іллічівську Одеської області з 2001 року та отримує пенсію в розмірі 90% від суми щомісячної заробітної плати.

У травні 2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №118 від 27.04.2016 року, яка була видана прокуратурою Одеської області, але рішенням УПФУ у м.Іллічівську №17 від 23.05.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки.

Позивач вважає зазначені дії відповідача протиправними, такими, що не відповідають чинному законодавству та порушують соціальні права позивача щодо пенсійного забезпечення та неправомірно звужують конституційні гарантії, а тому він вимушений звернутись до суду з даним позовом.

В судове засідання позивач не зявився, надав заяву в якій просить розглянути справу без його участі, просить задовольнити позов в повному обсязі (а.с.40).

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав письмові заперечення проти позову, розгляд справи просив провести без його участі (а.с.33-35).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Іллічівську Одеської області та отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми щомісячної заробітної плати.

З матеріалів справи вбачається, що 27.04.2016 року прокуратурою Одеської області ОСОБА_1 видана довідка №118, згідно якої сума заробітної плати з 15 грудня 2015 року для нарахування пенсії у межах максимальної складає 11648,73 грн. (а.с.13).

Після отримання вказаної довідки ОСОБА_1 звернувся до Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії виходячи з вказаної довідки.

Рішенням Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №17 від 23 травня 2016 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». При цьому в рішенні зазначено, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.12).

Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 №1013, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів та з 01 грудня 2015 року підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури.

У відповідності до ст.8 Конституції України та ст.8 КАС України суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті неодноразово змінювалась.

Згідно ст.50-1 ч.13 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ст.50-1 ч.18 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 №1013, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів та з 01 грудня 2015 року підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури, а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Дана постанова набула чинності 15 грудня 2015 року.

При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. №213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з викладеного, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки Прокуратури Одеської області №118 від 27.04.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст.50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Відповідачем не надано суду доказів правомірності оспорюваного рішення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Іллічівську Одеської області №17 від 23 травня 2016 року, щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії, прийнято в порушення вимог норм чинного законодавства, а тому є незаконним, і, на думку суду, відповідач повинен здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної у 2001 році пенсії на підставі довідки №118, виданої 27.04.2016 року Прокуратурою Одеської області у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії тобто з 01 січня 2016 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд, відповідно до положень ч.1 ст.94 КАС України присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячного заробітку, та визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України у м.Іллічівську Одеської області №17 від 23.05.2016 року.

Зобовязати Іллічівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2001 році на підставі довідки №118, виданої 27 квітня 2016 року прокуратурою Одеської області, та виплату пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 01 січня 2016 року.

Стягнути з Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн

В задоволенні решти вимог відмовити.

Допустити негайне виконання постанови суду.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя