Постанова № 587698, 12.04.2007, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
12.04.2007
Номер справи
09/1154а
Номер документу
587698
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 09/1154а

"12" квітня 2007 р., 12 год. 00 хв. м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,

при секретарі –Сиволовській О.І.

за участю представників сторін: позивач –Горошко Н.А. начальник відділу освіти, Макарицька О.І. головний бухгалтер за дорученням, відповідача –Добровольська С.А. головний спеціаліст-юрисконсульт за довіреністю, Титаренко Л.М. за дорученням, розглянувши у судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом відділу освіти Звенигородської районної державної адміністрації до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі про скасування висновку акту перевірки та рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Подано адміністративний позов, у якому позивач просить скасувати висновок акту перевірки №6 від 07.02.2007 року (щодо донарахування внесків у сумі 149202 грн. 02 коп.) та рішення №152 від 08.02.2007 року (далі - спірне рішення) про застосування штрафних санкцій у сумі 27820 грн. 37 коп., з підстав невідповідності їх чинному законодавству.

Позовні вимоги мотивовані наступним:

- відповідно до п. 1 ст. 4, п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»від 26 червня 1997 р. № 400/97-ВР ( далі –ЗУ № 400) для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 % від фактичних витрат на оплату праці, працівників, які включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно - правовими атами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт ( послуг) за угодами цивільно –правового характеру, для працюючих інвалідів, та за ставкою 31,8 % від об’єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства;

- згідно п. 4.2. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, (далі –Інструкція № 21-1) документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4 %, є завірена копія виписки з акта огляду в медико - соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності;

- ЗУ № 400 встановлений правовий зв’язок права підприємств, установ, організацій на застосування ставки в розмірі 4 % для нарахування страхових внесків з фактичним використанням праці найманих інвалідів за увесь час їх роботи, а не з фактом отримання підприємствами, установами, організаціями копій виписок з актів огляду медико –соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності. Статус інваліда у громадянина виникає з встановленої актом огляду медико –соціальної експертної комісії дати, а не з моменту отримання роботодавцем копії виписки з такого акту;

- згідно п. 13 ст. 20 ЗУ № 400 суми надмірно сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України. При цьому закон не встановлює строків давності для повернення надміру чи помилково сплачених страхових внесків;

- у пункті 11, 17 Інструкції № 21-1 передбачено, що суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків та інших платежів повертаються страхувальникам, або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків;

Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на наступне:

- в порушення вимог законодавства позивачем для перевірки було надано 38 довідок медико-соціальної експертної комісії, які не були завірені у встановленому законом порядку, та на яких не було відміток щодо дати подання документу до бухгалтерії;

- підпунктом 1, п. 8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визначено, що до набрання чинності Законом про спрямування частини страхових внесків до накопичувального фонду, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим законом, та в розмірах передбачених Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для відповідних платників збору;

- обчислення страхових внесків здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування заробітної плати;

- підприємство нараховує страхові внески в розмірі 4% від об’єкту нарахування страхових внесків за працівників, які є інвалідами, на період встановлення групи інвалідності;

- згідно п. 4.2. Інструкції № 21-1 документом, що дає право на застосування ставки у розмірі 4 % є завірена копія виписки акта огляду в медико соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності;

- відповідно до п. 3 Примірної інструкції з діловодства у Міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, раді Міністрів АРК Крим, місцевих органах виконавчої влади затвердженої Постановою КМУ від 17.10.1997 року № 1153, реєстрації підлягають документи, що потребують обліку виконання і використання з довідковою метою (розпорядчі, планові, звітні, обліково –статистичні, бухгалтерські, фінансові тощо), як ті, що створюються і використовуються в установі, так і ті, що надходять від інших установ і громадян;

- при особових рахунках найманих працівників, яким була встановлена група інвалідності, повинні бути документи, що свідчать, на який період встановлена інвалідність із зазначенням дати подання такого документу до бухгалтерії. Саме із дати подання документа до бухгалтерії про інвалідність найманого працівника і наступає право роботодавця застосовувати при розрахунку внесків на ФОП ставку 4%;

- під час перевірки працівник позивача не надав документи, що підтверджують право на пільги підприємства, а тому працівник фонду в районі не зафіксував, з якого часу подані документи до бухгалтерії по кожному інваліду та період перебування на інвалідності;

- таким чином, при перевірці правильно встановлено, що позивач не підтвердив право на визначення страхових внесків за ставкою 4% від об’єкта оподаткування.

В судовому засіданні:

- представник позивача підтримала позовні вимоги та пояснила, що фактично довідки МСЕК були в наявності, але на них не було штампа дати вхідної кореспонденції, тому відповідач не прийняв їх до уваги, що вважає неправомірним;

- представник відповідача заперечила проти позову, дотримуючись доводів, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідач провів перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування, за результатами якої складений акт №6 від 6-7 лютого 2007 року (далі - акт перевірки), за висновками якого донараховано внесків 149202,02 грн. Підставою донарахування в акті вказано те, що при перевірці подано 38 довідок МСЕК, на яких не було відміток дати подання документу до бухгалтерії, тому зафіксувати, з якого часу подані документи до бухгалтерії не вдалося. Які норми закону при цьому порушені, в акті не зазначено.

На підставі акту перевірки прийнято спірне рішення, в якому вказано на порушення ст.17 п.6, ст.19 п.1 та ст.20 п.6 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тому донараховано 149202,02 грн. до Пенсійного фонду України і на підставі пункту 4 ч.9 ст.106 цього Закону вирішив застосувати до позивача фінансові санкції в розмірі 27820,37 грн.

Позивач, спростовуючи доводи відповідача, подав документи, які підтверджують право на сплату страхових внесків за ставкою 4%, зокрема, довідки МСЕК, платіжні доручення, розрахунки суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за 2006 рік, акт попередньої перевірки, згідно даних якої особи, виплати яким при перевірці визнані такими, що не включаються в об’єкт визначення страхових внесків за ставкою 4%, враховані відповідачем при попередній перевірці.

Відповідачем поданий акт від 06 лютого, у якому спеціалістом, що здійснював перевірку, зафіксовані наявні довідки МСЕК, які не прийняті у зв’язку з тим, що на них відсутня дата фактичного надходження до управління освіти, тому вони не враховані при перевірці.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, виходячи з наступного.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року №1058-4 (далі скорочено ЗУ №1058).

Предметом спору у даній справі є право позивача на визначення страхових внесків за ставкою 4% від фактичних витрат на оплату праці працюючих інвалідів.

Підпунктом 1 п.8 Прикінцевих положень ЗУ №1058 визначено, що до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим законом, та в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»для відповідних платників збору.

Згідно ст.4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», для підприємств, установ, організацій, де працюють інваліди, страхові внески визначаються окремо за ставкою 4% від об’єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2% (до 01.01.2007 року –31,8%) від об’єкта оподаткування для інших працівників.

Обчислення страхових внесків здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування заробітної плати.

Таким чином, підприємство нараховує страхові внески у розмірі 4% від об’єкту для нарахування страхових внесків за працівників, які є інвалідами, на період встановлення групи інвалідності. Згідно п.4.2 Інструкції №21-1 підставою для визначення працюючого інваліда є копія виписки з акта огляду в медико –соціальній експертній комісії. Нарахування у розмірі 4% із заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше надання працівником підприємству копії вищезазначеної виписки.

З матеріалів справи вбачається, що на момент перевірки позивач надав копії довідок МСЕК працюючих інвалідів, що зафіксовано в окремому акті від 06.02.2007 року контролюючим органом. Судом звірені списки працюючих інвалідів позивача із наявними копіями довідок МСЕК працюючих інвалідів.

Відсутність відмітки дати реєстрації вхідної кореспонденції на копіях довідок МСЕК не є підставою вважати, що вона відсутня та не враховувати їх при визначенні об’єкта оподаткування за ставкою 4%. Тому висновок відповідача про донарахування внесків в сумі 149 202,02 грн. є безпідставним таким, що суперечить фактичним обставинам справи.

В порушення п.8 Інструкції №21-1 відповідач одночасно з актом документальної перевірки не надсилав позивачу вимогу про сплату недоїмки.

Оскільки, донарахування страхових внесків безпідставне, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків не ґрунтується на Законі, тому є протиправне.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним донарахування внесків в сумі 149202,02 грн. по акту перевірки від 07.02.2007 року №6.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі від 08.02.2007 року №152 «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальникам сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків».

Стягнути з Державного бюджету України через відділення Державного казначейства України в місті Черкаси на користь відділу освіти Звенигородської районної державної адміністрації Черкаська область, м. Звенигородська, проспект Шевченка, 63, ідентифікаційний код 02147055 - 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ Н.М.Курченко

Постанова складена в повному обсязі 19 квітня 2007 року.