Олевський районний суд Житомирської області
2-а/287/7/16
Справа № 287/27/15-а
ПОСТАНОВА
іменем України
04.07.2016
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Ковальчука М.В.
секретаря Дворак Г.П.
з участю сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі про визнання дій протиправними та зобовязання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вище зазначеною позовною заявою до відповідача та просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області протиправною. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі призначити йому пенсію за віком з дня звернення із заявою про призначення пенсії, на умовах, визначенихст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року проживав у цій зоні не менше чотирьох років. Свої вимоги мотивує тим, що він є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років вважає протиправною.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області заперечив проти позову.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав зазначених в позовній заяві та просив задовольнити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Позивач при досягненні 55 років, що підтверджується паспортом серія ВН 657496 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Відповідач листом № 6/6/08 від 08.02.2016 року відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії В-1 №377394 від 05.02.1993 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.
Із довідки № 905 від 30.05.2015 року виданої виконавчим комітетом Тепеницької сільської ради ОСОБА_1, дійсно зареєстрований та постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26.04.1986 року по даний час, що слідує з по господарських книг (а.с.38).
Із паспорту позивача, вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2.
Із трудової книжки слідує, що ОСОБА_1 має страховий стаж 15 років (а.с.39-40).
Село Обище Олевського району Житомирської області відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106відноситься до 4-ої зони зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок аварії на ОСОБА_2
Відповідно достатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно достатті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення»умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від ОСОБА_2 катастрофи, визначаютьсяЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи»або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи»визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так в ч.2 ст.55 Закону зазначено, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.
При цьому, згідно з частиною 3статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи»призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і цьогоЗакону.
Відповідно достатті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогоПостановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від ОСОБА_2 катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із використанням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи»).
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що позивач 05.02.1993 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-І № 377394 (категорія 4).
В судовому засіданні встановлено, що належність позивача до особи потерпілої від ОСОБА_2 катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.4ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи"станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.
Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 5 років, то позивач отримав це право, оскільки з 26.04.1986 року по даний час проживає - с. Обище Олевського району Житомирської області.
У судовому засіданні встановлено, що реєстрація місця проживання ОСОБА_1, що зазначається у довідці виконавчого комітету Тепеницької сільської ради та у паспорті позивача, також ніким не оспорювалась.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності дост.55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи"має право на призначення пенсії за віком зі зниженням, встановленогост.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійного віку на 5 років.
Відповідно дост. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема,пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Із позовної заяви вбачається, що позивач звернувся за призначенням пенсії після спливу 3-х місяців, а тому виплату пенсії йому необхідно проводити з дня звернення за пенсією.
Позовні вимоги позивача заявлені в межах строку позовної давності, встановленогост.99 КАС України.
Керуючись: ст.ст.8-11,18,71,122,160,161,162,183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі про визнання дій протиправними та зобовязання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку задовольнити.
Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яка полягає у відмові в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на пять років згідно ст.55 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи - протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському рай Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на пять років згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи» з дня, звернення із заявою про її призначення.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком зі знижень пенсійного віку на пять років згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи»
З постановою в повному обсязі сторони можуть ознайомитись 08 липня 2016 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ковальчук М. В.