Постанова № 58769600, 06.07.2016, Здолбунівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
06.07.2016
Номер справи
562/1193/16-а
Номер документу
58769600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 562/1193/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повна)

06.07.2016 року Здолбунівський районний суд Рівненської області в складі: головуючого судді Ковалика Ю.А. секретаря судових засідань Дацишиної Р.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Здолбунів справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

У червні 2016 року ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області, просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_2, рахуючи базовим місяцем квітень 2011 року, із урахуванням раніше нарахованих та сплачених сум, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 16.04.2015 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 по Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01 травня 2009 року по 31 березня 2011 року в сумі 5880 грн. 33 коп. відповідно до довідки № 02/21-9 від 27 січня 2015 року, починаючи з 01 лютого 2015 року.

Вказана постанова суду виконана з порушенням норм чинного пенсійного законодавства зі зміною базового місяця індексації пенсійної виплати, а саме до перерахунку на виконання рішення суду, для проведення індексації пенсії був встановлений базовий місяць - квітень 2011 року. Після проведення відповідного перерахунку, в зв'язку із підвищенням з 01.02.2015 року пенсії, встановлений базовий місяць лютий 2015 року.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримала позов з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Федорук О.Ю. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала і пояснила, що відбулася зміна базового місяця у зв'язку з підвищенням у позивачки пенсії.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі та давши їм належну оцінку, суд вважає, що позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 16.04.2015 року, яка набрала законної сили, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 по Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01 травня 2009 року по 31 березня 2011 року в сумі 5880 грн. 33 коп. відповідно до довідки № 02/21-9 від 27 січня 2015 року, починаючи з 01 лютого 2015 року.

При перерахунку її пенсії відповідно до вказаної постанови суду було змінено базовий місяць проведення індексації пенсійної виплати, а саме до перерахунку на виконання рішення суду, для проведення індексації пенсії був встановлений базовий місяць - квітень 2011 року. Після проведення відповідного перерахунку, в зв'язку із підвищенням з 01.02.2015 року пенсії, встановлений базовий місяць лютий 2015 року.

Суд дійшов висновку, що такі дії відповідача є неправомірними з наступних підстав.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно - правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно - правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно - правовим актом.

За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії, у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.

Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

За приписами ст. 3 Закону, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За змістом ст.4 Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Відповідно ст. 6 цього Закону, у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 закону, грошові доходи населення визначаються, як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення , та величину індексу споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 N 1078.

В листі Міністерства праці та соціальної політики України від 30.12.2009 року №228/10/136-09 щодо індексації грошових доходів зазначено: відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 N 1078 (зі змінами і доповненнями), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплата, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні вишити, що мають постійний характер.

Згідно пункту 5 Порядку проведення індексації місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Грошові доходи, одержані за цей місяць, не індексуються. З наступного за базовим місяцем, наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. У разі порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.

Згідно п.10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання , що виплачуються замість пенсії, здійснюються, починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 27,01.2011 №150-10/136-11 щодо індексації грошових доходів, у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством, та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки, що передбачена чинним законодавством, та місяць, в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими при проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. При цьому місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням виплати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим ири обчисленні індексу споживчих цін для індексації.

Базовим з метою проведення індексації вважається місяць, в якому заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно. Інакше такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має провадитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим, оскільки таке підвищення має тимчасовий характер.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_2 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії. Розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але протиправно не був нарахований та виплачений в належному розмірі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, приходить до висновку, що доводи відповідача спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права. Протилежного відповідач не довів, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_2, здійсненої під час виконання постанови Здолбунівського районного суду Рівненської області від 16 квітня 2015 року за № 562/268/15-а, рахуючи базовим місяцем квітень 2011 року, із урахуванням раніше нарахованих та сплачених сум, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Ю.А. Ковалик